Amaranthus

Amaranthus

''Amaranthus'', Amaranthaceae familyasından yaklaşık altmış türü bilinen, süs bitkisi olduğu kadar tohumları yenebilen, renkleri koyu mordan kırmızıya ve altın rengine kadar değişiklik gösteren bir bitki cinsi. Celosia (horozibiği) cinsi ile yakın akraba olan bu cins birçok ortak özelliğe sahiptir.

Amaranthus, Amaranthaceae familyasından yaklaşık altmış türü bilinen, süs bitkisi olduğu kadar tohumları yenebilen, renkleri koyu mordan kırmızıya ve altın rengine kadar değişiklik gösteren bir bitki cinsi. Celosia (horozibiği) cinsi ile yakın akraba olan bu cins birçok ortak özelliğe sahiptir. Birçok türü ot sayılsa da dünyanın birçok yerinde yaprakları sebze kendisi süs bitkisi ve tohumları da tahıl sayılır. Rengârenk çiçeklerinden boya yapılabilir. Çabuk üreyen ve bakım gerektirmeyen, kolay hasta olmayan dayanıklı bir bitkidir. Hem yaprakları hem de siyah benekli küçük sarı tohumları yenebildiği gibi, kurutulan tohumları öğütülerek ekmek yapımında kullanılabilir. Azteklerin başlıca tahıllarından olan Amaranth bol liflidir ve yüksek protein içerir. === Bazı türler === * Amaranthus acanthochiton * Amaranthus acutilobius * Amaranthus albus * Amaranthus arenicola * Amaranthus australis * Amaranthus bigelovii * Amaranthus blitoides * Amaranthus blitum * Amaranthus brownii * Amaranthus californicus * Amaranthus cannabinus * Amaranthus caudatus * Amaranthus chihuahuensis * Amaranthus chlorostachys * Amaranthus crassipes * Amaranthus crispus * Amaranthus cruentus * Amaranthus deflexus * Amaranthus dubius * Amaranthus fimbriatus * Amaranthus floridanus * Amaranthus gangeticus * Amaranthus graecizans * Amaranthus greggii * Amaranthus hybridus * Amaranthus hypochondriacus * Amaranthus leucocarpus * Amaranthus lineatus * Amaranthus lividus * Amaranthus mantegazzianus * Amaranthus minimus * Amaranthus muricatus * Amaranthus obcordatus * Amaranthus oleraceous * Amaranthus palmeri * Amaranthus paniculus * Amaranthus polygonoides * Amaranthus powellii * Amaranthus pringlei * Amaranthus pumilus * Amaranthus quitensis * Amaranthus retroflexus * Amaranthus rudis * Amaranthus scleropoides * Amaranthus spinosus * Amaranthus standleyanus * Amaranthus thunbergii * Amaranthus torreyi * Amaranthus tricolor * Amaranthus tuberculatus * Amaranthus viridis * Amaranthus watsonii * Amaranthus wrightii

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Amaranthus maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar