Gnu

Gnu

GNU, içinde çekirdeği, sistem araçlarını, açıcılarını, kütüphanelerini ve son kullanıcı programlarını içeren bir işletim sistemidir. İsminin açılımı "GNU's Not Unix" (GNU Unix değildir) dir. Bunun da sebebi tasarımı Unix'e benzer ancak ücretsiz bir yazılım olması ve herhangi bir UNIX kodunu içermemesi yüzünden farklıdır.

GNU (türkçe) anlamı

1. i. öküz başlı kıvrık boynuzlu
2. yeleli ve uzun kuyruklu bir Güney Afrika antilopu. gnu
3. zool. Connochaetes.
4. antilop
1.

Gnu İngilizce anlamı ve tanımı

Gnu anlamları
    (noun) One of two species of large South African antelopes of the genus Catoblephas
2. having a mane and bushy tail
3. and curved horns in both sexes.
Gnu tanım:
Kelime: gnu
4. Söyleniş: 'nü
5. also 'nyü
6.
7. İşlev: noun
8. Türleri: plural gnu or gnus
9. Kökeni: Khoikhoi t'gnu
10. : either of two large African antelopes (Connochaetes gnou and C. taurinus) with a head like that of an ox
11. short mane
12. long tail
13. and horns in both sexes that curve downward and outward
14. [gnu illustration]
15.
Gnu ile eşanlamlı (synonym) kelimeler
Wildebeest
16.
GNU, içinde çekirdeği, sistem araçlarını, açıcılarını, kütüphanelerini ve son kullanıcı programlarını içeren bir işletim sistemidir. İsminin açılımı "GNU's Not Unix" (GNU Unix değildir) dir. Bunun da sebebi tasarımı Unix'e benzer ancak ücretsiz bir yazılım olması ve herhangi bir UNIX kodunu içermemesi yüzünden farklıdır.

GNU işletim sistemi planı 1983 Eylül'ünde Richard Stallman tarafından duyurulmuş; 1984 Ocak ayında işleyişe başlamıştır. 2006 itibariyle; GNU hala etkin olarak gelişmektedir. GNU'nun geliştirilmesi; GNU Tasarısı tarafından gerçekleştirilmektedir ve bu tasarı altında bir çok GNU belgeleri ve programları bulunur.

Günümüz itibariyle hala tamamlanmış bir GNU sistemi sunulmamıştır. Resmi çekirdeği GNU Hurd'dur; ancak Hurd henüz bitmemiştir çünkü bir çok GNU kullanıcısı ek program olarak Linux çekirdeğini kullanır. Her ne kadar Linux resmi olarak GNU'nun çekirdeği olarak ilan edilmese de; GNU resmi olarak başka yazılımları desteklemektedir. (Xorg ve TeX gibi)

Sistemin başlıca içeriği; GNU Compiler Collection (GCC), GNU Binary Utilities (binutils), bash kabuğu, GNU C kütüphanesi (glibc) ve coreutils'den oluşur. Görsellik açısından; X.Org'u; yazım açısından da TeX programlarını resmi olarak kullanılır. Tüm GNU programları halen GNU Hurd çekirdeğiyle uyumlu değildir.

Linux çekirdeğini kullanan kullanıcılar; sistemlerine Linux demektedir ancak GNU project GNU/Linux denmesini önerir. Lâkin doğrusu da budur.

Bir çok GNU programları diğer işletim sistemlerinde de kullanılmıştır. (Windows, BSD, Solaris ve Mac OS gibi)

GNU Genel kamu lisansı (GPL), GNU Lesser General Public License (LPGL) ve GNU Free Documentation License (GFDL) GNU tarafından yazılmıştır ancak bambaşka bir çok diğer konuda da kullanılmaktadır.

Ayrıca bakınızDış bağlantılar

  • Resmi Türkçe GNU web sitesi
  • GNU Projesi'nin felsefesi
  • GNU Manifestosu'nun Orjinali (1983)

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Gnu maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar