Maine

Maine

Maine eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri'nin 50 eyaletinden biridir. Avrupa'dan gelen göçmenler ilk defa 1607 yılında buraya yerleştiler. 1652 yılında Maine, Birleşik Krallık'a bağlı olan Massachusetts Körfez Kolonisinin bir parçası oldu. 1776 yılında Amerika Birleşik Devletleri bağımsızlığını ilan ettiği zaman hala Massachusetts eyaletinin bir parçasıydı.

Maine (almanca) ingilizcesi

n. state in the northeastern United States,

Maine (fransızca) ingilizcesi

1. n. Maine
2. region in France
3. state in the northeastern United States,n. state in the northeastern United Statesn. Maine
4. state in the United Statesn. Maine
5. region in France
6. state in the northeastern United States,

Maine İngilizce anlamı ve tanımı

Maine anlamları
    (noun) One of the New England States.
Maine tanım:
Kelime: Maine
7. Söyleniş: 'mAn
8. İşlev: biographical name
9. Sir Henry James Sumner 1822-1888 English jurist
10. pioneered in study of comparative law
11. especially primitive law and anthropological jurisprudence
12.
Maine ile eşanlamlı (synonym) kelimeler
Me
13.

Maine (ingilizce) fransızcası

1. n. Maine
2. état du Nord-Est des Etats-Unis

Maine (ingilizce) almancası

1. n. Main
2. Staat in den USA

Maine (ingilizce) italyancası

1. s. Maine (stato degli U.S.A.)

Maine (ingilizce) ispanyolcası

1. s. Maine (estado en los Estados Unidos)

Maine (ingilizce) portekizcesi

1. s. Maine (estado dos E.U.A.)

Maine (ingilizce) flemenkcesi

1. zn. Maine (staat in de USA)
Maine eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri'nin 50 eyaletinden biridir. Avrupa'dan gelen göçmenler ilk defa 1607 yılında buraya yerleştiler. 1652 yılında Maine, Birleşik Krallık'a bağlı olan Massachusetts Körfez Kolonisinin bir parçası oldu. 1776 yılında Amerika Birleşik Devletleri bağımsızlığını ilan ettiği zaman hala Massachusetts eyaletinin bir parçasıydı. Ancak 1820 yılında nüfusunun çok artmış olması ve Massachusetts eyaletinden çok uzakta kalması nedeniyle ayrı bir eyalet olarak ayrılmasına karar verildi. Eyalet, ABD'nin kuzeydoğusunda New England bölgesinde yer alır. En büyük kenti olan Portland'ın nüfusu sadece 65.000 civarındadır. 1832 yılına kadar başkenti Portland kenti iken, bu tarihte başkent Augusta kentine aktarılmıştır.

Coğrafyası

Maine eyaleti sınırlarların en büyük bölümünde Kanada ülkesiyle komşudur. Kuzey, kuzeydoğu ve kuzeybatısında hep Kanada ülkesi yer alır. Komşu olduğu tek Amerikan eyaleti güneybatısındaki New Hampshire'dır. Güneydoğusunda Atlas Okyanusu bulunur. Maine eyaleti ABD'nin en doğuda bulunan eyaletidir. Maine'in en büyük gölü Moosehead Gölü, en yüksek dağı da Katahdin dağıdır.

Eyaletin önemi

Maine eyaletinin en büyük kenti olan Portland ABD'nin kuzeydoğu bölgesindeki en büyük limandır. Portland limanı taşımacılık alanında son yıllarda Boston kentinin bile önüne geçmiştir. Maine eyaleti balıkçılık, hayvancılık ve tarım alanında önem taşır. Maine eyaletinin istakozları dünyaca ün yapmıştır. Ayrıca diğer eyaletlere tavuk, yumurta, et ve süt ürünleri, elma ve akçaağaç şurubu ihraç eder. Maine eyaletinde kış ayları soğuk ve sert geçmekle birlikte yaz aylarında ılımandır ve bu aylarda Maine'nin okyanus kıyıları çok sayıda turistin ilgisini çeker. Acadia Milli Parkını her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Maine'in nüfüsunun %95'ten fazlası beyaz ırktan insanlardan oluşur.

Linkler

*http://www.maine.gov Eyaletin resmi web sitesi

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Maine maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Maine Maine
2008-09-09T00:00:00+03:00 · Maine
Maine haritadaki konumu.
Maine haritası
Maine
Bu haritaya tıklayrak dinamik hale getirebilirsiniz. Detaylı Maine haritası için tıklayınız
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar