Voxel

Voxel, bir pikselin 3 boyutlu karşılığıdır. Piksel, bir noktayı 2 boyutlu olarak tanımlarken voxel bir noktayı 3 boyutlu uzamda tanımlayan grafik bilgisini ifade etmektedir. Sözlük, hacim elemanının veya hacim pikselinin kısaltmasıdır.

1. n. dimension of 3D volume that is parallel to a pixel (used in dimensional modelling)n. voxel
2. dimension of 3D volume that is parrallel to a pixel (used in dimensional modelling),

Voxel (ingilizce) almancası

1. n. Voxel
2. 3D Dimenstion die das kleinste Element des gerasteten Raumes darstellt (Computer)

Voxel (ingilizce) italyancası

1. s. unità della informazione che appare in forma tridimensionale ed è pari a un pixel volumetrico (informatica)

Voxel (ingilizce) flemenkcesi

1. zn. dimensie van 3D volume dat parallel is aan een pixel (gebruikt in dimensionele modellering)
Voxel, bir pikselin 3 boyutlu karşılığıdır. Piksel, bir noktayı 2 boyutlu olarak tanımlarken voxel bir noktayı 3 boyutlu uzamda tanımlayan grafik bilgisini ifade etmektedir. Sözlük, hacim elemanının veya hacim pikselinin kısaltmasıdır. Medikal fizikte radyasyon simülasyonlarında oldukça sık kullanılmaktadır. İçinde radyasyon dozunun hesaplandığı analitik noktayı barındıran optimum boyuttaki fantom metaryeli hacim elemanıdır. Çoğunlukla kübik formda seçilse de, küresel kabukların ve konilerin sınırlandırılması ile ya da silindirik kabuklar ve dik düzlemlerin sınırlandırması ile de voxeller elde edilebilmektedir

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Voxel maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar