Ali Erdemir, Türk bilim adamı. Malzeme bilimi, yüzey mühendisliği ve triboloji üzerine yaptığı araştırmalarla tanınmıştır.Adana'da doğdu, 1977'de İTÜ Metalurji Bölümü'nden mezun oldu.

} Ali Erdemir, Türk bilim adamı.

Malzeme bilimi, yüzey mühendisliği ve triboloji üzerine yaptığı araştırmalarla tanınmıştır.

Adana'da doğdu, 1977'de İTÜ Metalurji Bölümü'nden mezun oldu. İki yıl İskenderun Demir-Çelik Fabrikası'nda çalıştıktan sonra doktora yapmak üzere ABD'ye gitti. Georgia Teknoloji Enstitüsü'nden doktora derecesini aldı.

Erdemir yaptığı sürtünme deneyleriyle bu alanda bir rekor kırdı. Üzerinde çalıştığı ve teflondan 40 kat daha kaygan olan karbon kaplama ile sürtünme katsayısını 20 fold'a düşürmeyi başardı. Argonne Laboratuvarı'nı triboloji alanında önemli bir araştırma merkezi haline getiren Erdemir, 1991, 1998 ve 2003'te R&D (Ar&Ge) ödülü dahil olmak üzere birçok uluslararası ödül aldı.

Sürtünme, malzemeler, kaplama ve yağlama üzerine yüzden fazla makalesi yayımlandı. 1998'de Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Ali Erdemir maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Ali Erdemir

  Ali Erdemir, Türk bilim adamı. Malzeme bilimi, yüzey mühendisliği ve triboloji üzerine yaptığı araştırmalarla tanınmıştır.Adana'da doğdu, 1977'de İTÜ Metalurji Bölümü'nden mezun oldu.

  Ali Yaman

  Dr. Ali Yaman, 1968'de Ankara'da doğdu. İstanbul'da başladığı İlkokulu ve Ortaokulu Erzincan'da, lise öğrenimini ise İstanbul'da bitirdi.

  Ali Peçen

  Ali Peçen (doğ. 30 Ocak 1969) İstanbul doğumlu voleybolcu. Boyu 1.92 cm, kilosu 92 kg'dir. Galatasaray SK Erkek Voleybol Takımında Libero mevkiinde oynamaktadır. Daha önce Eczacıbaşı, Halkbank Netaş, Erdemir,Fenerbahçe voleybol takımlarında oynamış, Fenerbahçe'ye 2007 ...

  Kadirli, Osmaniye

  Kadirli Akdeniz Bölgesinin Adana Bölümünde Osmaniye'ye bağlı ve Osmaniye'nin en büyük ilçesidir. Adana'nın doğusunda,Osmaniye'nin ise Kuzeybatısında, ortalama denizden 96 m yükseklikte konumlanır.

  Karbon Film Kaplama

  Karbon film kaplama, Türk bilim adamı Dr. Ali Erdemir`in buluşudur.

  Göztaşı, Kadirli

  Göztaşı köyü, Osmaniye ili Kadirli ilçesine 28 km mesafede, eski Andırın ilçesi yolu üzerinde bulunun bir köydür.

  VI. Demirel Hükümeti

  43- VI. Demirel Hükümeti (12.11.1979-12.09.1980) Başbakan: Süleyman Demirel (Isparta) Devlet Bakanı: Orhan Eren (Ankara) Devlet Bakanı: Ertuğrul Ekrem Ceyhun (İstanbul) Devlet Bakanı: Muhammet Kelleci (Amasya) 12.11.1979-15.05.1980 Devlet Bakanı: Ahmet Karahan ...

  1 Haziran

  1 Haziran Gregorian Takvimine göre yılın 152. günüdür. Sonraki sene için 213 (Artık yıllarda 214) gün var

  Türkiye Basketbol Ligi

  Türkiye Basketbol Ligi , 1966 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kurulan ve Türkiye'de en üst düzey profesyonel basketbol ligi. Genel olarak Türkiye Birinci Erkek Basketbol Ligi'nin Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından kabul edilen ismi.

  2005

  2005 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.

  Türkiyede Reklamcılık

  Dünden Bugüne Türkiye’de Reklam’ın TarihiTürkiye’de reklamcılığın gelişimi, dünyanın diğer taraflarındakinden pek farklı olmamış, ekonomik ve ticari hareketlerin paralelinde reklamcılık da kendi yolunda ilerleyerek bugünkü seviyeye gelmiştir.İlkel reklamcılık devri ...

  Kurtlar Vadisi (dizi)

  gerçek bir olay olan; çuval olayı nın öcünün alınması üzerine kurulmuş ve yaklaşık 4.3 milyon biletlik gişe hasılatı yakalamıştır. Filmin elde

  Cevizli, Ortaköy

  Cevizli, Çorum ilinin Ortaköy ilçesine bağlı bir Alevi köyüdür. Coğrafi olarak Iç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi sınırındadır.