Ankara Şerife Uludağlı Olgunlaşma Enstitüsü

Ankara Şerife Uludağlı Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü ilk olarak 1 Kasım 1958 yılında Maltepe'de Erkek Sanat Enstitüsü olarak kullanılan bir apartman katında eğitim ve öğretime başlamıştır. Kısa bir süre sonra Kızılay, Sakarya Caddesi'nde, Ersen Apartmanı'nda faaliyetlerine devam etmistir.Ankara Şerife Uludağlı Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü ilk olarak 1 Kasım 1958 yılında Maltepe`de Erkek Sanat Enstitüsü olarak kullanılan bir apartman katında eğitim ve öğretime başlamıştır. Kısa bir süre sonra Kızılay, Sakarya Caddesi`nde, Ersen Apartmanı`nda faaliyetlerine devam etmistir. Okul bünyesinin genişlemesi nedeniyle, Radyo Evi yakınındaki şimdiki binanin bir bölümüne yerleşmiş, her geçen gün faaliyetleri arttığından binanin tümünü kullanır hale gelmiştir.

Ankara KTÖ Olgunlaşma Enstitüsü, uzun yıllar Türk modasina öncülük yapan bir okul olmustur. Türk kültüründe önemli bir yeri olan Türk el sanatlarını araştıran, geliştiren, özenle koruyarak, çağdaş yorumlarla halka sunan ve özelliklerini bozmadan gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan bir eğitim kurumudur.

Enstitü bünyesinde, Atatürk`ün doğumunun 100. yılı nedeniyle 24 Kasim 1981 tarihinde Ögretmenler Günü`nde açılan 969 etnografik eserin sergilendiği 100. Yıl KTÖ Müzesi mevcuttur. Enstitü, Maltepe binasinda eğitim-öğretim yaptığı dönemlerde, defilelerini Ankara Palas`ta gerçekleştirmiştir. Bugünkü binasina taşındıktan sonra, seçkin gruplara okulun üst katında yer alan defile salonunda defileler düzenlemiştir. Enstitü, üç biçki dikiş, birer fantezi ve renkli nakış atölyeleri ile Türk işleri, sırma, moda, çiçek ve resim atölyesi olarak öğretime başlamıştır. Ayrıca ilk konfeksiyon atölyesi, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü`nde kurulmuştur. Enstitünün ilk müşterileri, dönemin protokolünün önde gelen kişilerinin eşleri idi. Bayan Korutürk, Bayan İnönü, Bayan Sunay, Bayan Demirel, Bayan Çagğayangil ile ülkemizi ziyarete gelen Sophia Loren, Carlo Ponti, İngiltere Kraliçesi Elizabeth, İran Kraliçesi Farah Diba, Prenses Süreyya, Japonya prensesi, Dönemin Fransız cumhurbaşkanının eşi enstitünün müşterileri olmuşlardir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ankara Şerife Uludağlı Olgunlaşma Enstitüsü
Ankara Şerife Uludağlı Olgunlaşma Enstitüsü