Çanakkale Şehitliği

I. Dünya Savaşı’nda 19 Şubat-17 Aralık 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı çevresinde İtilaf Devletleri deniz ve kara kuvvetleriyle Osmanlı ordusu arasında yapılan Çanakkale Savaşlarında şehit düşen yaklaşık 253.000 şehidimiz için Seddülbahir’de Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın yanındaki alana inşa edilmiştir.

I. Dünya Savaşı’nda
Birinci Dünya Savaşı, 1914 yılında Avrupa'da başlamış, ancak dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin katılması ve diğer kıtalardaki sömürgelere de yayılması nedeniyle "dünya savaşı" olarak adlandırılmıştır. 1914'te başlayan savaş 1918 yılında sona ermiştir. 30 Ekim 1918'de Osmanlı Devleti Mondros Mütarekesi'ni imzalayarak savaştan çekildi.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
19 Şubat-
19 Şubat Gregorian Takvimine göre yılın 50. günüdür. Sonraki sene için 315 gün var (Artık yıllarda 316).
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
17 Aralık
17 Aralık Gregorian Takvimine göre yılın 351. günüdür. Sonraki sene için 14 (Artık yıllarda 15) gün var.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1915 tarihleri arasında
1915 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Çanakkale Boğazı çevresinde
Çanakkale Boğazı, 3. jeolojik zamanın sonunda meydana gelen bir çöküntü ile oluşmuştur. Uzunluğu 65km'dir. Boğazın en geniş yeri 5. 800m, en dar yeri 1250m (kilit bahir kalesi çimenlik kalesi arası)ve en derin yeri 106m'dir. Boğaz sularında ters bir akıntı vardır. Ege denizinin binde 38 oranındaki tuzlu suyu dipten Marmara Denizi'ne akarken Karadeniz'in binde 26 oranındaki tuzlu suyu üstten ters akıntıyı oluşturmaktadır. Boğazın çevresi dağ karakterinde yüksek ve kıvrımlı kütlelerle kaplı
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İtilaf Devletleri deniz ve kara kuvvetleriyle Osmanlı ordusu arasında yapılan
İtilaf (Anlaşma) Devletleri Başlangıçta İngiltere, Fransa ve Rusya'dan oluşan devletler grubu. İtilaf Devletleri I. Dünya Savaşı'nda İttifak Devletleri grubuna karşı savaştı. Italya 1. Dünya savaşı başladıktan sonra İttifak devletleri grubundan ayrılıp İtilaf Devletleri
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Çanakkale Savaşlarında şehit düşen yaklaşık 253.000 şehidimiz için Seddülbahir’de
Çanakkale Savaşları, Şubat 1915-Ocak 1916 müttefik devletlerin 1915 Şubat'ında başlattıkları Çanakkale Boğazı ve İstanbul'u ele geçirmeye yönelik askeri harekat başarısızlıkla sonuçlanmıştır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın yanındaki alana inşa edilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan 15.000 Çanakkale şehidi künyesi içinden 500’er ve erbaşla 100 subayın künyeleri seçilmiş, mezar taşları yaptırılmıştır. Projesini Yüksek Mimar Nejat Dinçel’in yaptığı şehitlikte, ayrıca yüzlerce şehidin adı mermer bloklara yazılmıştır. İnşaatta, Selçuklu kervansaraylarında görülen, doğaya dayanıklı Kayseri taşı kullanılmıştır. Şehitlik’te namazgâh, şadırvan, otopark, mezarlık bölümleri bulunmaktadır. Heykeltıraş Prof. Tankut Öktem’in “Yaralı Asker Anıtı” ve Metin Yurdanur’un “Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı” şehitliğe ihtişam vermektedir.

Şehitliğin yapımına

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1991 yılı sonbaharında başlanmış, kış mevsiminde ara verilmiş, inşaat 1992 yılı baharında tamamlanmış ve
1991 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
25 Mayıs
25 Mayıs Gregorian Takvimine göre yılın 145. günüdür. Sonraki sene için 220 (Artık yıllarda 221) gün var
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1992 tarihinde düzenlenen bir törenle halkın ziyaretine açılmıştır.
1992 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Yorumlar - Lütfen konu (Çanakkale Şehitliği) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

Misafir: çannakkale şehitliği çanakkale savaşında şehit olan askerlerimizin yattığı yerlerdir

- 3 yıl, 8 ay önce yazıldı.
melek: slm ben 20 yaşindayim çanakkale şehitliğini görmek çok istiyorum fakat şuan gitmem imkansiz orda olanlar çok şanslılar bizim içinde şehitlikte dua edin lütfen - 4 yıl, 10 ay önce yazıldı.