Çeşm-i bülbül

Çeşm-i bülbül eskiden İstanbul, Paşabahçe’de yapılan, üzeri helezoni çizgili ve nakışlı cam eşyaya verilen isim. Çeşm-i bülbül, bülbül gözü manasına gelmektedir. Bülbül gözündeki renk ve çizgilerden ilham alınarak yapılan böyle çizgili ve nakışlı cam eşyaya da “çeşm-i bülbül” denmektedir.On dokuzuncu yüzyılın başlarında Çubuklu civarındaki bir atölyede kaliteli ve lüks cam ve billur eşya yapılmış, padişah tarafından takdir görmüştü. Sonra bu atölye devlet tarafından satın alınmış ve

Çeşm-i bülbül hakkında ansiklopedik bilgi

Çeşm-i bülbül eskiden İstanbul, Paşabahçe’de yapılan, üzeri helezoni çizgili ve nakışlı cam eşyaya verilen isim. Çeşm-i bülbül, bülbül gözü manasına gelmektedir. Bülbül gözündeki renk ve çizgilerden ilham alınarak yapılan böyle çizgili ve nakışlı cam eşyaya da “çeşm-i bülbül” denmektedir.

On dokuzuncu yüzyılın başlarında Çubuklu civarındaki bir atölyede kaliteli ve lüks cam ve billur eşya yapılmış, padişah tarafından takdir görmüştü. Sonra bu atölye devlet tarafından satın alınmış ve 1846’da genişletilerek cam eşyanın en kalitelileri imal edilmişti. 1848’de Mehmed Dede adlı bir mevlevi Beykoz’da bir atölye açmış ve burada “Beykoz işi” denilen yaldızlı billur kase, bardak, şişe, sürahi, yemişlik, vazo testi ve çeşm-i bülbüller yapmıştı.

Sultan Abdülmecid Hanın emriyle, 1899’da Paşabahçe’de bir cam işleri fabrikası kurulmuş ve çok daha zarif eserler yapılmıştı. Süt renginde kırılmaz adı verilen tabaklar, beyaz ve menevişli, göze çok hoş gelen desenlerle işli renkli boncuk tesbihler, aynı zamada gayet ince bir camdan, birbirine fevkalade uyumlu renkler ve parlak çizgilerle yapılan çeşm-i bülbüller ve yaldızlı fincanlar burada yapılmıştı. Bunların içinde açık mavi olanları daha kıymetliydi.

1902’de beş yüz kişinin çalıştığı bu fabrika daha sonra Avrupa’dan büyük ölçüde gümrüksüz gelen cam eşya ile rekabet edemedi. 1935’te Paşabahçe’de kurulan cam ve şişe fabrikası ile bu sahada bir ilerleme görülmüştür. Son yılarda, artık müze ve antika dükkanlarını süsleyen çeşm-i bülbüllere benzeyen çeşitli cam eşyalar yapılmaktadır.

Çeşm-i bülbül ayrıca bir kumaş cinsidir.

Kaynak: Rehber AnsiklopedisiYorumlar - Lütfen konu (Çeşm-i bülbül) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.