Ömer Altay Egesel

Ömer Altay Egesel 27 Mayıs 1960'ta yapılan ihtilalden sonra Demokrat Parti idarecilerini yargılayan Yüksek Adalet Divanı savcısı, hukukçu.1913 senesinde Susurluk'ta doğan Ömer AltayEgesel, ilk ve orta tahsilden sonra 1937'de Ankara Hukuk Fakültesini bitirdi. Çeşitli yerlerde hakimlik ve savcılık yaptı. Demokrat Parti iktidarına karşı 27 Mayıs 1960'ta yapılan ihtilalden sonra, bu partinin idarecilerini yargılamak üzere kurulan Yüksek Adalet Divanı adlı olağanüstü mahkemenin savcılığına

Ömer Altay Egesel hakkında ansiklopedik bilgi

Ömer Altay Egesel 27 Mayıs 1960'ta yapılan ihtilalden sonra Demokrat Parti idarecilerini yargılayan Yüksek Adalet Divanı savcısı, hukukçu.

1913 senesinde Susurluk'ta doğan Ömer AltayEgesel, ilk ve orta tahsilden sonra 1937'de Ankara Hukuk Fakültesini bitirdi. Çeşitli yerlerde hakimlik ve savcılık yaptı. Demokrat Parti iktidarına karşı 27 Mayıs 1960'ta yapılan ihtilalden sonra, bu partinin idarecilerini yargılamak üzere kurulan Yüksek Adalet Divanı adlı olağanüstü mahkemenin savcılığına getirildi. Sanıklar hakkında çoğu asılsız iddialar ve yalancı şahitler hazırladı. Önceden hazırladığı kurgu iddianamelere ve yalancı şahitlerin ifadelerine dayanılarak Demokrat Parti idarecileri çeşitli cezalara çarptırıldı. Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu bu yargılamalar neticesinde idam edildi.

Gazeteci-yazar Turhan Dilligil, Yassıada savcısı Ömer Altay Egesel hakkında şunları söylemektedir: “Bir telefoncu Ayten vardı. Egesel bununla dost hayatı yaşadı ve bu kızı Yassıada'ya şahit olarak götürdü. Daha evvel kızla olan iyi ilişkilerinden dolayı Demokratların konuşmalarını banda aldırmıştı. Egesel kıza, kız da Egesel'e mektuplar yazmıştı. Biz bu mektupları ele geçirmiştik.” (Türkiye Gazetesi 21 Eylül 1989-Enver Durmuş). 1960-61 yıllarında yürüttüğü bu vazifeden sonra Yargıtay üyeliğine getirildi. Bu vazifeden emekliye ayrıldı. 1986'da Ankara'da öldü.

Kaynak: Rehber AnsiklopedisiYorumlar - Lütfen konu (Ömer Altay Egesel) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.