Şahabettin Süleyman

Şahabettin Süleyman, (d. 1885 İstanbul - ö. 1921 İsviçre), Türk yazar.


<p>Şahabettin Süleyman

Şahabettin Süleyman

Şahabettin Süleyman, (d. 1885
1885 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İstanbul - ö.
İstanbul, Marmara Bölgesi'nde il ve Türkiye'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan şehir, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye'nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında yer alır. Marmara kıyısı ve İstanbul Boğazı (Boğaziçi) boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde Türkiye'nin kuzeybatısında kurulmuştur.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1921 İsviçre), Türk yazar. Ortaöğrenimini Mülkiye Mektebi’nde tamamladı (1908). Vefa İdadisi (
1921 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Vefa Lisesi) ve
Vefa Lisesi, 1872 yılında kurulmuş olan; Dedeefendi Caddesi No:5 Şehzadebaşı Eminönü İstanbul adresinde bulunan; 100 kontenjanlı bir kız yurdu, 500 metrekarelik kapalı spor salonu, 400 kişilik konferans salonu ve 70 kişilik sinevizyon salonu, 2 bilgisayar, 1 fizik, 1 kimya, 1 biyoloji olmak üzere toplam 6 laboratuarı, 1 resim atölyesi bulunan bir Anadolu lisesidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Darülmuallimin’de
Darülmuallimin Sultan Abdülmecid döneminde rüştiyelere (ortaokul) erkek öğretmen yetiştirmek üzere açılan okul (1847). Daha sonra okulun programında yapılan düzenlemelerle iptidailere (ilkokul) ve idadilere (lise) de öğretmen yetiştirilmesine başlandı. Böylece Darülmuallimin iptidai, rüştiye ve idadi olmak üzere üç bölümden meydana geldi. Medrese öğrencilerinin alındığı okulun iptidaiye kısmı iki, rüştiye ve idadi kısımlarının ise öğretim süreleri üç yıldı. Talebelerine maaş bağlandı. Oku
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
edebiyat öğretmenliği yaptı; tedavi için gittiği
Edebiyat ya da yazın, yazarın düşünce ve duygularını, okuyanın estetik bir tat almasını sağlamak amacıyla yazılmış ya da böyle bir amaç gütmese de biçimsel olarak bu düzeye ulaşmış yazılı yapıtların tümüne verilen isimdir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İsviçre’de vefat etti.

İsviçre (Almanca: die Schweiz, Fransızca: la Suisse, İtalyanca: Svizzera ve Romanş: Svizra), resmî adıyla İsviçre Konfederasyonu, Orta Avrupa’da Alp Dağlarında yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir ülke. Kuzeyinde Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya ve doğusunda Avusturya ile Lichtenstein'a komşu olan ve tarihsel olarak bir konfederasyon olan ülke 1848 yılından beri bir federasyondur. Bankacılık ve finans sektörlerinde çok güçlü bir ekonomiye sahip olan İsviçre uzun süredir siyasi ve
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Servet-i Fünun ve kendi yayımı
SERVET-İ FÜNUN EDEBİYATINI HAZIRLAYAN SİYASAL VE SOSYAL SEBEPLERAvrupai Türk edebiyatının ikinci ve toplu hareketi 1895 yılında, Servet-i Fünûn mecmuasında toplanan genç edebiyatçılar tarafından yapıldı. II. Abdülhamit’in saltanat dönemi edebiyatı üç bölümde incelenmektedir:1.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Rebab (1912) dergilerinde çıkan makaleler ve araştırma yazılarıyla
Rebâb'ın tarihini inceleyecek olursak, iki rivayetle karşılaşıyoruz. Birincisi; Uygur Türklerinden beri çalındığı ve Ortaçağ'da Türk-İslam dünyasında
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Edebiyatı Cedide’nin özden çok biçim üzerinde duran, içeriği anlatıma feda eden bir yazarı olarak tanındı. “Genç Kalemler” hareketinden gelen sert eleştiriler karşısında

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Hamdullah Suphi,

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Yakup Kadri gibi yaşıtlarının “yeni lisan” ilkelerini benimsemelerine karşılık, tek başına direnmeye, dilde özleşme akımına karşı koymaya çabaladı.

Eserleri

Başlıca yapıtları: “Fırtına” (oyun ve öyküler, 1910), “Çıkmaz Sokak” (oyun, 1912), “Tenkidat-ı Edebiyye: Namık Kemal” (1913), “Abdülhak Hamit, Hayatı ve Sanatı” (1913), “Malumatı Edebiyye” (Fuat Köprülü ile, 2 cilt, 1914 - 1915).

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Yorumlar - Lütfen konu (Şahabettin Süleyman) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.