Şakayık

Şakayık Familyası: Düğünçiçeğigiller (Ranunculaceae). Türkiye'de yetiştiği yerler: Anadolu'da yetişir.Mayıs-haziran ayları arasında kırmızı veya pembe renkli ve büyük çiçekler açan, 50-100 cm boylarında, çok yıllık otsu bir bitki. Kökler iğ şeklinde, kahverengimsi renkli yumrular halindedir. Yapraklar derin parçalı veya lobludur. Genellikle dağlık bölgelerde, orman altlarında ve gölgelik yerlerde bulunurlar. Türkiye'de altı türü tabii olarak yayılmış bulunmaktadır. Ayıgülü, ormangülü

ŞakayıkA cultivated hybrid peony

Şakayık hakkında ansiklopedik bilgi

Şakayık Familyası: Düğünçiçeğigiller (Ranunculaceae). Türkiye'de yetiştiği yerler: Anadolu'da yetişir.

Mayıs-haziran ayları arasında kırmızı veya pembe renkli ve büyük çiçekler açan, 50-100 cm boylarında, çok yıllık otsu bir bitki. Kökler iğ şeklinde, kahverengimsi renkli yumrular halindedir. Yapraklar derin parçalı veya lobludur. Genellikle dağlık bölgelerde, orman altlarında ve gölgelik yerlerde bulunurlar. Türkiye'de altı türü tabii olarak yayılmış bulunmaktadır. Ayıgülü, ormangülü gibi isimlerle de bilinir.

Kullanıldığı yerler: Büyük ve gösterişli çiçeklerinden dolayı, birçok kültür çeşitleri bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Köklerinde uçucu yağ, nişasta, şekerler ve alkaloit bulunur. Kökleri sara ve boğmacada yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Kabız edicidir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şakayık Resimleri


  • Paeonia lactiflora cultivar

  • Paeonia lactiflora cultivar

  • Paeonia officinalis 'Rubra Plena' double-flowered cultivar

  • Paeonia ludlowii (syn. Paeonia lutea var. ludlowii

  • 1800'lü yıllardan tek çiçekli bir şakayık çizimi

  • A cultivar of Paeonia lactiflora

  • A cultivated hybrid peonyYorumlar - Lütfen konu (Şakayık) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.