10 soruda bağırsak kanseri

Barğırsak kanseri dünyada oldukça yaygın görülen bir kanser türü. Bu kanserin oluşmasında beslenme alışkanlığı ve genetik faktörler etkin bir rol oynuyor.

Barğırsak kanseri dünyada oldukça yaygın görülen bir kanser türü. Bu kanserin oluşmasında beslenme alışkanlığı ve genetik faktörler etkin bir rol oynuyor.

Bağırsak kanseri kanserden ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer alıyor. Belirti vermeyen ve yavaş ilerleyen hastalık özellikle 50 yaş ve üzerindekileri tehdit ediyor. Bugün sadece
Kanser vücut hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde üremeleri ile meydana gelen bir hastalıktır. Hücreler henüz tam bilinmeyen bir nedenle, kontrolsüz olarak bölünmeye başlarlar. Bu yüzden bedende hızlı hücre çoğalmasından oluşan kötü urlar oluşur ve bunlara kanser denir. Organizmada meydana gelen ve hücreleri kontrolsüz büyüyen kötü huylu tümörlere verilen genel addır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Amerika Birleşik Devletleri'nde kadın ya da erkeklerde yaşam boyu
Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanusundan batıda Büyük Okyanus a kadar 4.500 km genişliğindedir. Kuzey sınırını Kanada, güneyini ise Meksika körfezi çevirmektedir. ABD Amerika kıtasında yer alır. Dünyanın en büyük ülkelerinden biridir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
kolon kanserine yakalanma riski yüzde 6 civarında. "Acıbadem-Harvard Tıp Günleri 4" kapsamında gerçekleştirilen "Bağırsak Kanseri ve Riskleri" konulu toplantıda

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Acıbadem Hastanesi Kozyatağı Gastroentereoloji Bölüm Sorumlusu Prof. Dr.
Acıbadem, Türkiye'nin en ileri tıp teknolojisine ve üstün nitelikli deneyimli kadrosuna sahip, lider bir sağlık hizmetleri zinciri olarak, 1991 yılından bu yana genel amaçlı 5 hastane, 4 poliklinik, 1 merkez laboratuvar, 1 tıp merkezi ve 1 göz kliniği açmıştır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
ve Massachusetts General Hospital Yüksek Gastrointestinal Kanser Riski Kliniği Direktörü Dr. bağırsak kanseriyle ilgili akıllara takılan tüm sorulara yanıt verdiler.

10 soruda kolon kanseri:

1. Kimler bağırsak kanseri riski altındadır?

Herkes kolon kanseri riski altındadır ancak 50 yaş ve üstündeki kişiler için risk artar. 50 yaşın üzerindekiler alkol alıyorsa, kırmızı et yemeyi tercih ediyorsa, sigara kullanıyorsa ve şişmansa onlar açısından tehdit daha da büyür.

Genetik olarak bağırsak kanserine eğilimli olanların yüzde 75'i riskli grubuna girer.

2. Bağırsak kanseri erken dönemde belirti verir mi?

Kalın barsak kanseri küçük polipten kaynaklanabilir. Bu polip yaklaşık 7-10 yılda büyüyerek kansere neden olur. Bu süreçte hiç belirti vermediği için özellikle risk grubundakilerin düzenli olarak kontrolden geçmesi gerekir.

3. Geç dönemde hangi belirtiler ortaya çıkar?

Kolay belirti vermeyen

Alkol (Arapçadan: evren eser = al-kuhl; rastık taşı tozu), karbon atomuna doğrudan doğruya -OH grubunun bağlı olduğu organik bileşiklere verilen genel addır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
bağırsak kanserinin geç ortaya çıkan belirtileri şöyledir:
Bağırsak, gastrointestinal kanalın mide ile anüs arasındaki kısmıdır ve insanlarda ve diğer memelilerde iki ana kısımdan oluşur: ince bağırsak ve kalın bağırsak.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Kabızlık,
Kabızlık Barsak hareketlerinin seyrek veya yetersiz olmasıyla ortaya çıkan bir durum. Dışkılama sayısı kişiler arasında farklılık gösterir. Kabızlık halinde dışkılama sayısı azalır; dışkı, sert ve düzensiz şekillidir. Sıklıkla karın ağrısı, aşırı gazlanma görülür. Hasta, dışkılama hissi olmasına rağmen, boşalamaz ve sıkıntı duyar.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
ishal,
İshal; normal katılıktaki dışkının sulu veya yumuşak; sümüklü, kanlı veya yağlı bir şekil alıp, sık sık tuvalete çıkmak ihtiyacını doğurmasıdır. Bazen de ağrı yapar.İshal ve kabızlığın birbiri ardınca sık sık görülmesi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
karın ağrısı, dışkıda kan, ağrılı dışkılama, sebebi bilinmeyen ani kilo kaybı

4. Erken tanı için hangi testler yaptırılmalıdır?

Kalın bağırsak taramalarında "dışkıda gizli kan testi" ile yapılır. Gözümüzle görülmeyen kanamalar dışkıda aranır. Negatif ise yılda bir tetkik tekrarlanmalıdır. Pozitif çıkarsa hastalara kolonoskopi yapılması gerekmektedir. Kolonoskopiyle tüm kalın barsağı görüntülemek mümkündür. Ailesinde kalın bağırsak kanseri olan kişiler 40 yaşından sonra her 5 yılda bir kolonoskopi yaptırmalıdır.

5. Kolonoskopi nasıl işlemdir?

Kalın bağırsağın tümünün incelenmesini içeren bir yöntemdir. Hasta bu işlem sırasında uyutulduğu için sanıldığının aksine korkulacak bir işlem değildir. Polip saptandığında işlem sırasında çıkartılır ve incelenmek üzere patolojiye gönderilir. Bir kez polip alınan kişinin daha sonra kolonoskopi ile düzenli olarak izlenmesi gerekir.

6. Görüntüleme tekniği olarak kolonoskopi dışında alternatif bir yöntem var mıdır?

Geleneksel kolonoskopiyi istemeyenler için bir yeni bir alternatif daha var.

Özel bir batın tomografisi olan sanal (Virtüel) kolonoskopi. Bununla da bağırsağı tamamen görüntülemek ve polipe rastlandığında daha sonra uygulanacak kolonoskopi ile bunu almak mümkündür.Ancak anlaşılacağı üzere müshil ile kolonun temizlenme işlemi 2 kez yapılmış olacaktır.

7. Bağırsak kanserini önlemek açısından dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Folik asit, selenyum, kalsiyum ve D vitamini kullanmak,günde 1200 mg kalsiyum almak, egzersiz yapmak, yağlı gıdalardan kaçınarak liften zengin besinler, sebze; meyve tüketmek kolon kanserini önleyici faktörler arasındadır. Sigara barsak kanseri riskini arttıran etmenlerin başında gelir. Bu açıdan riski azaltmak adına sigara içilmemelidir.

8. Nasıl bir tedavi programı uygulanır?

Hastalığın evresine göre tedavi şekilleri değişir. Tedavi gastroenterolog, cerrah ve radyasyon onkoloğu tarafından planlanır. Ameliyat, barsak kanserinin başlıca tedavisini oluşturur ve en çok kullanılan metotların başında gelir. Ameliyatla tüm kanserli dokunun temizlenmesi esas amaçtır. Kemoterapi ve radyoterapi ile gözden kaçabilecek kanser hücrelerinin de yok edilmesi hedeflenir.

9.

Karın boşluğunda bulunan mide, bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, böbrekler, idrar torbası ve kadınlarda yumurtalık veya rahimde görülen herhangi bir rahatsızlık, karnın çeşitli yerlerinde ağrılara yol açar. Bu nedenle karın ağrılarının nedenleri pek çoktur.Karın ağrıları, hastalığın yerine ve özelliğine göre ya aniden ya da yavaş yavaş başlar.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Kemoterapi tedavisi gören bağırsak kanseri hastaları hangi noktalara dikkat etmelidir?

Kemoterapi sırasında baharatlı gıdalardan uzak durmak, çok aç veya çok tok olmamak gerekir. Tedavi sırasında balık, tavuk, kırmızı et yenmesi önerilir. Yüksek dozda ve özellikle mültivitaminlerin alınmaması önerilir.

10. Bitkisel ilaçlar tedavide kullanılabilir mi?

Doğal ilaçların vücuda ne açıdan yararlı veya zararlı olduğu bilinmemektedir. Bu ilaçların yapılan tıbbi tedavinin etkisini azaltma, engelleme ihtimali bulunmaktadır. Bu açıdan önerilmemektedir. Özellikle karaciğere ekstra yük getirebilmesi nedeniyle ısırgan otu , aloe vera ya da uzak doğu kökenli karışık çaylardan ve etkisi bilimsel açıdan sınanmamış çeşitli otlardan uzak durmak gerekmektedir.

İlgili konular

Kemoterapi vücudu hastalandıran mikropları veya kanser hücrelerini kimyasal maddeler (ilaç) ile yok etme metodu.

On dokuzuncu yüzyılın sonunda Paul Ehrliche tarafından ortaya atılmış bir terimdir. Vücudu istila eden mikroorganizmaları hastaya zarar vermeksizin öldüren ilaçlarla yapılan tedavi şekli demektir. Kemoterapide kullanılan ilaçlara genel olarak kemoterapötik adı verilir. Vücuda giren ve hastalık sebebi olan organizmalar çok çeşitli oldukları için (helmintler, amip, plasmodium,
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Kalınbağırsak Kanseri

Kalınbarsak kanseri her yaşta görülebilmesine karşın, hastaların %90'ından fazlası, 40 yaş ve üzerindedirler. Bu yaştan itibaren her 10 yılda bir risk yaklaşık iki katına çıkar. Ailesinde kalınbarsak kanseri veya kalınbarsak polibi bulunanlar ve ülseratif kolit hastalığı olanlarda ortaya çıkma riski artar.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Kanser
Kanser vücut hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde üremeleri ile meydana gelen bir hastalıktır. Hücreler henüz tam bilinmeyen bir nedenle, kontrolsüz olarak bölünmeye başlarlar. Bu yüzden bedende hızlı hücre çoğalmasından oluşan kötü urlar oluşur ve bunlara kanser denir. Organizmada meydana gelen ve hücreleri kontrolsüz büyüyen kötü huylu tümörlere verilen genel addır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Yorumlar - Lütfen konu (10 soruda bağırsak kanseri) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

Misafir: yaklaşık 1 yıldır ishalim. bir kez dr a gittim ve dışkıda muayenesi yapıldı.parazit vs rastlanmadı. düzenli olarak belirli miktarda alkol alıyorum . sigara kullanıyorum. ishal bazen düzelse de genelde 1 yılıdır sürekli var. bazen dşkıya cıkarken anüsde çok acı ve yanma hissi oluyor.dr.kolooskopi ve gastroskopi yapılmasını söyledi. yaptırmadım.acaba sebebi nedir? Aykut - 3 yıl, 10 ay önce yazıldı.
Ayla: benim babam kolon kanserinden öldü.Çok içki içiyordu.40 yaşındaydı.Ama babamın babasında ve annesinde kardeşlerinin hiçbirinde bu hastalık yok.Ben kolonskopi yaptırdım 5 yıl önce birşey çıkmadı 28 yaşındayım doktorum babamın yakalandığı kanser türünün ailede olmadığı için sonradan oluşmuş bir tür olduğunu genetik olmadığını söyledi ama ben yinede tedirgin oluyorum bir yorum yazarsanız çok sevinirim - 3 yıl, 10 ay önce yazıldı.
Misafir: kalın bagırsak kanseri öldürürmü - 3 yıl, 6 ay önce yazıldı.