40 Hadis

Her konudan bir hadis alınarak veya belli bir konuda meydana getirilmiş eserlerdir. Buna temel olan hadis ise şudur: "Kim kırk hadis ezberlerse, Allah onu fakihler ve alimler topluluğuyla diriltir" (Keşfulhafa, 2:246). 40 rakamının literatürde özel bir yeri vardır: İslam peygamberi Muhammed Aleyhisselam 40 yaşında resul olmuş, Musa peygamber 40 gün dağda beklemiş, 40 yıl çölde kalmış, ilk müslümanlar 40`a ulaşınca açıktan ibadete başlamış, halvette 40 gün beklenmiş, zekat 4

H er konudan bir hadis alınarak veya belli bir konuda meydana getirilmiş eserlerdir. Buna temel olan hadis ise şudur: "Kim kırk hadis ezberlerse, Allah onu fakihler ve alimler topluluğuyla diriltir" (Keşfulhafa, 2:246). 40 rakamının literatürde özel bir yeri vardır: İslam peygamberi
İslam, Allah'ın insanlara Hz. Muhammed (sav) aracılığı ile gönderdiği son ilahi dindir. Arapçada seleme (Allah'a tamamen bağlanmak) kökünden gelen İslam sözcüğünün Türkçe anlamı "Allah'a ve onun buyruklarına kayıtsız şartsız inanan" demektir. Bu kelime aynı zamanda, Hz. Muhammed aracılığıyla ilkeleri bildirilen ve Müslüman adı verilen (Arapça İslamlığı kabul eden anlamına, müslim'den) 600 milyon insanı bünyesinde toplamış büyük bir dinin de adıdır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Muhammed Aleyhisselam 40 yaşında resul olmuş,
İslam Peygamberi Hz. Muhammed (SAV)
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Musa peygamber 40 gün dağda beklemiş, 40 yıl çölde kalmış, ilk müslümanlar 40'a ulaşınca açıktan ibadete başlamış, halvette 40 gün beklenmiş, zekat 40 üzerinden verilmiş, evliyaya 40lar denilmiştir. Hadis-i erbain (kırk) de denilir. En bilinenleri

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
, Nevevi,
Nevevi Şafii alimlerinin büyüklerinden. İsmi Yahya bin Şeref, lakabı Muhyiddin, künyesi Ebu Zekeriyya'dır. 1233 (H.631) senesinin Muharrem ayında, Şam'ın güneyindeki Neva kasabasında doğdu. Doğduğu yere nisbetle Nevevi denmiştir. 1277 (H.676) yılının Receb ayında vefat etti.

Muhyiddin Ebu Zekeriyya Yahya'yı, babası küçük yaşta Kur'an-ı kerim öğrenmesi için mektebe gönderdi. Kısa zamanda Kur'an-ı kerim'i ezberledi.

Zamanının alimlerinden çeşitli ilimleri tahsil etti. On dokuz yaşına
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Kuşeyri,
Kuşeyri büyük veli, fıkıh, tefsir, hadis ve kelam alimi. Künyesi Ebü’l-Kasım, adı Abdülkerim bin Hevazin bin Abdülmelik bin Talha bin Muhammed Nişaburi’dir. Kuşeyri diye Ünlü olmasının sebebi, Kuşeyri bin Ka’b Sagsa’nın soyundan olmasıdır. ailesi Arab asıllı olup, Horasan civarında yerleşmişti. Annesi de Sülemi ailesine mensuptur. Kuşeyri, 986 (H. 376) senesinde Horasan’ın Üstuva nahiyesinde doğdu. 1072 (H. 465) yılında Nişabur’da vefat etti.

Çocuk yaşta babası vefat eden Kuşeyri, akra
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Taftazani,

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Süyuti,
Süyuti İslam alimlerinin en büyüklerinden. İsmi, Abdurrahman bin Ebi Bekr bin Muhammed bin Ebi Bekr bin Osman bin Muhammed bin Hıdır bin Eyyub bin Muhammed bin Hümamüddin Hudayri Esyuti'dir. Künyesi Ebü'l-Fadl, lakabı Celaleddin'dir. 1445 (H.849) senesi Receb ayının birinde pazar gecesi, Mısır'da Esyut şehrinde doğdu. 1505 (H.911) te Cemazil-evvel ayı ortasında, Mısır'da vefat etti. Türbesi, Kahire'de Bab-ül-Karafe dışındadır. Babasının kabri yanına defnedildi.

Aslen doğudan gelme olup
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
'nin eserleridir. 40 hadis kitaplarında en fazla yer alan hadisler (sadeleştirilmiştir): 1-Hikmetin başı Allah korkusudur. 2-İbadetin efdali devamlı olandır. 3-Güzel söz sadakadır. 4-Namaz dinin direğidir. 5-Oruç tut sıhhat bul. 6-Din, nasihattir. 7-İslam, güzel ahlaktır. 8-Merhamet etmeyene merhamet olunmaz. 9-Kolaylaştırınız güçleçtirmeyiniz. 10-Utanmadıktan sonra dilediğini yap. 11-Hayra vesile olan yapan gibidir. 12-Mümin iki defa aldatılmaz. 13-Kötülüklere güç yetirme elle, dille, buğz iledir. 14-İki göze ateş değmez: Ağlayan göz, nöbetçi göz. 15-Zarar ve zarara zarar yoktur. 16-Kendi için istediğini kardeşin için de istemedikçe iman etmiş olmazsın. 17-Müslüman müslümanın kardeşidir. 18-Müslüman, insanlara elinden ve dilinden emin olandır. 19-Müslüman müslümana üç günden fazla darılmaz. 20-Mümin kardeşinle münakaşa etme, şaka yapma, veremeyeceğin söz verme. 21-Tebessüm sadakadır. 22-Allah dışınıza değil kalbinize bakar. 23-Allah'ın rıza ve öfkesi ana babadadır. 24-Mazlumun, misafirin, babanın duası kabul edilir. 25-Küçüğe merhamet, büyüğe saygı göstermeyen bizden değildir. 26-7 şey helak eder: Şirk, sihir, katl, faiz, yetim malı, savaştan kaçış, mümin kadına iftira. 27-Komşuna eziyet etme. 28-Herkes hata eder, tövbe eden en hayırlıdır. 29-Bizi aldatan bizden değildir. 30-Söz taşıyanlar cennete giremez. 31-İşçiye ücretini teri kurumadan veriniz. 32-Dua müminin silahıdır. 33-Önce selam, sonra kelam. 34-İçki kötülüklerin anasıdır. 35-Gözlerin zinası bakmaktır. 36-Kişi, arkadaşının dini üzeredir. 37-Mazlumun duasından sakının. 38-Sadaka cehennemden kurtarır. 39-Rüşvet alan ve veren cehennemdedir. 40-Özürsüz 3 cuma terk etmeyiniz.

Kaynaklar

, 40 Hadis, 1967. Hasan Basri Çantay, 40 Hadis, 1962.
Hasan Basri Çantay son devir din adamlarından. Öğretmen, gazeteci, politikacı ve fikir adamı. Babası, Balıkesirli tüccar Halil Cenabi Efendi, annesi Balıkesir Kepsut’tan Hadice Hanımdır. 1887 (H.1305) senesinde Balıkesir’de doğdu. 1964 (H.1384) senesinde Balıkesir’de vefat etti.

İlk tahsilini Arap Hoca ve İbtidai-i Kebir Mekteplerinde gördükten sonra Balıkesir İdadisine girdi. Dördüncü sınıftayken babası ölünce okulu terk etmek zorunda kaldı. Zelzeleden yıkılıp yeniden yapılan Zağanos
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Kültür Bakanlığı, 40 Hadis, 1977.
Kültür Bakanlığı milli kültürümüzü araştırmak, değerlendirmek ve yaşatmak gayesiyle kurulmuş bakanlık. Kültür Bakanlığı 13 Temmuz 1971 tarihinde kurularak kültür hizmetlerini Milli Eğitim Bakanlığından devralmıştır. 1971’den 25 Kasım 1981 tarihine kadar Kültür Bakanlığı olarak görev yapan bakanlık, bu tarihte kaldırıldı. Turizm ve Tanıtma Bakanlığı ile birleştirilerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı oldu. 1987’de kurulan Özal hükümetinde Kültür ve Turizm Bakanlığı birbirlerinden ayrılarak “Kü
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İsmail Türüt, 40 Hadis , 2007

Dış bağlantılar

diyanet.gov.tr enfal.de


Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İsmail Türüt (d. 8 Haziran 1965 Rize), Karadenizli Türk halk müziği sanatçısıdır. 20'nin üzerinde albümü bulunmaktadır. Şu zamanlarda Kanal 7'de yayınlanan 'Fıkralarla Türkiye' isimli yapımda sunuculuk yapmaktadır.


...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Yorumlar - Lütfen konu (40 Hadis) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.