Akhisar

Manisa'ya bağlı bir ilçe. İlçenin yüzölçümü 1713 kilometrekare, nüfusu 105.058 tir. İlçe topraklarında Katırcı, Karaoğlan, Kılıç dağları bulunur. Bu dağlar yer yer ormanlarla kaplıdır. Güneyde uzanan Akhisar ovasında ise zeytinlikler ve...

Akhisar hakkında ansiklopedik bilgi

Manisa'ya bağlı bir ilçe. İlçenin yüzölçümü 1713 kilometrekare, nüfusu 105.058 tir. İlçe topraklarında Katırcı, Karaoğlan, Kılıç dağları bulunur. Bu dağlar yer yer ormanlarla kaplıdır. Güneyde uzanan Akhisar ovasında ise zeytinlikler ve tütün tarlaları yer almaktadır. İlçe merkezi 33.156 nüfuslu Akhisar kasabasıdır.

Manisa'nın kuzeydoğusunda bulunan Akhisar kasabası, Manisa'dan 51 kilometre uzaklıktadır. Bizanslılar devrinde " Thyateria" adıyla kurulmuş eski bir şehirdir. İstiklâl Savaşı sıralarında Yunanlılar tarafından tamamen yakılmış, fakat Cumhuriyet devrinde yeniden kurularak mamur ve hareketli bir kasaba haline gelmiştir. Bağlar ve bahçelerle çevrili olan Akhisar kasabası, zengin ovasında bulunan köylerinin ve civar kasabaların pazarı olmuştur.Yorumlar - Lütfen konu (Akhisar) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.