Akrilik asit

Akrilik asitler oda sıcaklığı ve basıncında sıvı olarak bulunan renksiz ve keskin kokulu asit|asitlerdir.

Akrilik asitAkrilik asit molekülü (C3H4O2)
A krilik asitler oda sıcaklığı ve basıncında sıvı olarak bulunan renksiz ve keskin kokulu asitlerdir.
Alm. Säure (f), Fr. Acide, İng. Acid. Sulu çözeltilerinin tadı ekşi olan, bazı indikatörlerin (belirteçlerin) rengini değiştiren (mesela mavi turnusolu kırmızılaştıran) maddelerin ortak adı. Asidin en basit tanımı böyle olup daha yaygın olarak, sulu çözeltilerine proton (H+) veren maddeler şeklinde tanımlanır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Esterleşme için kullanılan (%94'lük) ve
Yağ asitlerinin alkollerle girdikleri reaksiyonlardır. Burada terminal karboksil grubu bir alkolün hidroksil grubu ile birleşir.


...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

reçine yapımında kullanılan (%98-%99,5'lik) olmak üzere ticari olarak kullanılabilir 2 derecesi vardır. Işık, ısı ya da metale maruz bırakıldığında kolayca
Reçine, katı ya da yarı akışkan, billurlaştırılması güç, suda çözünmeyen, organik çözücülerde çözünen, ısıtılınca yumuşayan ve ergiyen madde.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
polimerleşir.

Ayrıca Bakınız

 • POLİMERLEŞME (polimer'den). Benzer (monomer) veya farklı birçok küçük molekülün, "polimer" denen büyük moleküller şeklinde birleşmesi.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Polimer

 • Polimer Polimer zinciri içinde ester grubu bulunan, sentetik olarak elde edilen organik polimerler. Kullanılışı itibariyle sınıflandırıldığı zaman, poliester fiber (elyaf) ve poliester plastik şeklinde olmak üzere ikiye ayrılır. PoliesterAmerika'da ilk olarak dakron, yine o tarihlerde İngiltere'de terilen ismi altında satıldı. Amerikan standartlarına göre lifi meydana getirecek poliesterin en azından ağırlıkça % 85 dihidrik alkolün bir esteri ve tereftalik asit ihtiva etmesi gerekir.

  P
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Akrilik

 • Akrilik asit|Akrilik asitlerin ışık, ısı ya da metallere maruz bırakılması sonucu oluşan polimer|polimerlerin genel adı.


  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Akrilik bileşikler  Alm. Acrylic-Zusammensetzungen, Fr. Composées acrylique, İng.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.


  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

  Akrilik asit Resimleri


  • Akrilik asit molekülü (C3H4O2)  Yorumlar - Lütfen konu (Akrilik asit) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.