Alçıtaşı

ALÇITAŞI (JİPS)Tabii kalsiyum hidro sülfat.Formülü CaSo4, 2H2O olan, özgül ağırlığı 2,31-2,33, sertliği 1,5 -2 arasında değişir, alçıtaşı, alçıtaşlı su mermeri'nde olduğu gibi sıkışık ve çok taneli kütleler ve sakaroit alçıtaşı'nda olduğu gibi billur halindedir.Alçıtaşı, monoklinik sistemde billurlaşır; simetri yüzeyine paralel olarak, kolayca yaprak halinde ayrılır. Girişik, hacimsi billûrlaşmalara çok rastlanır, rengi sarımsıdır. Büyük tuz çökeltilerinde alçıtaşı, kalsiyum karbonat

Alçıtaşı hakkında ansiklopedik bilgi

ALÇITAŞI (JİPS)

Tabii kalsiyum hidro sülfat.

Formülü CaSo4, 2H2O olan, özgül ağırlığı 2,31-2,33, sertliği 1,5 -2 arasında değişir, alçıtaşı, alçıtaşlı su mermeri'nde olduğu gibi sıkışık ve çok taneli kütleler ve sakaroit alçıtaşı'nda olduğu gibi billur halindedir.

Alçıtaşı, monoklinik sistemde billurlaşır; simetri yüzeyine paralel olarak, kolayca yaprak halinde ayrılır. Girişik, hacimsi billûrlaşmalara çok rastlanır, rengi sarımsıdır. Büyük tuz çökeltilerinde alçıtaşı, kalsiyum karbonatın veya dolominin hemen üstünde ve sodalı klorür ile potasyum ve magnezyum tuzlarının altında bulunur.Yorumlar - Lütfen konu (Alçıtaşı) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.