Anatotitan

Edmontosaurus regalis 1917

Anatotitan hakkında ansiklopedik bilgi

Edmontosaurus regalis 1917 |altbaşlık= Türler |açıklama= •Anatosaurus Lull & Wright, 1942 •Edmontosaurus }} Anatotitanlar, bir otobur dinozor türü.

Özellikleri

Bu dinozorlar yaklaşık 5 ton ağırlığında ve 40 metre uzunluğundadır. Uzun boylarıyla geniş ve düz gagaları ayırt edici özellikleridir. Bu türü bulan paleontologların, dinozorun türünün Anatotitan olduğunu bulabilmeleri uzun zaman almıştır. İlk Anatotitan fosil keşfi 19. yüzyılın sonlarında olmuştur. Tahmin edebileceğiniz gibi Anatotitan (dev ördek)'ın ördeklere benzer bir biçimde geniş ve düz gagası sonradan keşfedilmiştir. Ördek gagaları insan dudağı gibi oldukça hassas olmasına rağmen; Anatotitanlar gagalarını kazma amacıyla da kullanıldığı için Anatotitan gagaları sert bir kitleye sahiptir.

İlgili görseller

Resim:Anatotitan species toes 01.jpg|Fosilleri

Kaynakça


Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Anatotitan maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Anatotitan) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.