Andreas Tietze

düzenle|Mart 2007

Andreas Tietze hakkında ansiklopedik bilgi

düzenle|Mart 2007

1914'te Viyana'da doğan Avusturya'lı Türkolog. Viyana Üniversitesi'nde doğu dilleri ve tarihi eğitimi gördü. 1935'te araştırma yapmak üzere Türkiye'ye gelip, 1937 yılında üniversiteye doktorasını verdi. Bir ara İstanbul Üniversitesi'nde de çalıştı. Ayrıca kendi üniversitesiyle birlikte dört üniversitede ders verdi.

----

Kitapları:

  • The Lingua Franca in the Levant (1958)

  • Turkish Literaty Reader (1964)

  • The Koman Riddles and Turkish folklore (1966)

    Tietze'nin bu kitaplarından olan The Lingua Franca in the Levant, yakındoğudaki Fransız lehçelerinden bahsetmektedir. Bunun dışındakiler Türklerle ilgilidir. Tietze, hem bir doğubilimci hem de bir Türkologdur.


    Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Andreas Tietze maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.    Yorumlar - Lütfen konu (Andreas Tietze) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.