Arsuz

Akdeniz`in doğu kıyısında, İskenderun`un 32 kilometre güneyinde küçük ama bir o kadar da şirin bir tatil köyüdür. Plajları ile ünlü kıyı şeridinde yemyeşil dağlarla, masmavi deniz arasında, Arsuz Çayı kenarında kurulmuştur. Denizi temiz ve kumsalları nefis olan Arsuz`un yaz aylarında nüfusu adeta artmaktadır.

Arsuz hakkında ansiklopedik bilgi

Akdeniz'in doğu kıyısında, İskenderun'un 32 kilometre güneyinde küçük ama bir o kadar da şirin bir tatil köyüdür. Plajları ile ünlü kıyı şeridinde yemyeşil dağlarla, masmavi deniz arasında, Arsuz Çayı kenarında kurulmuştur. Denizi temiz ve kumsalları nefis olan Arsuz'un yaz aylarında nüfusu adeta artmaktadır. En parlak dönemlerini Romalılar zamanında yaşayan yörede yapılan kazılarda o döneme ait heykeller, kolonlar, lahitler, mezar taşları, parfüm şişeleri ile seramik parçaları bulunmuştur. Arsuz' dan yaklaşık olarak 10 kilometre kadar güneye indiğinizde Konacık Köyü sahilinde Helenistik dönemden kalma antik liman kentinin kalıntılarını da göreceksiniz. Kentin kalabalık ama sakin ortamı yorgunluk ve stres atmanıza yardımcı olacak. Bol bol güneşlenebileceğiniz ve tuzlu Akdeniz'in tadına varabileceğiniz bu şirin tatil beldesinde aklınıza gelebilecek her türlü su sporunu da yapabilirsiniz. Arsuz şehir merkezinde yer alan ve dünyanın en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilen Maryo Hanna Kilisesi ile Meryem Ana'nın banyo yaptığı yer olduğu söylenen Meryem Ana Havuzu, ziyaret edebileceğiniz yerler. Arsuz'da otellerin yanı sıra çok sayıda pansiyon var. Daha geniş bilgi için; http://www.arsuz.bel.tr http://www.arsuz.org

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Arsuz maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Arsuz) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.