Aryan

Aryan Sanskritçe asil veya onurlu anlamındaki Ä€rya kelimesinden türetilmiş İngilizce bir sözcüktür.Sanskritçe terim için, Monier-Williams şu açıklamayı yapıyor: saygı duyulan veya onurlu insan , í‚ryâvarta'da ikamet eden kişi; bu ülkenin dinine bağlı bir insan; Orta Asya'dan í‚ryâvarta'ya göç eden ırkın adı; çok takdir gören kişi; sahip; í‚ryan, í‚ryan insanlarının tercih ettiği; bir í‚rya

A ryan Sanskritçe "asil" veya "onurlu" anlamındaki "
Sanskrit, Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-ari koluna bağlı en eski lisan. Sanskrit, kelime olarak cilalanmış, düzenlenmiş, kusursuzlaştırılmış manalarını taşır. Tarihçiler Sanskritçeyi ilk konuşanların Hindistan, Hazar Denizi ve Ortadoğu'ya kadar yayılan çok geniş bir topluluk olduğunu öne sürerlerken; bazıları da bu lisanın hiçbir zaman dini ve ilmi çevre sınırlarını aşıp, halk tarafından kullanılmadığını iddia etmektedirler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
" kelimesinden türetilmiş İngilizce bir sözcüktür.
İngiltere kökenli bir dil olan İngilizce ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, Güney Afrika ve Kanada gibi pek çok ülkede ana dil olarak kullanılıyor. İngilizce 380 milyon kullanıcısı ile dünya üzerinde en çok konuşulan 3. dildir. (Çince ve Hintçe'den sonra)
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Avesta dilindeki benzeri "Airya"dır ve

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
ndeki karşılığı "Ariya"dır. Büyük oranda ın etnik olarak kendilerini tanımlama amacıyla kullanılmak üzere varolmuştur. Çünkü, 'da, Hindu-İranlılar,Hint-Avrupa dillerini konuştuklerı bilinen en eski insanlardı. Aryan kelimesi sadece Hindu-İranlıları ifade etmek için değil aynı zamanda Hint-Avrupa dil ailesinden olan dilleri konuşanları da ifade edecek şekilde kullanılmaya başlandı.

Dipnotlar

Avesta: Büyük ölçüde Pers, Hint halklarının temel kutsal kitapları ki bu kitap Zerdüştlüğü anlatan yegane eser niteliğindedir.

Başvuru kaynakları

 • , Der Fremdling im Rigveda. Eine Studie über die Bedeutung der Worte ari, arya, aryaman und aarya, Leipzig (1938).
 • Vyacheslav V. Ivanov and Thomas Gamkrelidze, The Early History of Indo-­European Languages, Scientific American, vol. 262, N3, 110­116, March, 1990
 • A. Kammenhuber, "Aryans in the Near East," Haidelberg, 1968

  İleri Okuma

 • Vyacheslav V. Ivanov and Thomas Gamkrelidze, The Early History of Indo-­European Languages, Scientific American, vol. 262, N3, 110­116, March, 1990
 • A. Kammenhuber, "Aryans in the Near East," Haidelberg, 1968
 • Arvidsson, Stefan (2006), Aryan Idols: Indo-European Mythology as Ideology and Science, translated by Sonia Wichmann, Chicago and London: The University of Chicago Press.
 • Poliakov, Leon (1974). The Aryan Myth: A History of Racist and Nationalistic Ideas In Europe. Translation of Le mythe aryen, 1971.

  Ayrıca bakınız

 • Ari ırk

  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.  Yorumlar - Lütfen konu (Aryan) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.