Atahualpa

Atahualpa ya da Atawallpa (Keçuvaca: ''ata-wallpa'' «horoz» < ''wallpa'' «tavuk», Ekvador Keçuvacası ''atallpa, atillpa'' «tavuk/horoz»), (d. Cuzco – ö. 29 Ağustos 1533, Cajamarca) İnka İmparatorluğu'nun onüçüncü ve son imparatoru. Bir iç savaş sonucunda ölen babası Huayna Capac ve onun büyük üvey kardeşi Huascar'ın öldürmesi üzerine imparator olmuştur. İspanyolların İnka ülkesine gelmesiyle, Francisco Pizarro tarafından boğularak öldürtülmüştür.

A tahualpa ya da Atawallpa ( Keçuvaca: ata-wallpa «horoz» < wallpa «tavuk»,

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
atallpa, atillpa «tavuk/horoz»), (d. Cuzco – ö.

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
29 Ağustos
29 Ağustos Gregorian Takvimine göre yılın 241. günüdür. Sonraki sene için 124 (Artık yıllarda 125) gün var
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1533,
1533 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
) İnka İmparatorluğu'nun onüçüncü ve son imparatoru. Bir iç savaş sonucunda ölen babası
Cuzco vadisinde yer alan ve İnka İmparatorluğu’nun başkenti olan Cuzco ‘’Güneşin Kutsal Kenti’’olarak bilinirdi. İmparatora Tanrı gözüyle bakılır ve Güneş’in soyundan geldiğine inanılırdı. İmparatorun, yaşam ve ölüm konusunda tartışılmaz bir otoritesi vardı.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Huayna Capac ve onun büyük üvey kardeşi
Huayna Capac ya da Wayna Capac ya da Wayna Qapaq on birinci Sapa Inca'dır. Peru'daki Cuzco'da doğmuştur ve Ekvador'daki Tumipampa şehrinde ölmüştür. Babası onuncu Sapa Inca Tupac Inca Yupanqui ve annesi imparatoriçe Mama Ocllo'dur. 1493 yılında babasından devraldığı yönetimi 1525 yılında oğlu Huascar'a devretmiş ve 1527 yılında çiçek hastalığından ölmüştür.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Huascar'ın öldürmesi üzerine imparator olmuştur.
Inti Cusi Huallpa Huáscar (Quechua: Waskhar, veya "Zevk güneşi"; 1503–1532) İnka imparatorluğu'nun 1525'den 1532'ye kadar Sapa Incasıydı. Babası Huayna Capac'ın ve kardeşi Ninan Cuyochi'nin ölümü ile iktidarı devralmıştır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İspanyolların
İspanyol güney doğu Avrupa'nın İber Yarımadası'nda yer alan İspanya'nın yerli halk|halkına verilen isimdir. Bunun yanı sıra, en büyük kısmı Latin Amerika'da olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde İspanyol kolonicilerinin soyundan gelen önemli sayıda İspanyol yaşamaktadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İnka ülkesine gelmesiyle,
And Dağları’nın yüksek kesimlerindeki vadilerde yaşamış ve 12.-16. yüzyıllarda büyük bir imparatorluk kurmuş olan Güney Amerika yerli halkıdır. 16. yüzyıldaki İspanyol istilasından önce, ortalama 5-10 milyon nüfuslu çok iyi örgütlü bu imparatorluk, 14. ve 15. yüzyıllarda güçlenerek topraklarını bu günkü Bolivya, Peru, Ekvador ile Arjantin ve Şili’nin bazı bölimlerini içine alacak kadar genişletti.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Francisco Pizarro tarafından boğularak öldürtülmüştür.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Yorumlar - Lütfen konu (Atahualpa) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.