Avrupa Birliği'nin organları

Avrupa Birliği, esas olarak, Avrupa Parlamentosu, AB Konseyi, AB Genel İşler Konseyi, AB Komisyonu, Avrupa Sayıştayı, AB Ekonomi ve Sosyal Komitesi ile Avrupa Adalet Divanı'ndan oluşuyor. Bu organların yapısı ve çalışma tarzı şöyle:1. Avrupa parlamentosuAvrupa Parlamentosu, AB'nin danışma-yasama organı. Bazı kanun tekliflerinde de onayı gerekiyor. AB'ye üye 15 ülkeden 626 parlamenter görev yapıyor ve merkezi Strasbourg'da bulunuyor.2. AB konseyiAB Konseyi, üye ülkeler

Avrupa Birliği'nin organları hakkında ansiklopedik bilgi

Avrupa Birliği, esas olarak, Avrupa Parlamentosu, AB Konseyi, AB Genel İşler Konseyi, AB Komisyonu, Avrupa Sayıştayı, AB Ekonomi ve Sosyal Komitesi ile Avrupa Adalet Divanı'ndan oluşuyor. Bu organların yapısı ve çalışma tarzı şöyle:

1. Avrupa parlamentosu

Avrupa Parlamentosu, AB'nin danışma-yasama organı. Bazı kanun tekliflerinde de onayı gerekiyor. AB'ye üye 15 ülkeden 626 parlamenter görev yapıyor ve merkezi Strasbourg'da bulunuyor.

2. AB konseyi

AB Konseyi, üye ülkelerin devlet ya da hükümet başkanlarından oluşuyor. Yılda 3 kez toplanıyor. Bu toplantılarda, AB Komisyonu Başkanı ve üye ülkelerin Dışişleri Bakanları da bulunuyor. Bu toplantılarda AB Bakanlar Konseyi'nde çözülemeyen konular ele alınıyor.

3. AB genel işler konseyi

AB'ye üye 15 ülkenin Dışişleri Bakanlarından oluşuyor. Dönem başkanlığı 6 ayda bir değişiyor. AB içinde yasaları uyguluyor ve uygulamayı kontrol ediyor.

4. AB komisyonu

AB'nin yönetim organı. Bir başkan ve 21 komiserden oluşuyor. Başkan ve komiserler 4 yılda bir seçiliyorlar. Merkezi Brüksel'de olan AB Komisyonu'nda yaklaşık 16 bin memur hizmet veriyor. AB'nin yasa tasarılarını hazırlıyor.

5. Avrupa sayıştayı

Avrupa Sayıştayı'nın görevi AB bütçesini denetlemek. Merkezi Lüksemburg'da olan Avrupa Sayıştayı'nın 6 yıllığına seçilen 15 üyesi var.

6. AB ekonomi ve sosyal komitesi

AB'ye üye ülkelerin sendika ve işçilerinden oluşan 22 üyesi ve 19 uzman komisyonu bulunuyor. AB Komisyonu'na ve AB Konseyi'ne, ekonomik ve sosyal konularda görüş bildiriyor.

7. Avrupa adalet divanı

Avrupa Adalet Divanı, Avrupa yasalarına uygun davranılıp davranılmadığını denetliyor. Merkezi Lüksemburg'da bulunan Avrupa Adalet Divanı'nda 15 yargıç, 9 savcı, 6 yıl için seçiliyorlar.Yorumlar - Lütfen konu (Avrupa Birliği'nin organları) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.