Bastille hapishanesi baskını

Bastil Hapishanesi Baskını, Fransız İhtilali`nin sembolik olaylarından biridir. İhtilalin başlangıç hareketlerinden sayılabilecek bir olaydır.

Bastille hapishanesi baskını

Bastille hapishanesi baskını hakkında ansiklopedik bilgi

Bastil Hapishanesi Baskını, Fransız İhtilali'nin sembolik olaylarından biridir. İhtilalin başlangıç hareketlerinden sayılabilecek bir olaydır. Ellerinde tüfek, tırpan, kürek gibi aletlerle binlerce Fransız, Bastille Hapishanesi'ni basmış ve içerideki mahkumları salıvermişlerdir. Eylemin yapılış amacı, Kraliyet tarafından hapsedilen düşünce suçlularını kurtarmaktı, fakat eylemin yapıldığı sırada hapishanede çapulculardan başka kimse yoktu.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Bastille hapishanesi baskını maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Bastille hapishanesi baskını Resimleri
Yorumlar - Lütfen konu (Bastille hapishanesi baskını) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.