Batı Cephesi (Kurtuluş Savaşı)

Kurtuluş Savaşı`nda Batı Cephesi, Yunanlılar`ın 15 Mayıs 1919`da İzmir`i işgal ederek Batı Anadolu içlerine doğru ilerlemeye başlamasından sonra, Türkler`in Yunanlıları, işgal ettikleri yerlerden çıkarmak için oluşturdukları cephedir.

Batı Cephesi (Kurtuluş Savaşı)Sevres Antlaşmasına göre "Büyük Yunanistan" (Üstte solda Venizelos)

Batı Cephesi (Kurtuluş Savaşı) hakkında ansiklopedik bilgi

Kurtuluş Savaşı'nda Batı Cephesi, Yunanlılar'ın 15 Mayıs 1919'da İzmir'i işgal ederek Batı Anadolu içlerine doğru ilerlemeye başlamasından sonra, Türkler'in Yunanlıları, işgal ettikleri yerlerden çıkarmak için oluşturdukları cephedir.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Batı Cephesi (Kurtuluş Savaşı) maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Batı Cephesi (Kurtuluş Savaşı) Resimleri


  • 2 Eylül'de esir alınan Yunan Ordusu komutanları: soldan sağa 4. Tümen komutanı Dimaras, 1. Kolordu komutanı (Başkumandanlığına yeni tayin edilen) Trikupis, Kurmay Albay Adnan Bey, 2. Kolordu komutanı Dighenis (Diyenis), Yüzbaşı Emin

  • 20 Temmuz 1921'de işgal edilen Eskişehir'deki Yunan birliği

  • Yunanistan Kral I. Konstantin zafer bayraklarını dekore ederken, (Kütahya, 1921)


  • Yörük Ali Efe'nin gurbu.

  • Yunan Ordusunun Bandırma'ya girişi

  • Yunan Ordusunun İzmir'e çıkışı

  • Sevres Antlaşmasına göre "Büyük Yunanistan" (Üstte solda Venizelos)Yorumlar - Lütfen konu (Batı Cephesi (Kurtuluş Savaşı)) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.