Beowulf

Beowulf, koşut hesaplamalarda (``multiprocessing``) kullanılabilen birçok bilgisayarlı mimaridir. Bu sistem, bir sunucu düğümü altında bir veya daha fazla istemci düğümünün ethernet ya da diğer ağ çözümleri yoluyla birleştirilmesiyle oluşturulur. Sistem oluşturulurken, herhangi bir PC`de bulunan ethernet kartı ve switch`ler gibi ağ donanım bileşenleri kullanılır.

Beowulf, koşut hesaplamalarda (multiprocessing) kullanılabilen birçok bilgisayarlı mimaridir. Bu sistem, bir sunucu düğümü altında bir veya daha fazla istemci düğümünün ethernet ya da diğer ağ çözümleri yoluyla birleştirilmesiyle oluşturulur. Sistem oluşturulurken, herhangi bir

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
PC'de bulunan ethernet kartı ve
PC İngilizce Personal Computer (Kişisel Bilgisayar) kelimelerinin kısaltması. 12 Ağustos 1981 tarihinde IBM tarafından üretilen ilk kişisel bilgisayar satışa sunuldu.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
switch'ler gibi ağ donanım bileşenleri kullanılır. Beowulf, diğer süper bilgisayar mimarilerinin aksine özel donanım bileşenlerine ve gereksiz parçalara ihtiyaç duymaz. Beowulf ayrıca yazılım ürünlerini

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Linux işletim sistemi, Koşut Sanal Makina (
Linux, Linus Torvalds adında Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisinin 1991 yılında Helsinki Üniversitesi'nde bir öğrenci iken Intel'in yeni işlemcisi 80386nın korumalı mod mimarisini denemek üzere geliştirmeye başladığı bir işletim sistemi çekirdeğidir. İnternette yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan birçok programcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
- PVM) ve İleti Aktarım Arabirimi (
PVM (Parallel Virtual Machine) bilgisayarların paralel bir ağ üzerinden konuşturulması içim kullanılan bir yazılım aracıdır. Heterojen makinalardan oluşan bir ağ'ı tek bir dağıtık paralel işlemci olarak kullanmak için geliştirilmiştir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
- MPI) gibi kullanır. Sunucu düğümü bütün grubu kontrol eder ve istemci düğümlerine bilgi ve dosya paylaşımını sağlar. Ayrıca sunucu, istemcilerin konsoludur ve dış dünya ile iletişimlerini sağlar. Büyük bir Beowulf makinede birden fazla sunucu düğümü olabilir ve diğer düğümler farklı işleri ve görevleri yerine getirebilir, konsol ve görüntüleme istasyonu gibi çalışabilirler. İstemci bilgisayarlarlar sunucu bilgisayar tarafından yapılandırılır ve kontrol edilir. İstemci düğümleri sadece kendilerine suncu tarafından söyleneni yaparlar. Bir disksiz istemci yapılandırmasında, istemci düğümü, ağ bilgisi, bilgisayar adı ve benzeri bilgilerin tümüne sunucu bu bilgileri kendisine sağladığında sahip olur. Beowulf makineler ve İşistasyonu Topluluğu (
MPI (Message Passing Interface) bir bilgisayar iletişim protokolüdür. Dağıtık bellekli bir sistemde paralel program koşan düğümlerin arasındaki iletişim için kullanılan fiilen standart bir protokoldür. MPI uygulamaları Fortran, C, C++ ve Ada programlarından çağrılan kütüphane yordamlarından oluşur. MPI 'ın diğer eski mesaj geçirmeli kütüphanelere olan üstünlüğü taşınabilir (MPI pek çok dağıtık bellekli mimari üzerinde uygulanmıştır) ve hızlı (çünkü her bir uygul
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
- ) arasındaki en önemli fark, Beowulf sistemler diğer çoğu sistemden farklı olarak, çok daha fazla tek bir bilgisayar gibi davranmayı başarır. Çoğu durumda istemci düğümlerde klavye, monitör, fare gibi aygıtlar bulunmaz; ve bu makinelere ulaşım sadece uzaktan erişim veya seri uçbirim yoluyla gercekleştirilebilir. Her Beowulf düğümü, anakarta kolayca monte edilebilen bir işlemci ve bellek paketi gibi düşünülebilir. Beowulf, ne özel bir yazılım, ne yeni bir ağ mimarisi, ne de yeni bir çekirdek mantığıdır. Beowulf, Linux bilgisayarları gruplayarak, sanal bir super bilgisayar yaratma teknolojisidir. Her ne kadar Beowulf mimarisini hızlandırmak ve yapılandırmak için birçok çekirdek değiştirici yazılıma, PVM ve MPI kütüphanelerine ve yapılandırma araçlarına ihtiyacınız varsa da, aslında Beowulf sınıfında bir makineyi standart çıkan yazılımlardan daha fazlasına ihtiyaç duymadan oluşturabilirsiniz. Eğer bir ağ üzerinde, birbirlerinin /home dizinlerini NFS aracılığıyla paylaştırmış ve birbirleri üzerinde program çalıştırma hakkına sahip iki Linux makine varsa, iki düğümlü basit bir Beowulf sisteme sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. ---- Beowulf ismini, bu güne kadar gelebilmiş en eski ingilizce destansı şiirlerden birisi olan Beowulf isimli kahramandan bahseden eserden alır. Bu, süper güçlü ve yaşadığı dönemlerde Grendel olarak anılan canavarı yenmeyi başarmış olan bir kahramanın hikayesidir.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Yorumlar - Lütfen konu (Beowulf) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.