Beypazarı

İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara'ya bağlı bir ilçedir. Ankara'ya uzaklığı 99km, rakımı ''680m.'dir.

BeypazarıBeypazarı'ndan bir görünüm

Beypazarı hakkında ansiklopedik bilgi

İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara'ya bağlı bir ilçedir.

Ankara'ya uzaklığı 99km, rakımı 680m.'dir. Merkez nüfusu 42bindir.

Tarihi evleri, gümüş işçiliği ve havucu'' ile ünlüdür.

İlçe nüfusunun %67'si tarım ile uğraşır. İlçe, türkiye'deki havuç ihtiyacının %60'ını karşılar. Havucun yan ürünleri olan havuç suyu, lokumu, reçeli yörenin değerli ürünlerindendir. Ankara'nın meyve-sebze ihtiyacı da Beypazarı'ndan sağlanır.

Geniş meralara sahip köyler, hayvancılık alanında gelişmiştir; bölge kaliteli tiftik veren Ankara keçisi ile ün yapmıştır.

İlçenin en büyük sanayi kuruluşu Beypi (Beypzaraı Tarımsal Üretim Sanyi ve Tic. A.Ş.)dir. Bu kuruluş, 1992'de Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasına girmeyi başarmıştır.

Yem, un , çeltik fabrikaları da bulunmaktadır.

İlçede 1999'da tarihi konakların restore edilmesi ile başlayan turizm alanındaki atılım, büyük ekonomik canlanmayı beraberinde getirmiştir. Yıllık ziyaretçi sayısı 150bine ulaşan Beypazarı, 600 yatak kapasitesine sahiptir.

Beypazarı'nda altın, gümüş, bakır ve dokuma işçiliği eskiden çok gelişmiş olmasına rağmen günümüzde eskiye oranla düşük seviyede devam etmektedir. Ancak, gelişen turizm hareketiyle son yıllarda bir canlanma içine girmiştir.

Beypazarı'nın ünlü yemekleri şunlardır:Tarhana, Yaprak Dolması, Yalkı, Bici, Göce, Perçem, Yarımca, Beypazarı Güveci, Kartalaç, Bazlama Ekmeği, Oğmaç, Tohma, Yarımca, Şerit, Uruş Kapaması, Beypazarı Kurusu, Mumbar (Beypazarı Sucuğu), Baklava (80 katlı), Ebesüt, Höşmelim, Havuç Lokumu.Bu yemeklerin bir kısmı Türk patent Enstitüsüne kayıtlıdır. İlçede turizm sektörünün canlanması ile yöre mutfağı canlandırılmıştır.

Beypazarı'nın trona madeni (soda külü) rezervi 237 milyon tondur ve dünyanın en büyük ikinci rezervidir. Yüksek teknoloji sayesinde sondajla sıvı hale getirilerek yerüstüne çıkarılmaktadır. Yıllık 3.6milyar kilowat saat üretim gerçekleştirerek Türkiye'nin en yüksek verimle çalışan santrali olan Çayırhan Termik Santrali, Nallıhan ilçe sınırları içinde kalmakla birlikte Beypazarı'na 10 km uzaklıktadır. Çayırhan linyit madenleri de kapasite ve işçi güvenliği açısından iki kez Avrupa'nın en iyisi seçilmiştir.

Beypazarı Resimleri


  • Tarihi bir Beypazarı evi

  • Hıdırlık Tepesi'nden, tarihi dokuyu koruyan Beypazarı manzarası

  • Beypazarı'ndan bir görünümYorumlar - Lütfen konu (Beypazarı) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.