Bilgi - Kediler

Kediler yüksek tansiyon hastalarına iyi gelmekte ve kan basıncını azaltmaktadır.Kedilerin duyma yetileri köpeklerden ve insanlardan daha güçlüdür.Kediler karanlıkta insanlardan 6 kat daha iyi görürler.

Bilgi - Kediler hakkında ansiklopedik bilgi

 • Kediler yüksek tansiyon hastalarına iyi gelmekte ve kan basıncını azaltmaktadır.
 • Kedilerin duyma yetileri köpeklerden ve insanlardan daha güçlüdür.
 • Kediler karanlıkta insanlardan 6 kat daha iyi görürler.
 • Her 3 Amerikalı'dan biri kedi besliyor.
 • Bir kedinin kürkünün bir santimetrekaresinde 12.000'in üzerinde tüy bulunur.
 • Kediler elektrik prizleri ile kablolarla oynamaya bayılırlar. Ama bunlar kediler için çok tehlikeli olabilir. Bu yüzden evde kedilerin zarar görmemesi için elektrikli eşyalar kontrol altına alınmalıdır.
 • Kedilerin bıyıkları çevredeki hareketlere karşı son derece duyarlıdır. Ani bir hareket hemen bıyıklar tarafından algılanır.
 • Kediler, avlanma sahalarını "ev sahaları" olarak kabul ederler ve bir erkek kedinin ev sahası dişi kedininkinden yaklaşık 10 kat büyüktür.
 • Londra'da bir stadyumda 'görevli' bir kedinin 6 yıl içinde yaklaşık 12.500 adet fare avladığı rapor edilmiştir.
 • Bir yavru kedinin sağlıklı bir yetişkin olabilmesi için en azından 3 ay boyunca annesi ile birlikte kalması gerekir.
 • Erkek kediler 6-8 aylıkken, dişi kediler ise erkek kedilerden yaklaşık 2 ay önce erişkinliğe kavuşurlar.
 • Kediler yüzebilirler ama iyi yüzücü değildirler. O yüzden deniz, nehir, yüzme havuzu gibi su bölgeleri kediler için düştükleri takdirde çok tehlikeli olabilir.
 • Kediler kendilerine ait sahayı yoğunlaşmış sidik ile işaretleyerek diğer kedilerin o alana girmemesi için bir tür uyarıda bulurlar.
 • Evde yaşayan kediler ev eşyalarının ve kendi eşyalarının (su, yemek kaplarının, tuvaletlerinin) yerlerinin değişmesinden hiç mi hiç hoşlanmazlar.
 • Kedilerin yemeklerini ayakaltı bir yere koymayın. Yemek yerken mahremiyet isterler. Bu sebeple sıkça geçilen yerler yemek alanı olarak doğru değildir.
 • 1949-1964 yılları arasında Britanya Pasaport Dairesi'nde çalışan Peter isimli kedi kadrolu personel arasındaydı ve yılda 6.5 sterling ücret alıyordu.
 • Ne yazık ki şehir hayatı kediler için çok tehlikeli olmakta.. Örneğin 750 bin kişinin yaşadığı Baltimore kentinde her yıl 5.000 kedi trafik kazalarının kurbanı oluyor.
 • 1950 yılında dağcıları izleyen İsviçreli bir kedi dağcılarla birlikte Alplerin zirvesine (4.478 metre) çıkmıştır.
 • Kediler oyun oynamaya bayılırlar. Özellikle yavru kediler için oyun aynı zamanda sosyalleşme anlamındadır.

 • 17. yüzyılda kedileri cadılıkla ilgili gören Avrupalılar kedileri kıyıma yönelince Avrupa 18. yüzyılın başında vebaya yenik düşmüştür. Ama Avrupa'yı vebadan kurtaran yine kediler olmuştur.  Yorumlar - Lütfen konu (Bilgi - Kediler) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

  Misafir: benim iki kedim var .İki side çok şirin .İlk başta çok kavga ediyorlardı ama şimdi çok iyi davranıyorlar hatta birbirlerini yalıyorlar .Bahçeye çıkmayı çok seviyorlar - 2 yıl, 7 ay önce yazıldı.
  ecehan: arkadaslar kediler eger miyavlıyor yada dısarı çıkmak istiyorsa bu sizi sevmediğinden değil ya çiftleşmek istediğinden yada szin onunla iilgilenmemenzden kayneklıdır.ona daha fazla sevgi gösterirseniz bundan vazfececkktir...(bnmde bir Sİyam kedim var oda böyleydi ordan biliyorum - 2 yıl, 7 ay önce yazıldı.
  bahar cirit.: kedilere çiğ et veya çiğ balık vermmeliyiz.çünkü kedilerin karnında kurtcuklar oluşur.bu yüzden benim kedim boncuk öldü. - 2 yıl, 8 ay önce yazıldı.
  duman: benim kedim çok yaramaz ve miskin küçükken futbol oynuyodu kilosu fil kadar oldu çok tatlı çok tipsiz çok çirkin ve çok güzel!!! - 2 yıl, 10 ay önce yazıldı.
  Uğur Kemal: Benim bir kedim var.Dişi kedi ve yaşı 2,5 yani bu sene 3 yaşına girecek.Bizim kedi çok yaramaz.Her yeri kırıp döküyor.Bazı zamanlarda çok kötü bir koku salgılıyor.Ayıptır söylemesi,kendine koca istiyor.Bu yüzden biz ne zaman kucağımıza alıp okşasak,hemen kaçıyor.Size sorum: Bu kedinin derdi nedir ? Bu derdi ben nasıl çözebilirim ? - 2 yıl, 10 ay önce yazıldı.
  Misafir: merhaba benimde kedim var.bir yaşında onu bir haftalıkken buldum ve hala bakıyorum.ama kedim erkek sürekli dışarı çıkmak istiyor.tekrar geliyor ama yıkamak zorunda kalıyorum.ben dışarı çıkmasın hiç istemiyorum.bu durumdan çok muzdaribim .bir de sokak kedileri onu dövüyorlar yaralanıyor ama yinede vaz geçmiyor dişarı gitmekten .ne olur bana yardım edin.ne yapmalıyım. - 3 yıl, 11 ay önce yazıldı.
  Misafir: Lütfen yardım edin benim van kedim var 4 aylık yeni aldık sahibinden fakat hiç durmadan miyavlıyor pencerenin önüne gidip kapıya gidiyor bu miyavlama değil ağlıyor resmen gece hiç uyutmuyor sebeni anlamıyorum bana yardımcı olacak biri varmı cok üzülüyorum miyavladıkca hiç durmadan bizi sevmediğini düşünüyorum - 3 yıl, 11 ay önce yazıldı.
  fielifle: ben küçüklükten beri birçok kedi besledim, evlendikten sonra malesef eşim dolayısıyla besleyemiyordum ve iki hafta kadar önce bir yavru kedi buldum, küçük çocuklar yavrucağı soğuk suyla yıkamışlar tirtir titriyordu, önce onu alıp evde kuruttum sonra mecburen aşağı bıraktım, birde kardeşi varmış onuda bir kedi yaralamış zavallı. bir kolinin içine örtü serip ikisinide besleyip bıraktım. akşam eşim eve gelince durumu anlattım, cok üzüldüğümü görünce balkonda yaşamalarını kabul etti en azından büyüyene kadar bizimleler. onlara balkonda birde kapalı yer yaptık, şimdi çok mutlular, tek dertleri haftada bir yıkanmak zorunda olmaları, kedileri çok hemde çok seviyorum - 3 yıl, 1 ay önce yazıldı.
  naz: ben ve lojmandaki arkadaşlarım ,(ben 6.sınıfa gidiyorum diğerlerinden enbüyüğü benden 24 gün küçük)dün lojmanda 4 yavru kediyle karşılaştık çok sevimliydiler 2 gri 2siyah beyaz büyük ihtimallede birbirlerini çok iyi tanıyorlar çünkü hep birbirlerine sokuluyorlardı bizde onları beslemeye (burda yağmurlar yeni başladı(kktcde oturuyorum))soğuklardan korumaya karar verdik - 3 yıl, 1 ay önce yazıldı.
  Gizli : Benim 4 yaşında bir kedim var.Ankara kedisi.Erkek , aşırı hareketli ve biraz hırçın.Ama ben yinede bir tane daha kedi almak istiyorum.İran kedisi ve dişi olmasını istiyorum.Ama korkuyorum.Aralarında bir problem olur mu ve eve çok zarar verirler mi ? eğer bilginiz varsa lütfen cevap verin çok acil !!! - 3 yıl, 1 ay önce yazıldı.
  egooo: benimde 4 aylık bir kedim var ama o yıkan maktan çok zevk alıyo yıkanırken kafasına SUYU enson döküyorum çünkü kafası ıslanınca kızıyo - 3 yıl, 2 ay önce yazıldı.
  banyo: bence kedinizi küveti 5 cm kadar doldurarak oyun oynar gibi küvete sokabilir yanına onun sevdiği oyuncakları koyabilirsiniz. (sudan zarar görmeyecek oyuncaklar) - 3 yıl, 2 ay önce yazıldı.
  duman: benide bir kedim var o suyu sevmiyo ama yıkanmasına nasıl yardımcı olacamı bilmiyorum lütfen bu konuda bilgi yayınlar mısınız - 3 yıl, 5 ay önce yazıldı.
  Sema: Benimde bi kedimvar heryeri bembeyaz sadece kafası ve ayakları siyah yesil gözleri var ellermizi oyun oynarken ısırıor ve benım kedılere alerjım var hemde cok gözlerim sisior burnum akıyor sureklı hapsuruyorum ama ynndan yarm saat ayrıla bılıyorm en fazla cnku sankı oda bızden bırıymıs gibi ck sevmlı ... - 3 yıl, 5 ay önce yazıldı.
  kontes(gülce): bir kedim var acayip derecede tatlı onu çok seviyorum onunla oyun oynamama bayılıyor benimle oynarken kaçkere kolyemi kopardığı belli değil kedim siyah beyaz ama çok şeker çok tatlıadı (kontes,kara kız) - 3 yıl, 6 ay önce yazıldı.
  MiLaTa: Kedilerinizle zaman geçirmek size iyi gelecek ve bir kaç saat/dakikalığınada olsa sizi huzura kavuşturacaktır. Lakin nefes hastalığınız varsa veya evde bir kedi varsa bu nefes hastaları ve bebeklere zararlıdır. Ölüme yol açabilir... - 3 yıl, 7 ay önce yazıldı.
  boncuk: kediler can dostudur.sevincini ve üzüntünü anlarlar strese bire birdir.7 tane kedim var - 3 yıl, 7 ay önce yazıldı.
  ahmet: kediler karanlıkta görürler - 3 yıl, 7 ay önce yazıldı.
  Melodi: Ev kedileri yaklaşık 10 yılila 12 yıl yaşarlar.Fakat 34 yıl yaşadığı bilinen kedi türüde vardır. - 3 yıl, 9 ay önce yazıldı.