Brisbane

yetersiz

Brisbane
Brisbane, Avustralya'da bir kent, aynı zamanda
Avustralya, güney yarım kürede yer alan bir ülkedir. Hint ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Avustralya tüm bir kıtayı kaplayan tek ülkedir. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda'dır. Avustralya'nın başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sydney'dir. Avustralya'nın nüfusu 20,5 milyondur.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Queensland'ın merkezi.
{| cellpadding="2" style="float: right; width: 307px; background: #e3e3e3; margin-left: 1em; border-spacing: 1px;"
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1990 yılına göre 1,301,700 nüfusu vardır.

Tarih

Brisbane
1990 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1824 yılında kurulmuştur. Önceleri bir ceza sömürgesiyken,
Doğumlar
 • 2 Mart - Çek besteci Bedřich Smetena (ö.1884)
 • 27 Temmuz - Fransız yazar Alexandre Dumas, fils (ö.1895)
 • 16 Eylül – Fransa kralı XVIII.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
 • 1834'te Güney Galler valisi Lord Brisbane'in adı verildi.
  Dünya'da Meydana Gelen Olaylar İlk Biçerdöverin patenti alındı.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1842'de serbest sömürge merkezi olan kent, İpswich kömür yataklarının işletilmesi ve bölgede tarım üretimine geçilmesi sonucu hızla gelişti. Kentin Brisbane ırmağının bir büklümünde kurulan ticaret merkezi, konut toplulukları ve göz alabildiğine uzanan banliyölerle çevrilidir. Çeşitli sanayi etkinlikleri (besin sanyisi, makine yapımı, vb.) özellikle haliç kıyısında toplanır. Limanın trafiğiyse 10 megaton civarındadır.

  Demografi

  2006 nüfus sayımında Brisbane'in nüfusu 1.763.131 idi, ve böylece Avustralya'nın üçüncü en büyük şehridir. 2006 nüfus sayımına göre, Brisbane nüfusun %1,7'sinin etnik kökeni yerlidir ve %21,7'si yurtdışında doğdu. Avustralya'nın dışında doğanlar arasında, üç esas doğum ülkeleri
  Dünya'da Meydana Gelen Olaylar
 • Abdaliye Devleti'nin Afgan Devleti emiri Dost Muhammed Han tarafından ortadan kaldırılması.
 • Ses dalgalarındaki Doppler olayı açıklandı
 • 29 Ağustos – Nanking Antlaşması ile Hong Kong İngilizlere devredildi
 • 9 Ağustos – Webster Ashburton Antlaşması ile Kanada - ABD sınırı belirlendi.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
 • Yeni Zelanda,
  Yeni Zelanda, Güneybatı Pasifik Okyanus'da bir ada ülkesi. Güney Yarımkürede, Okyanusya'daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya'nın yaklaşık 2.000 km güney doğusunda yer almaktadır. İki büyük North Island ve South Island ile birçok küçük adadan oluşur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Güney Afrika ve
  Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güney ucunda 22°10'-34°55' güney enlemleri ile 16°30'-32°55' doğu boylamları arasında yer alan ülkedir. G.Afrika Cumhuriyeti, Afrika'nın güneyinin yaklaşık yarısını kaplar. Güneybatısında Atlas Okyanusu, güney ve doğuda Hint Okyanusu, kuzeydoğuda Swaziland, Mozambik ve Zambiya, kuzeyde Botsvana, kuzeybatıda Namibya ile çevrili olan Güney Afrika Cumhuriyeti'nin sınırları içerisinde, topraklarının ortadoğu kesiminde Lesoto Devleti bulunmaktadır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Birleşik Krallık. Brisbane evlerin %16,1'inde yabancı bir dil (yani
  Birleşik Krallık (United Kingdom), Büyük Britanya adasında yeralan İngiltere, İskoçya, Galler ile İrlanda Adasında yeralan Kuzey İrlanda'dan oluşur. Bu ülkeler, Kuzey Denizi'nde, Avrupa kıtasının batısında Britanya Adaları'nda yer alırlar.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  İngilizce olmayan bir dil) konuşulmaktaydı; bunların en çok konuşulan
  İngiltere kökenli bir dil olan İngilizce ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, Güney Afrika ve Kanada gibi pek çok ülkede ana dil olarak kullanılıyor. İngilizce 380 milyon kullanıcısı ile dünya üzerinde en çok konuşulan 3. dildir. (Çince ve Hintçe'den sonra)
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Mandarin,
  Mandarin, ya da Beifanghua (北方話; Hanyu Pinyin: Běifānghuà) Çincenin en çok konuşulan lehçesidir. Kuzey Çin'de konuşulan tüm lehçeler Mandarin olarak sınıflandırılmıştır. Ancak genelde Mandarin daha dar anlamıyla, Çin ve Tayvan'da resmi dil olarak kullanılan Standart Çince'ye (普通话,Putonghua/国语,Guoyu) işaret eder.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Vietnamca ve
  Dil
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Kantonca idi.

  Dipnot


  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
  Kantonca, Çin Halk Cumhutiyeti'nde konuşulan Mandarince'den sonra en çok kullanılan, ayrıca Çin'de yaşayan yabancılar tarafından en çok konuşulan dildir. Güney Çin'in tamamına yakını bu dili konuşur. Yazı dili olarak geleneksel Çince karakterler esas alınır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Brisbane Resimleri
  Yorumlar - Lütfen konu (Brisbane) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.