Creutzfeldt-Jacob Hastalığı

Creutzfeldt-Jacob hastalığı, prion denilen protein parçaçıklarının neden olduğu uzun bir kuluçka dönemini takiben ortaya çıkan beyin fonksiyonlarının bozulması hızlı yaşlanma ve ölümle sonoçlanan bir enfeksiyon hastalığıdır.

Creutzfeldt-Jacob Hastalığı hakkında ansiklopedik bilgi

Creutzfeldt-Jacob hastalığı, prion denilen protein parçaçıklarının neden olduğu uzun bir kuluçka dönemini takiben ortaya çıkan beyin fonksiyonlarının bozulması hızlı yaşlanma ve ölümle sonoçlanan bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalığın yiyeceklerle bulaştığını gösteren deliller vardır.Genellikle ileriki yaşlarda ortaya çıkan hastalık en sık 57-62 yaşlarında görülür. Hastalığın en sık rastlanan belirtileri uykusuzluk depresyon kişilik değişiklikleri ve hafıza kaybıdır. Bu bulguların ardından kısa bir sürede hızlı bir bunama konuşamama yürüme zorlukları kas seğirmeleri ve kramplar görülür.Hasta genellikle 6-12 ayda mental ve fiziksel fonksiyonlarını kaybeder. Hastalık ölümle sonuçlanır. Kesin tanı beyin dokusundan biopsi yapılarak konulur.

Hastalığın bugün için kesin tedavisi mümkün değildir. Ancak hasataların şikayetlerini azaltmaya yönelik tedavi uygulanmaktadır.

Bir porsiyon hayvansal ürünle bulaşma riski 10 milyarda bir olarak ölçülmüştür.Sakatat ve sosis gibi ürünlerde risk yüksektir.Süt ve süt ürünlerinde risk tespit edilmemiştir.

Kaynak

Bilkent ÜniversitesiYorumlar - Lütfen konu (Creutzfeldt-Jacob Hastalığı) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

Melek: Bu hastaliga yakalanan yakinimizi kaybettik.sikayetleri ilk olarak uyuklama,sosyal faaliyetlere ilgisizlik,elde titreme,sinirlilik,arabayi saga dogru cekme seklinde basladi.daha sonra yurumude denge bozuklugu,takilip dusme seklinde devam etti.sonra uyku bozukluklari,uykuda gozler kapali ellerini surekli hareket ettirerek konusma,irkilme,sese karsi(telefon,kapi sesi)asiri tepki,hallusinasyon gorme,gecmise donup sanki gecmiste yasiyor zannederek ise gitmek istemesi,daha sonra yuruyememesi,1ay icinde oturamamasi,idrar kacirma,1ay icerisinde konusamama,daha sonra istah azalmasi ve yemek yiyememesi,ve en son asamada nefes alamama seklinde tam 6 ayda hizli ilerleme ve yasamini kaybetmesi seklinde hastaligin seyrini siralayabilirim.cok aci ama gercek.elden hicbir sey gelmiyor.Allah kimsenin basina vermesin..... - 2 yıl, 2 ay önce yazıldı.
sanssiz: creutzfeldt yacob hastaligi hakkinda cok merak ettigim seyler var cunku ailemizde simdiler bu hastalikla mucadele eden yakinim var acikcasi bizim bulundugumuz durumda olan kisi yada kisilerle diyalok kurup bizi neler in bekledigini ogrenmek istiyorum.bulasici olup olmadigida ayrica merak ediyorum ximdiden yardimlariniza tesekkur ediyorum. - 3 yıl, 2 ay önce yazıldı.