Dünya Mirası Alanları

Bir UNESCO Dünya Mirası Alanı, UNESCO'nun 21 ülkededen oluşan Dünya Mirası Komitesi tarafından yönetilen Dünya Mirası Programı listesine dahil olmuş belirli bir alandır (orman, dağ, göl, çöl, anıt, bina veya şehir gibi). Programın amacı, insanlığın ortak mirasındaki çarpıcı kültürel ve doğal önemi olan alanları kataloglamak, isimlendirmek korunmasını sağlamaktır. Belli bazı durumlarda listelenen alanlar Dünya Mirası Fonundan parasal yardım alabilirler. Program
Birleşmiş Milletler Beratının uluslararası işbirliğiyle ilgili 9. bölüm 57. maddesi uyarınca kurulmuş “Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilâtı”nın (United Nations Edurational, Scientific and Cultural Organisation) kısaltılmış ismi. 14 Aralık 1946’da kurulmuştur. Teşkilât çalışmaları hakkında BM’ye rapor verir ve buradan teknik yardım görür. Ancak kendi organları, bütçesi ve diğer statüleri bakımından tamâmen bağımsızdır. Bütün BM üyeleri devletler aynı zamanda UNESCO’nun da üyesi olabilirler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
16 Kasım
16 Kasım Gregorian Takvimine göre yılın 320. günüdür. Sonraki sene için 45 (Artık yıllarda 46) gün var.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1972'de
Dünyanın Kültürel ve Doğal Mirası'nı İlgilendiren Konvansiyon'' ile başladı. Bu tarihten beri 180 ülke bu konvansiyonu onaylamıştır.
1972 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
2006 yılından itibaren toplam 830 alan listelenmektedir: 138 ayrı üldede 644 kültürel, 162 doğal ve 24 karışık özellikli alan. Her alan UNESCO tarafında eşşiz bir akatlog numarası ile belirtilmiştir. Her bir Dünya Mirası Alanı, sınırları içinde bulunduğu ülkenin mülküdür Buna rağmen her bir alanın gelecek nesiller için korunması tüm uluslararası topluluğun sorumluluğu kabul edilmektedir. Bu alanların korunması tüm Dünya Mirası Ülkeleri'nin sorumluluğudur.

Dünya Mirası Alanları listeleri

 • 2006 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Türkiye
 • 1985 yılı ve sonrasında Türkiye'de ilan edilen Dünya Mirası Alanları ilan edildikleri yıllar itibarı ile:
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
 • Tehlikede

  Dış bağlantılar

 • UNESCO'nun Dünya Mirası Komitesi tarafından tehlike altında olarak listelenmiş 31 alan vardır. Parantez içindeki tarihler alanın bu listeye alındığı tarihi gösterir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Dünya Miras Listesi
 • http://whc.unesco.org UNESCO World Heritage Sites — Resmi Web Sitesi
 • http://whc.unesco.org/en/list List of UNESCO World Heritage Sites — Resmi web sitesi
 • http://www.world-heritage-tour.org WHTour.org — Dünya Mirası panaromaları, 360 derecelik resimler.

  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
  Tüm dünya için önemli bir değer taşıdığı UNESCO’ya bağlı Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenmiş ve bulundukları ülkenin devleti tarafından korunması garanti edilmiş doğal ve kültürel varlıkların listesidir. Böyle bir liste oluşturmadaki amaç, tüm insanlığın malı olan değerlerin korunmasında uluslar arası işbirliğini mümkün kılmaktır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.  Yorumlar - Lütfen konu (Dünya Mirası Alanları) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.