Dalton Atom Modeli

Dalton Atom Modeli, John Dalton`un 1805 yılında bugünkü atom modelinin ilk temellerini attığı modelidir.

Dalton Atom ModeliJohn Dalton'un 1808'de yayımlanan Yeni Kimya Felsefesi Sistemi (A New System of Chemical Philosophy) aldı kitabından iki sayfa.

Dalton Atom Modeli hakkında ansiklopedik bilgi

Dalton Atom Modeli, John Dalton'un 1805 yılında bugünkü atom modelinin ilk temellerini attığı modelidir. Atomlardaki proton ve elektron dizilişini üzümlü keke benzetilebilir. Kek tamamen protondan oluşmakta ve üzerindeki üzümler ise elektronlara benzetilebilir. Daltona göre: # Elementler atomlardan oluşur. (Doğru) # Atomlar belirli oranlarda birleşerek molekül oluştururlar. (Doğru) # Bir elementin bütün atomları özdeştir. (Kısmen doğru, atomların izotopları varsa yanlıştır.) # Atomlar bölünemez. (Yanlış) <!--kategori-->

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Dalton Atom Modeli maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Dalton Atom Modeli Resimleri


  • John Dalton'un 1808'de yayımlanan Yeni Kimya Felsefesi Sistemi (A New System of Chemical Philosophy) aldı kitabından iki sayfa.Yorumlar - Lütfen konu (Dalton Atom Modeli) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.