Denizanası

Denizanası (Aurelia aurita);Alm. Ohrenguale, Fr. Meduse, İng. Jelly-fish. Familyası: Ulmaridae, Yaşadığı yerler: Avrupa ve ülkemizdeki denizlerde. Özellikleri: Vücudu peltemsi yapılı olup, şemsiye görünümündedir. Vücudu yanlarından saçaklar halinde tentakül denen dokunaçlar, alt tarafından yakıcı kollar sarkar. Planktonlarla beslenir. Çeşitleri: Çok çeşitli türleri vardır.Sölenterlerin knidliler (Cnidaria) şubesinin, gerçek medüzler (Scyphozoa) s

DenizanasıPelagia noctiluca türü bir deniz anası

Denizanası hakkında ansiklopedik bilgi

Denizanası (Aurelia aurita);

Alm. Ohrenguale, Fr. Meduse, İng. Jelly-fish. Familyası: Ulmaridae, Yaşadığı yerler: Avrupa ve ülkemizdeki denizlerde. Özellikleri: Vücudu peltemsi yapılı olup, şemsiye görünümündedir. Vücudu yanlarından saçaklar halinde tentakül denen dokunaçlar, alt tarafından yakıcı kollar sarkar. Planktonlarla beslenir. Çeşitleri: Çok çeşitli türleri vardır.

Sölenterlerin knidliler (Cnidaria) şubesinin, gerçek medüzler (Scyphozoa) sınıfından denizlerde yaşayan omurgasız bir hayvan. Medüz de denir. Vücudunun % 90’dan fazlası su olup, açılmış bir şemsiyeyi andırır. Yumuşak peltemsi ve saydamdırlar. Beyaz ve mavimtrak renktedirler. Bütün dünya denizlerinde rastlanır. Şemsiye gibi açılıp kapanmak suretiyle hareket ederler. Basit bir ağız ve sindirim boruları vardır. Aşağı sarkan yakıcı kollarıyla balık yumurtası ve küçük deniz organizmalarını (plankton) avlayarak beslenir. Sayısız dokunaç (tentakül), koku alma hücreleri ve denge sağlayıcı organları vardır.

Yukarıdan bakıldığında yazın mavi renge boyanan göze benzer, dört tane üreme organı görülebilir. Yumurtlayarak ürer. Çift cinsiyetli (hermofrodit) olanları da vardır. Medüzlerin üremesinde “metagenez” adı verilen döl değişimi görülür. Medüzlerin döllenmiş yumurtalarından, yüzeyi “sil” denilen kirpiksi tüylerle kaplı “planula” larvası meydana gelir. Bu silli larva bir süre serbest yüzdükten sonra kendisini bir yere tutturur. Bundan da “polip”, poliplerin eşeysiz çoğalması (tomurcuklanma veya bölünme) ile de serbest medüzler meydana gelir. Vücutlarının çapları 2-40 cm arasında değişir. Fakat 210-240 cm çapına varan “Cyanea” cinsleri de vardır. Kuzey Kutbunda bulunan “Cyanea aretica”, 60 metre uzunluğundaki sarkan kollarıyla en büyük deniz anasıdır.

“Cyanea capilata” türü 30-60 cm çapında olmasına rağmen, uzantıları 9 metreye varır. Yüzücüler için büyük bir tehlikedir. Deniz analarının dokunaçlarında yakıcı hücreler olup dokunulduğunda kaşıntıya sebeb olur. Ekvator bölgesinde bir kaç deniz anası türü öldürücü özelliğe sahiptir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Denizanası Resimleri


  • Göl denizanası Guadiana, Portekiz

  • Çiçek şapkalı denizanası

  • Akdeniz denizanası (Cotylorhiza tuberculata)

  • Avustralya benekli denizanası (Phyllorhiza punctata)

  • Mastigias papua

  • Blubber jelly (Catostylus mosaicus)

  • Isırgan otu denizanası (Chrysaora quinquecirrha)

  • Ay denizanası (Aurelia aurita)

  • Pelagia noctiluca türü bir deniz anasıYorumlar - Lütfen konu (Denizanası) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

EdiLee: arkadaşlar öncelikle selamlar size bir kaç bilgi vericem denizanaları sudaki bazı balıkları yer ve yaşama ortamı sudur.Vücudu kaygandır ve en son ve en önemlisi olan herkesin aradığı ne ile çoğaldığı ve işte altın bilgi yumurta

saygılarımla,EdiLee

- 3 yıl, 6 ay önce yazıldı.