Doğalgaz santralleri

Düzenle|Mayıs 2007

Doğalgaz santralleriDoğalgazdan elektrik üreten bir santral Moss Landing, Kaliforniya

Doğalgaz santralleri hakkında ansiklopedik bilgi

Düzenle|Mayıs 2007 Doğalgaz santrallerinin çalışma prensibi; nükleer, termik gibi santrallerin çalışma prensibi ile hemen hemen aynıdır.Diğerlerinden farklı olarak enerji kaynağı olarak doğalgaz kullanılmaktadır.Doğalgazın yanması sonucu oluşan ısı,kabindeki suyu ısıtmakta ve buhar oluşumunu sağlamaktadır.Tribünlere gelen basınçlı buhar ile tribün çarkları dönmekte, oluşan manyetik alan sonucunda elektrik üretilmektedir.Doğalgaz santrallerinin diğer santrallere göre avantajı; doğaya karşı zarar vermemesi, dezavantajları ise yakıt kapasitesinin dünya çapında azalması, buna bağlı olarak yakıt maliyetinin gittikçe yükselmesidir.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Doğalgaz santralleri maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Doğalgaz santralleri Resimleri


  • Doğalgazdan elektrik üreten bir santral Moss Landing, KaliforniyaYorumlar - Lütfen konu (Doğalgaz santralleri) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.