Dolma

Dolma, Türk mutfağında önemli yeri olan bir yemek çeşidi.

DolmaEtli biber dolması ve yaprak sarması

Dolma hakkında ansiklopedik bilgi

Dolma, Türk mutfağında önemli yeri olan bir yemek çeşidi.

Dolmanın Tarihi

537 çeşit patlıcan yemeğinin olduğu Türk mutfağından, hemen her yörede yapılan Milli yemeklerden biri. Dolmanın tarihi Orta Asya Türklerine kadar uzanır. Hayvancılık ve tarımda zamanın teknoljisinin üst seviyesinde olan Türkler tarım düzenine geçtikten sonra da yiyeceklerini kurutularak saklamışlardır. Yazın bol olan yiyecekler, kışın tüketilmek üzere kurutulmuşlardır. Kurutulan yiyeceklerin bir türü de sebzelerdir. Bunlar, özellikle dolma ve sulu yemek yapmak için kurutulmuşlardır.

Ayrıca Bak

Dolma

Kaynaklar

 • http://www.diplomatikgozlem.com/haber_oku.asp?id=1455 Diplomatik gözlem sitesi

  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Dolma maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

  Dolma Resimleri


  • Tabakta dolmalar

  • Etli biber dolması ve yaprak sarması  Yorumlar - Lütfen konu (Dolma) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.