Dumlupınar

Altıntaş ilçesinin merkez bucağına bağlı 530 nüfuslu bir köy. Kurtuluş Savaşı'nda çevresinde Başkumandanlık Meydan Muharebesi'nin yapıldığı yer olduğu için, tarihimizde önemli yeri vardır. 26 Ağustos...

Dumlupınar hakkında ansiklopedik bilgi

Dumlupınar Kütahya ilinin bir ilçesidir. Altıntaş ilçesinin merkez bucağına bağlı 530 nüfuslu bir köy. Kurtuluş Savaşı'nda çevresinde Başkumandanlık Meydan Muharebesi'nin yapıldığı yer olduğu için, tarihimizde önemli yeri vardır. 26 Ağustos 1922 tarihinde, Dumlupınar çevresinde yapılan Başkumandanlık Meydan Muharebesi ile Türk ordularının zaferi ile sonuçlanmış ve düşman, Türk askeri tarafından İzmir'e kadar takip edilmiştir.

Yerleşim tarihi çok eskiye giden Dumlupınar’da tespit edilen en eski yerleşim yerleri arasında; Kızılcaköy, Merkez,Ulualan, Yörük, Allıören, Ağaçköy, Arpalı gibi yerler bulunmaktadır. Allıören Höyüğün İlk Tunç çağında (M.Ö.3.000-2500) yerleşim olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Yine bu bölgede Roma döneminden kalma Nekropol alanları bulunmaktadır.

Selçuklu devletinin akıncı beylerinden Cafer Gazinin Bizans üzerine akınlar yaptığı sırada şehit düştüğü, şu andaki Dumlupınar’daki Şehitliğin bulunduğu tepede yakın zamana kadar mezarının olduğu bilinmektedir. Kaçak kazılar sırasında bu mezar tahrip edilmiştir. Kurtuluş savaşında önemli bir merkez olmuş ve tarih sayfalarına Afyon-Dumlupınar Muharebeleri olarak geçmiştir. Halen Mili Park sınırları içinde yer alan bu bölge aynı zamanda tarihi sit alanı olarak tescillidir.Yorumlar - Lütfen konu (Dumlupınar) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

CEREN: Kütahya'nın eski köylerinden ve en bilinenlerinden biriside Selkisaray köyü dür burada 400 yıllık tarihi eser kavaklar bulunmaktadır bu kavaklarda birçok mermi okKvb. silahlar ve daha çok fazla şey bulunmuştur ayrıca burada daha önce de libya hittit gibi devletlerde bulum muştur buyüzde baze şans eseri buralarda eski libya ,hitit,roma paraları bulunmaktadır .Ayrıca burada mezarı bilinmeyen bir çok şehitte mevcuttur.Ayrıca burada bazen kaçak kazılar yapılması birçok hazine değerinde eski şeylere zarar vermektedir burası değerli bir köydür. - 2 yıl, 7 ay önce yazıldı.