Granülosit

GranülositMikroskop altında kan örneği. Disk şeklindeki açık kırmızı hücreler eritrositler (alyuvar); büyük, loblu çekideğe sahip açık renkli hücre bir polimorfonükleer lökosit yani PMN; ok ile gösterilen ise bir dairesel (yuvarlak) trombosit agregasyonu
Resim:Trombosit_agr.jpg|thumb|250px|Mikroskop altında kan örneği. Disk şeklindeki açık kırmızı hücreler eritrositler (alyuvar); büyük, loblu çekideğe sahip açık renkli hücre bir polimorfonükleer lökosit yani PMN; ok ile gösterilen ise bir dairesel (yuvarlak)
Eritrosit, alyuvar veya kırmızı kan hücreleri olarak da adlandırılan kan hücreleri. Eritrosit Yunanca erythros (kırmızı) ve kytos (oyuk) kelimelerinden türemiştir. Alyuvar hücreleri kırmızı renge sahip oldukları için isimlerinde bu 'kırmızı' vurgusu yer almaktadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
trombosit agregasyonu Granülosit
Kemik iliğinin dev hücrelerinden olan megakaryositlerden husûle gelen, kanın en küçük hücresi. Büyüklüğü 1-3 mikron arasında değişir. Mikroskop altında bakıldığında parlak mavi sitoplazmalı görülür. Kanın milimetreküpünde 200.000-400.000 trombosit mevcuttur. Kemik iliğinde megakaryosit olgunlaşınca sitoplazması parçalanır ve trombositler meydana gelir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
lökositlerin (akyuvarların) bir bölümünü oluşturan çeşitli
Lökosit veya akyuvarlar olarak da adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir. Vücudu bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı koruyan lökositler, bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü oluştururlar. Sağlıklı bir yetişkin insanın bir litre kanında 4x109-11x109 adet, bir başka tanımla, bir damla kanda takriben 7.000 ila 25.000 arası beyaz kan hücresi bulunur.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
hücre tiplerine verilen isimdir. Bu ismi almalarının nedeni granülosit hücre tiplerinin
Hücre, canlının canlılık özelliklerini taşıyan, yapı ve görev bakımından en küçük parçasıdır. Hücreye göze de denilebilir. Atomların molekülleri, moleküllerin makromolekülleri, makromoleküllerin makromoleküler yapıları oluşturmasıyla, dokuların en küçük yapı taşları olan ve yaşamın tüm özelliklerini sergileyen hücreler oluşmaktadır. Genel olarak tüm hücreler temelde aynı yapıya sahiptirler. Fakat bulundukları dokuya ve dolayısıyla fonksiyonlara bağlı olarak bazı farklılıklar gösterirler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
sitoplazmalarında bulunan farklı boyama özelliklerine sahip
Hücrede birçok hayatsal olayların gerçekleştiği yerdir. Yarı kolloidal (yarı sıvı) bir yapı gösterir. içinde organeller, su, proteinler, yağlar, karbonhidratlar, tuzlar, vitaminler, hormonlar ve çeşitli iyonlar bulunur.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
granüllerdir. Bu hücrelere farklı şekillere sahip, çoğunlukla 3
Hücre biyolojisinde granül ancak ışık mikroskobu ile görünür bir yapıdır. Terimi çoğunlukla bir salgı vezikülünü tanımlamak için kullanılır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
loba ayrılmış biçimdeki, hücre çekirdekleri nedeniyle "polimorfonükleer lökosit" (PMN veya PML) de denir. Yaygın kullanımda polimorfonükleer lökosit tanımı çoğu kez
Lob, anatomide çizgi ve bölmelerle ayrılmış kısımlar olup, mikroskobik incelemeye gerek duyulmaksızın karar verilebilir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
nötrofil granülositini tanımlamak için kullanılır.

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Nötrofil granülositi granülosit tiplerinin içinde en çok sayıda bulunanıdır. Granülositlerin 3 tipi vardır:

 • ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Nötrofil granülositi (Nötrofil)

 • ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Eozinofil granülositi (Eozinofil)

 • ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Bazofil granülositi (Bazofil) Granülosit tipleri

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  granüllerinin farklı boylara gösterdiği afiniteye göre isimlendirilir.

  Ayrıca Bakınız

 • Hücre biyolojisinde granül ancak ışık mikroskobu ile görünür bir yapıdır. Terimi çoğunlukla bir salgı vezikülünü tanımlamak için kullanılır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Granülositopeni
 • Granülositopeni kandaki granülosit yoğunluğunun anormal biçimde düşük olması durumudur. Bu durum vücudun bağışıklık sistemini negatif etkiler ve enfeksiyon riski yükselir. Bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
 • Lökosit (Akyuvar)
 • Lökosit veya akyuvarlar olarak da adlandırılan beyaz kan hücresi, kemik iliğinde üretilir. Vücudu bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı koruyan lökositler, bağışıklık sisteminin önemli bir bölümünü oluştururlar. Sağlıklı bir yetişkin insanın bir litre kanında 4x109-11x109 adet, bir başka tanımla, bir damla kanda takriben 7.000 ila 25.000 arası beyaz kan hücresi bulunur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

  Granülosit Resimleri


  • Mikroskop altında kan örneği. Disk şeklindeki açık kırmızı hücreler eritrositler (alyuvar); büyük, loblu çekideğe sahip açık renkli hücre bir polimorfonükleer lökosit yani PMN; ok ile gösterilen ise bir dairesel (yuvarlak) trombosit agregasyonu  Yorumlar - Lütfen konu (Granülosit) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.