Hürriyet (gazete)

thumb|right| Hürriyet`in ilk sayısıHürriyet, 1948`de Sedat Simavi tarafından kurulmuş olan ve şu anda Doğan Grubu`na bağlı olarak yayım yapan günlük gazetedir.Sedat Simavi tarafından 1 mayıs 1948`de yayımlanmaya başlandı.

Hürriyet (gazete)Hürriyet'in ilk sayısı (1 Mayıs 1948)
Hürriyet, 1948'de
1948 yılında meydana gelen olaylar.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Sedat Simavi tarafından kurulmuş olan ve şu anda
Sedat Simavi, Türkiye'de yüksek tirajlı gazeteciliğin temellerini atan gazeteci, yazar ve karikatürist, 1896 yılında İstanbul'da doğmuştur. Simavi 11 Aralık 1953 tarihinde yine İstanbul'da vefat etmiştir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Doğan Grubu'na bağlı olarak yayım yapan günlük gazetedir. Sedat Simavi tarafından 1 mayıs 1948'de yayımlanmaya başlandı. Sedat Simavi'nin 1953'te ölmesinden sonra yönetimi ortaklaşa üstlenen oğulları Haldun Simavi ve Erol Simavi döneminde de aynı çizgiyi sürdürdü. İlk renkli fotoğrafı basmak, ilk seri ilanı yayımlamak gibi fark yaratan uygulamalarla okurun dikkatini çeken Hürriyet, Türkiye'de, yüksek tirajlı halk gazetesi kavramının içini doldurdu. Hürriyet, Almanya'ya çalışmak için giden Türk işçilerinin gazete ve haber gereksinimini karşılamak amacıyla, 1964 yılından başlayarak uçakla Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine gönderilmeye başlandı. Talebin artması üzerine gazetenin Almanya'da basılmasına 1970lerin başında karar verildi. Hürriyet'in Almanya'da oluşturduğu yayın ekibi, Türkiye'deki gazeteyi yurtdışındaki gelişmelerle harmanlayarak, önce Almanya'da ardından diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye ile ilişkilerini güçlü tutmasını sağladı. Özel televizyonların gelişmesi ve uydu yayıncılığı nedeniyle, bu rolü daha sonra zayıfladı. Buna koşut olarak, Avrupa baskısının satışları azaldı. Haldun Simavi'nin Veb Ofset grubunu oluşturarak 1971'de ayrılmasından sonra gazete tümüyle Erol Simavi'nin yönetimine geçti.1971 sonrasında sırasıyla İzmir, Ankara, Adana ve Erzurum'da bürolar açan Hürriyet 1973'te ofset baskı sistemine geçerek özellikle renkli fotoğraf kullanımında büyük avantaj sağladı. 1994 yılında Doğan Grubu tarafından satın alındı. 1997'den itibaren internet üzerindende yayımlanmaya başlayan Hürriyet Gazetesi, halen Doğan Grubu'na bağlı olarak yayım yapan bir günlük gazetedir. Günlük yarım milyonu aşan tirajıyla, Türk Basını'nın en etkili gazetelerinden biridir. Yayımladığı Cumartesi ve Pazar eklerinin yüksek satışları, günlük ortalama tirajı arttıran satış rakamlarına ulaşmasını sağlamaktadır. Bugün, Almanya'nın Frankfurt Şehri yakınlarındaki tesislerinde Hürriyet'in dışında, Milliyet, Fanatik ve diğer grup gazetelerinin yanısıra aralarında Wall Street Journal ve Financial Times'in da bulunduğu, yabancı dillerde birçok ulusal ve uluslararası gazete basılmaktadır. Hürriyet, özellikle son 1 yıldır, Avrupa baskılarında, Türkler'in Avrupa'ya uyum sorunları konusunda yayınlarını güçlendirdi. Yazarları arasında
1950'lerde ana işi ticaret olan küçük bir şirketle başlayan Doğan Grubu, hızla gelişerek Türkiye' nin en büyük ve mali açıdan en güçlü şirketler gruplarından biri haline gelmiştir. Doğan Gurubu bünyesinde bugün iki büyük holding kuruluşu yer almaktadır:Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Emin Çölaşan,
Emin Çölaşan (d. 14 Mart 1942, Ankara), Türk gazeteci.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Bekir Coşkun,
Bekir Coşkun, Hürriyet gazetesinin yazarlarındandır. Genelde kısa ve öz yazar. Hayvanlara ve doğaya olan sevgisi onlar için köşesini ayıracak kadar büyüktür.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Oktay Ekşi,
Oktay Ekşi, (d. 7 Aralık 1932) Türk gazeteci ve yazar.

Oktay Ekşi, Basın Konseyi başkanı ve Hürriyet gazetesi başyazarıdır. 7 Aralık 1932 tarihinde Ordu ilinin Mesudiye ilçesinde doğdu.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Özdemir İnce,
1956'da Mersin Lisesi'nden mezun oldu. 1960'ta Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca Bölümü’nü bitirdi. Bir süre ortaokullarda öğretmenlik yaptı. Ardından 1965'te Pariste Sorbonne Üniversitesi’nde çağdaş Fransız edebiyatıyla ilgili incelemeler yaptı. Yurda dönüşünde Aydın ve Muğla liselerinde öğretmen olarak çalıştı. 1969’da TRT’ye girdi. 1982’de kurumdan "gönülsüz" emekli oldu. Çeviri yaparak hayatını kazandı.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Doğan Hızlan, Ertuğrul Özkök, Ahmet Hakan, Mehmet Y. Yılmaz, Cüneyt Ülsever ve Yalçın Doğan sayılabilir. Farklı dünya görüşleri olan yazarlara sayfalarında yer veren Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök okurların, Hürriyet'deki herşeyi değil, istediklerini okuyabileceklerini söyleyerek, çok farklı görüşler ileri süren yazarların eşzamanlı varlığının zenginlik yarattığını belirtiyor.

Hürriyet e.Yaşam

Hürriyet Gazetesi'nin her ayın ikinci ve son cuması çıkan teknoloji konulu eki. 2002 yılı Kasım ayında yayın hayatına başlamıştır ve şu an için Türkiye basınındaki en uzun ömürlü bilişim eki durumundadır. Derginin editörü
1937'de İstanbul'da doğdu. Pertevniyal Lisesi'ni bitirdi. Hukuk öğrenimine başladı. İlk yazısı 1954 yılında yayımlanan Doğan Hızlan, çeşitli dergilerin sanat sayfalarını yönetti. Bunun yanı sıra birçok gazete ve dergide eleştiriler yayımladı.

1980 yılında Bayram Gömleği adlı bir çocuk hikâyeleri güldestesi hazırladı. Ercümend Behzad Lav’ın Bütün Eserleri’ni yayıma hazırladı. Son olarak İhsan Yılmaz ile birlikte Celâl Sılay’ın Toplu Şiirleri’ni Hüsran Filizleri adıyla yayımladı.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Yurtsan Atakan'dır. Yardımcı editörlüğünü Levent Daşkıran yapmaktadır. Derginin içeriğini teknoloji haberleri, ropörtajlar, haberler ve ürün tanıtımları oluşturmaktadır. e.Yaşam ekinin yazarları Siyami Kahyaoğlu, Yurtsan Atakan, Erkan Çelebi, Edip Emil Öymen, Halil Aksu, Batuhan Okur, Ersan Atakan, Levent Pekcan, Aslı Yurtseven, M.Gökhan Ahi ve Selim Demirpençe'dir.

Linkler

 • http://www.hurriyet.com.tr Hürriyet Haber Portalı
 • http://www.hurriyetkurumsal.com/tr/ Hürriyet Kurumsal

  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
  İngiliz lisesi ve Boğazici Universitesi Siyasal mezunu gazetecidir. Hürriyet Gazetesi'nde Kelebek ve E.yaşam eklerinde köşe yazarlığı, Hürriyet e-yaşam ekinin yayın yönetmenliğini, kurucusu olduğu Onpunto.com isimli yeni medya projesinin yöneticiliğini yapmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Hürriyet (gazete) Resimleri


  • Hürriyet'in ilk sayısı (1 Mayıs 1948)  Yorumlar - Lütfen konu (Hürriyet (gazete)) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.