Haşhaşiler

Haşhaşiler,aslında ezoterik gizli batıni herhangi bir islam tarikatından çok da farklı olmayan bir tarikattır. tarikatın adı ismaililiktir şiiliğin daha radikal bir uzantısıdır diyebiliriz, daha çok suikastleriyle tanınan gizli bir topluluktu. Hasan Sabbah tarafından kurulup, suikastlerden önce kendilerinden geçmek için içtikleri haşhaştan isimlerini almışlardır. fakat bu konuda kesinleşmiş bir bilgi yoktur daha çok sunni düşmanları tarafından bu uydurulmuştur, çünkü hasan sabb

Haşhaşiler hakkında ansiklopedik bilgi

Haşhaşiler, aslında ezoterik gizli batıni herhangi bir islam tarikatından çok da farklı olmayan bir tarikattır. tarikatın adı ismaililiktir şiiliğin daha radikal bir uzantısıdır diyebiliriz, daha çok suikastleriyle tanınan gizli bir topluluktu. Hasan Sabbah tarafından kurulup, suikastlerden önce kendilerinden geçmek için içtikleri haşhaştan isimlerini almışlardır. fakat bu konuda kesinleşmiş bir bilgi yoktur daha çok sunni düşmanları tarafından bu uydurulmuştur, çünkü hasan sabbah ile ilgili bilgilere daha çok onun rakip ve düşmanları olan kişilerin yazılarıyla ulaşılmıştır. ismaililerin kendilerinden zamanımıza ulaşan herhangi bir kayda değer bir kaynak bulunamamıştır.

Büyük Selçuklu Devleti zamanında terör estirip, pekçok üst düzey devlet adamını ve Abbasi soyunu öldürmüşlerdir. Bu kötü şöhretleri sayesinde, çoğu Batı dilinde suikastçi anlamına gelen assasin kelimesi Haşhaşi kelimesinden gelmiştir.

Romanlara ve filmlere konu olan Haşhaşiler, sarp bir kayalığın tepesinde, ulaşılmaz Alamut Kalesi'nde yaşamışlardır.


Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Haşhaşiler maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Haşhaşiler) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.