Halı

HalıHalın dokumacılığı, 1890 tarihli bir fotoğraf

Halı hakkında ansiklopedik bilgi

thumb|right|220px|Halın dokumacılığı, 1890 tarihli bir fotoğraf Öncelikle atkılarının atılmasından sonra (arka iplikleri) üzerine desene göre istenilen hav yüksekliğinde iplerin geçirilerek düğümlenmesi ile yapılan genelde ev içinde kullanılan yer örtüsü. EL DOKUSU HALI ÜRETİMİ Dünya dokumacılık tarihinde, yaklaşık 3000 yıldır temel yapısı değişmeden bu güne kadar önemini saklamış tek ürün, el dokusu halıdır. HALICILIK NEREDE BAŞLAMIŞTIR VE YAYILMIŞTIR - Bu konuda kesin bilgiler olmamakla birlikte, ilk halı örneklerinin bulunduğu yerler ile, bütün halı merkezlerinin Türklerin yaşadığı ve yerleştiği yerlerde olması dikkat çekicidir. - Ayrıca çeşitli dillerde aldığı isimlerin Türkçe ismine yakın olması, gibi bazı işaretler, halıcılığın orta Asya'dan göç eden Türk boylarıyla yayıldığını gösteren güçlü işaretlerdir. HALI KİLİMİ NEDİR? - Kilim dokuması, halının başlangıcında zincirden sonra, bitişte ise havlu dokumadan sonra yapılır. - Kilim dokuması, havlı dokuma kısmının dağılmaması için halı tipine göre yün, pamuk ve ipek ipliği ile yapılır. Tarihte ilk halıyı Türklerin kullandığı bilinmektedir. Bir mezarda bulunan ipek halı günümüzde hâlâ sergilenmektedir.

Ayrıca bakınız

 • El Halısı
 • Isparta Halısı

  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Halı maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

  Halı Resimleri


  • Bugünkü Cezayir'den bir halı dokuma atölyesinde çalışan Mağribî kadınlar; 1899.

  • Halın dokumacılığı, 1890 tarihli bir fotoğraf  Yorumlar - Lütfen konu (Halı) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

  eylül ecem deniz: halının boyalarını orman gibi yerlerde çeşitli cisimleri haynatarak iplikleri boyarlar ve dokumaya başlarlar - 3 yıl, 8 ay önce yazıldı.
  talha : hav yüksekliği halıların geçildiği yerin yüksekliğine denir kilim ince bir yapıya sahiptir halıyı ilk olarak türkler dokumuştur minyatürde kullanılan boya toprak boyasıdır halıyı dokuyan kişilere nakış denir dokumacılık 3000 yıldır yapılmakta halıcılık ilk olarak orta asyada başlamıştır - 3 yıl, 9 ay önce yazıldı.