Hawaii

Hawaii ya da Havai, ABD'nin eyaletlerinden birisidir. Kuzey Büyük Okyanus'da, anakaradan 3.700 kilometre uzaklıkta, bir adalar grubudur.

Hawai yüzden fazla adadan müteşekkil, ABD’nin ada halinde tek eyaleti. Pasifik Okyanusunun orta kısmında yer alır. Aralarında kayalıkların da bulunduğu adalar dizisi 2400 km2lik bir hat üzerinde uzanır. Bu adalar topluluğunun toplam yüz ölçümü 16.700 km2 ve nüfusu 800.000’dir.

Kuzeybatıda Ocean (Küre) adı verilen adayla başlayan dizide, güneybatıya doğru Midway ve Gardner adaları, Friench, Frigate Shoal, Necker, Nihao ve Kavla adaları yer alır ki bunlar yüksek olmayan ufak adalardır. Bir adadan ziyade kayalığı andırırlar. Daha sonraki sekiz tanesi gerçek ada karakterinde kara parçaları olarak dikkati çekerler. Bunlar da sırayla Niihau, Kauai, Oahu, Molakai, Lanai, Kahoolawe, Mavi ve Hawai adalarıdır.

Hawai Adası; Hawai Adalarının en güneyinde en büyük ve en genç olanıdır. 10.458 km2 yüzölçüme sahiptir. Kuzey-güney arası uzunluğu 145 km, genişliği 120 km’dir. Kuzey Pasifikte en dikkati çeken adalar gurubu olan Hawai Adaları, 1778’de Kaptan Cook tarafından keşfedilmiştir. Topoğraf bir Pasifik haritası üzerinde çok küçük benekler halinde görülen Hawai Adaları, gerçekte volkanik dağlar zincirinin doruklarıdır. Dünyadaki en büyük dağ zincirlerinden biri olan bu adalar, okyanusun tabanından itibaren binlerce lav akıntısının üst üste yığlıması sonucu meydana gelmiştir. Ortalama bir değerle 4500 m derinlikteki okyanus tabanından yükselirler. Bu durumda adaların deniz üzerindeki en alçak kısımları bile 4500 m’den daha fazla yüksekliktedir. Deniz seviyesinden itibaren en yüksek tepeleri Mauna Kea 4205 m ve Mauna Leo 4170 m’dir. Zirveleri buzullarla kaplıdır. Mauna Kea (BeyazDağ)da 4000 m yükseklikte yazın bile buzları çözülmeyen bir göl vardır. Halen Hawai Adasında faal volkan bulunmaktadır. Yağış oranı bölgelere göre değişir. Mesela; kahvesiyle Ünlü batı sahilindeki Kono bölgesi, yazın, kışdan daha çok yağış alan, adalar grubundaki tek yerdir. Normalde çok az akarsu vardır. Bunun bir sebebi kayaçların ve toprağın geçirgen oluşudur. Diğer bir sebebi de rüzgara açık yerlerde çok az yağış olmasıdır. Başlıca ürünleri, şeker ve ananastır. Macadamia, ceviz üretiminde adalar içinde başta gelir. Yüksek otlaklarında sığır ve koyun yetiştirilir. Hawai volkanları, Milli Parkı büyük ve görülmeye değer muazzam bir yerdir. Bu bakımdan adalar grubu, çok turist çekmektedir.

Hawaii, ABD'nin
ABD Amerika Birleşik Devletleri'nin kısaltması.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
eyaletlerinden birisidir. Kuzey
Eyalet, çoğunlukla valilerce yönetilen ve yönetim bakımından bir tür bağımsızlığı olan büyük yönetim birimlerine denir. Osmanlı Devleti zamanında en büyük yönetim birimlerine eyalet denirdi ve eyaletlerin başında bir beylerbeyi bulunurdu. ABD, Avusturya ve Avustralya gibi ülkelerin yönetim birimlerine içişlerinde bağımsız olmaları nedeniyle Türkçede eyalet denilmektedir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Büyük Okyanus'da, anakaradan 3.700 kilometre uzaklikta, bir adalar grubudur.

M.Ö. 1000 sıralarinda diğer polonezya adaları tarafından işgal edilmiştir. Burada, yaklasik 800 yıl boyunca çeşitli kabileler buraya yerleşmiş, huzur içinde kültürlerini ve dinlerini devam ettirmişlerdir.

Büyük Okyanus veya Pasifik Okyanusu, Amerika ve Asya kıtaları arasında ve dünyanın en büyük okyanusu. İsmini İspanya krallığı adına Dünya'yı dolaşan Portekizli denizci Ferdinand Magellan vermiştir. Magellan, günler süren zorlu ve fırtınalı şartlar altında adını verdiği Macellan Boğazı'ndan geçip bu okyanusa açıldığında, fırtınaların dinmesinden ve kendisini sakin suların karşılamasından dolayı Portekizcede "sakin" anlamına gelen "Pasifico" kelimesinden yola çıkarak bu ismi vermiştir
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1778 yılında
1778 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
İngiliz Deniz Kaptani James Cook, Hawaii takımadasına yelken açmış ve ilk Avrupa-Hawaii ilişkisini yaratmıştır. Yine de tarihçiler bu adaya

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Avrupa'dan ilk gidenin bir
Avrasya olarak bilinen eski dünya kıtasının batısındaki büyük yarımada olan Avrupa, Sami dillerde Erep (yahut Irib) Güneşin Battığı taraf anlamına gelir. Fenikelilerden Yunanlılara geçen bu ad, Yunanca'da Europa olmuş ve Ege Denizi'ne göre batıda bulunan ülkelere bu ad verilmiştir. Avrupa, Afrika'nın kuzeyinde, Asya'nın batısında ve Atlas Okyanusu'nun doğusundadır ve bir yarımadadır.


...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

İspanyol olduğunu tartışırlar.

Avrupa ile ilişkiler sonucu bazı krallar tüm Hawaii adalarının kontrolünü almaya çalışmışlardır. Örneğin, ünlü Kamehameha Avrupalılarla ticaret yaparak onlardan barutlu silahlar elde etmiştir. Hawaii'de bilinmeyen barut teknolojisi sayesinde Kamehameha yavaş yavaş tüm adaları işgal edebilmiştir. Ona karşı çıkan bazı kabileler, oklarla ve mıraklarla kendi ülkelerini koruyamadıklarından, çareyi yüksek uçurumlardan atlamakta bulmuşlardır. İntihar, onlar için teslim olmaktan çok daha iyi idi.

Kamehameha'nın kazandığı topraklar ancak
İspanyol güney doğu Avrupa'nın İber Yarımadası'nda yer alan İspanya'nın yerli halk|halkına verilen isimdir. Bunun yanı sıra, en büyük kısmı Latin Amerika'da olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde İspanyol kolonicilerinin soyundan gelen önemli sayıda İspanyol yaşamaktadır.


...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

1893'e kadar dayanabilmiştir. Son kral olan Liliuokalani, Hawaii Reform Partisi (Reform Party of the Hawaiian Kingdom) tarafından yıkılmıştır. Son diktatörlükten sonra bir cumhuriyet kurulmuş, ve dış ülkelere kapalı olan Hawaii ticareti, dünya ekonomisine katılarak üretimini ve ticaretini büyük ölçüde geliştirmiştir. Son olarak
1893 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1898'de
1898 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Amerika himayesi altina girip,
Amerika ile ilgili bilgi başlıkları.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1959'da bir referandumla Amerika Birleşik Devletleri'nin 50. ve sonuncu eyaleti olmuştur.

Coğrafya

Tüm

1959 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Amerikan eyaletlerinden en güneydeki olan

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Hawaii, birçok açıdan diğer eyaletlere göre çok farlkıdır. Tek ada eyaletidir. Volkanlardan çıkan lavadan dolayı alan olarak hep büyümektedir. Bugün bildiğimiz Hawaii, su altı volkanlarından çıkan lavların katılaşıp kayalara dönüşmesiyle oluşmuştur.

Bu takımada yaklaşık 18 küçük adacıklardan ibarettir. Fakat bunların sekizi ana adalar olarak tanımlanır. Bunlar Ni'ihau, Kaua'i, O'ahu, Moloka'i, LÄ�na'i, Kaho'olawe, Maui, ve Hawai'i adalarıdır. Hawai'i adası en büyüğü olduğu için ona daha çok Büyük Ada (Big Island) diye hitap ederler. Bu ismi takmalarının bir diğer nedeni ise bu adanın ismi takımadanın ismiyle aynı olmasıdır.

Bu adalar yüksek ve volkanik dağlarıyla ünlüdürler. İklimi ve volkanik toprağı bitki yetişimine çok elverişlidir. Lavların içindeki minerallerle oluşan toprak, dünyanın başka yerlerinde görülmemiş bitkilerin ve hayvanların oluşmasıni sağlamıştır.

İklim

Hawaii ya da Havai, ABD'nin eyaletlerinden birisidir. Kuzey Büyük Okyanus'da, anakaradan 3.700 kilometre uzaklıkta, bir adalar grubudur.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Hawaii iklimi tipik bir
Hawaii ya da Havai, ABD'nin eyaletlerinden birisidir. Kuzey Büyük Okyanus'da, anakaradan 3.700 kilometre uzaklıkta, bir adalar grubudur.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
tropikal iklimine benzemez. Okyanusla kaplı ve kıtalardan uzak olduğundan dolayı, sıcaklık yıl genelinde fazla değişiklik göstermez. Sıcaklık genellikle 27°C ve 16°C arasıdır. Kar fazla bulunmaz, fakat Büyük Ada'nın (Big Island'ın) Mauna Loa ve Mauna Kea dağlarının tepelerinde zaman zaman kar görülür. Hawaii'de yağışlar bol ve tahmin edilemezdir. Aynı günde bol yağışlı ve sonra güneşli bir hava görülebilinir. Kaua'i adasındaki Waialeale dağı, dünyadaki en fazla yağış alan ikinci yerdir.

Her adada iki iklim bulunur. Yüksek dağlardan dolayı bulutlar adanın bir tarafinda kalırken, öbür taraf fazla bulut almaz. Bu nedenle her adanın bulutlu yanı bol yağışlı ve yeşildir. Diğer taraf ise güneşli ve kuraktır. Örneğin Büyük Ada'nın (Big İsland'ın), Mauna Loa ve Mauna Kea dağları doğudan gelen bulutları bloke eder. Bundan dolayı doğudaki Hilo şehiri bol yağış alırken, batıdaki Kona şehiri bol güneş alir. Tüm oteller ve yüzme tesisleri güneşli Kona'da dır.

Önemli Şehirler

O'hau adasındaki


...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Honolulu şehiri Hawaii'nin başkenti ve en büyük şehiridir. Burada uzun binalar, apartmanlar, ve buyuk otoyolları görebilirsiniz. Bazıları bu sanayileşmeyi ve kentleşmeyi adanın doğallığını ve güzelliği suistimal ettiğini düşünür. Fakat diğer şehirlere bakıldığında doğa korunmuş ve ona özen gösterilmiştir. Bu şehirlerden en önemlilerinden bazıları Hilo, KÄ�ne'ohe, Kailua, Pearl City, Waipahu, Kahului, Kailua-Kona, KÄ«hei, ve LÄ«hu'e'dir.

Toplumsal İstatistikler

Honolulu, Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı Havai adalarının başkenti ve en büyük kentidir. Nüfusu 377.357. kişi .(2006)..yüzölçümü 277km²'dir. Havai nüfusunun yüzde 75 ine yakini buradadir. Ada içinde en fazla turizm geliri getiren yer de burasıdır. Ayrıca Havai denildiginde akla gelen ilk yerdir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
2005'den itibaren Hawaii'nin nüfusu 1.275.194 olarak tahmin ediliyor. O'ahu adasıda en kalabalık adadır.

Resmi Dil

Hawaii eyaletinin iki resmi dili vardır. Çoğu Hawaii doğumlu insanlar Hawaii Creole İngilizcesini konuşurlar. Bu eski Hawaiice ile İngilizce'nin bir karışımı olup, genelde konuşulan dildir. Fakat ülkede İngilizce bilen turistler hiç zorluk yaşamazlar. Çünkü şehirlerdeki tüm yol işaretleri İngilizcedir ve çoğu insanlar İngilizceyi sorunsuz konuşabilirler.

Kaptan James Cook Hawaii adasını bulmadan önce Hawaiice'nin yazısı yoktu. Avrupalı misyonerler buraya Hıristiyanlığı yaymak için geldiklerinde

2005 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Latin alfabesiyle kendi Hawaii yazılarını üretmişler. Bu yazı tarzı bügün de devam etmektedir.

Bu yazı aynı
Latin alfabesi veya Latin abecesi,Roman alfabesi de denir, Latin kültürünün temelini oluşturur. Latin Alfabesi'nde 23 harf bulunur. Alfabeyi oluşturan büyük ve küçük harfler, sırasıyla aşağıdaki biçimde yazılır. Latin alfabesi şu anda dünyada en yaygın kullanılan alfabedir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Türkçe gibi okunur. Sadece kesme işaretinde bir duraksanır, sonra kelime devam ettirilir. Örneğin KÄ�ne'ohe söylenirken kesme işaretinde kısa bir duraksama olur. Yada Hawai'i de, son iki "i" arasında duraksanır.

Ayrıca tüm adalarda yerliler turistlere Hawaiice öğretmek isterler. Genelde retilen iki kelime aloha(merhaba) ve mahalo(teşekkürler)'dur. Bu kelimeler tüm restoranlarda, otellerde, havalimanında, ve hatta topluma açık tuvaletlerde bile görülebilir.

Kültür

Hawaii kültürü adanın sahillerinden, yeşil ormanlarından, büyük dalgalarından ortaya çıkmıştır. Herkesde bir yazlık havası, bir telaşsızlık vardır. Rahat oldukları kadar çok sıcak ve misafirperverdirler. Avrupa'nın ve diğer ülkelerin himayesi olmalarına rağmen kültürlerini koruyabilmişler. Hatta kültürlerini yabancılara bile özendirmişlerdir. Fiziksel olarak aktif oldukları, stressden uzak durdukları için Amerikanın en uzun ömürlü insanlarıdır.

Deniz bir Hawaii yerlisinin en önemli parçasıdır. Spor olarak yüzme ve sörf dallarında birçok olimpiyat madalyaları almışlardır. Dünyanın en iyi sörfçüleri Hawaii denizinin kızgın dalgalarında yetişmişlerdir. Duke Kahanamoku isimli bir Hawaiili yüzme dalında Olimpiyat Madalyası kazanmış ve sörfü yaygınlaşmıştır. Böylece sörf onun sayesinde dünyaca yapılan bir spordur. Heykeli başkent Honolulu'dadır.

Bunların yanı sıra hawaiililer adaların doğal güzelliğine karşı çok saygılıdırlar. Uzun otoyolların, yüksek binaların, ve fabrikaların kurulmalarına karşı olup doğayı kirletmemeye özen gösterirler.

Dış bağlantılar

 • http://www.pausenberger.com/oahu_hawaii.html Oahu, Hawaii Resimleri

 • http://www.cruise-heaven.com/Hawaii-cruises.php Hawaii cruises

  Kaynak

  Vikipedi

  Rehber Ansiklopedisi
  Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Bu ailenin diğer üyeleri Moğolca, Mançu-Tunguzca ve Korecedir. Japoncanın Altay dil ailesinin bir üyesi olup olmadığı konusu tartışılmaktadır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.  Yorumlar - Lütfen konu (Hawaii) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.