Hemşire

Hemşire, TDK'na göre; Mesleki eğitim almış,

TDK kısaltma. Karşılıkları:

 • Türk Dil Kurumu
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
 • hekimle iş birliği yaparak hastaya bakan sağlık çalışanına verilen isimdir. Örnek: "Koltuğunun altına bir hemşire gömleğini paket yapıp sıkıştırmış."-

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Sait Faik Abasıyanık 2.3.1954 tarihli 8647 sayılı
  Sait Faik Abasıyanık cumhuriyet devri hikâyecilerinden. 1906’da Adapazarı’nda doğdu. Varlıklı bir aileye mensuptu. Babası Mehmed Faik, ticaretle uğraşıyordu. Annesi Makbule Hanımdır. Ömrü boyunca annesinden maddi ve manevi destek aldı.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Resmi Gazete'ye göre; hemşireliğin tanımı şöyledir: ''Türkiye'de üniversitelerin hemşirelik ile ilgili lisans eğitimi veren fakülte ve yüksek okullarından mezun olan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenler ile öğrenimlerini yurt dışında hemşirelik ile ilgili, Devlet tarafından tanınan bir okulda tamamlayarak denklikleri onaylanan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenlere Hemşire unvanı verilir. Bu kanunun yürürlüğe girmesinden evvel usulüne göre hemşirelik sınıfına alınmış olanlar sanatlarını yapmaya ve hemşire unvanını kullanmaya devam ederler.''
  Resmi Gazete hükümet adına yayınlanan devlet gazetesi. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını, hükümetin karar ve kararnamelerini, tüzük ve yönetmeliklerini, Anayasa Mahkemesi, Danıştay gibi bir kısım yüksek yargı organları ile bazı mahkeme kararlarını ve resmi kuruluş ilanlarını ilgililere ve halka duyurmak ve bunları yürürlüğe koymak üzere hükümet tarafından yayımlanan gazete.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Türkiye İstatistik Kurumu'nun saptamalarına göre; 2001 yılında Türkiye'de 75.879 hemşire bulunmakta ve aynı verilere göre hemşire başına 903 kişi düşmekteydi. Modern hemşireliğin kurucusu;
  Devlet İstatistik Enstitüsü (kısaca DİE), başbakan|Başbakanlığa bağlı bir kurumdur. Genel Nüfus Sayımı, Genel Tarım Sayımı, Genel Sanayi ve İşyerleri Sayımı, Milli gelir tahminleri, Tüketici Fiyatlari İndeksi ve Toptan Eşya Fiyat İndeksi ve Enflasyon hesabı kurumun temel görevleri arasındadır. Adı 2005 yılında çıkan bir kanunla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) olarak değiştirilmiştir.


  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Florence Nightingale'dir. Nightingale; şu sözleriyle ünlüdür; "Tanrının en değerli armağanı olan hayat, çok defa hemşirenin ellerine terk edilmiştir." İlk
  Florence Nightingale modern hemşireciliğin kurucusu. Florence Nightingale, 1820 senesinde İngiltere’nin Florence şehrinde doğmuştur. Babası, zengin olup arâzi sâhibiydi. Bu devirde hemşirelik mesleği, yalnız fakir kızların meşgul olacağı aşağı bir meslek kabul edilirdi. Florence Nightingale, genç kızlık çağına geldiği zaman, âilesinin karşı koymasına rağmen, idealist karakteri sebebiyle hemşire oldu.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Türk hemşire;
  Türk kelimesinin aslı "türümek" fiilinden gelmektedir. Bu fiilden türetilmiş, kişi ve insan anlamında "türük" ve nihayet hece düşmesiyle "Türk" kelimesi ortaya çıkmıştır. Nitekim Anadolu'da bir kısım göçebeler de yürümekten "yürük" adını almışlardır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Selçuklu döneminde yaşamış olan
  1. Selçuklular : Türklerin Orta Asyadan Anadolu'ya göçleri sırasında kurdukları iki ayrı devletin adı.

  2. Selçuklu, Konya : Konya'nın merkez ilçelerinden biri.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Gevher Nesibe'dir.
  Gevher Nesibe Sultan, Selçuklu Hükümdarlarından II. Kılıçarslan'ın kızıdır. 1204 yılında verem hastalığına yakalanarak Kayseri'de vefat etmiştir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  12 Mayıs günü, her yıl dünyada "Hemşireler Günü" olarak kutlanmaktadır.

  Linkler

 • http://www.turkhemsirelerdernegi.org.tr/ Türk Hemşireler Derneği resmî sitesi

  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
  12 Mayıs Gregorian Takvimine göre yılın 132. günüdür. Sonraki sene için 233 (Artık yıllarda 234) gün var
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.  Yorumlar - Lütfen konu (Hemşire) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

  songül deniz: hemşirelik çok iyi bir meslek.Bende hemşire olmak istiyorum.inşallah istediğim hedefe ulaşırım. - 4 yıl, 1 ay önce yazıldı.