Henri de Toulouse-Lautrec

Henri de Tolouse-Lautrec (1864-1901) Fransız ressam.

Henri de Toulouse-LautrecHenri de Toulouse-Lautrec

Henri de Toulouse-Lautrec hakkında ansiklopedik bilgi

Henri de Tolouse-Lautrec (1864-1901) Fransız ressam. 19. Yüzyılın sonunda yaşamış ilginç bir ressamdır Lautrec. Aristokrat bir ailenin oğluydu ama akraba evliliğinin bir sonucu olduğu için şu an adı bilinmeyen genetik bir hastalığı mevcut idi. Kırılgan kemikleri ve asimetrik vücut yapısı babasının onu kendinden uzaklaştırmasına yol açmıştı. Boyunu uzatmak için uzun dönem değişik ve ızdırap verici (başından ve ayaklarından çekerek boyunu uzatmak gibi) tedaviler uygulandı ama sonuç alınamadı. Üstelik her iki bacağında yaptığı peş peşe kırıklar nedeniyle bir daha asla uzayamadı. Lautrec kendini resme verdi. Ancak klasik anlayışta bir resim yerine poster sanatçılığına soyundu. Ve bu konuda öyle başarılı oldu ki bir dönem reklam amaçlı asılan posterleri hayranlarınca asılır asılmaz sökülür oldu. Ancak resimlerini daha ziyade Paris'in daha aşağı kesimlerini ilgilendiren konularda çiziyordu. Asıl ününü Moulin Rouge müzikholünü anlatan resimlerde yaptı. Bir dönem de genelev çalışanlarını resmetmeye merak sardı. Ancak bunlar aristokrat babasının kendisini evlatlıktan reddetmesini engelleyemedi. Fiziksel rahatsızlığı ve duygusal çalkantıları onu alkolizme sürükledi. Bir dönemde evini kapttı, tası tarağı toplayıp genelevde yaşamaya başladı. Bu döneminde ona hediyesi frengi oldu. Frengi ve alkolün hırpaladığı Lautrec son döneminde rehabilitasyona girdiyse de toparlanamadı ve 37 yaşında hayata gözlerini yumdu. Son dakikalarında yanına gelen babasına dönerek "ölümümü kaçırmayacağını biliyordum" dediği söylenir.

Portreler

<gallery> Image:Photolautrec.jpg Image:Henri de toulouse lautrec.png Image:CartazXIX.jpg </gallery>

Çalışmaları

<gallery> Image:Alone.jpg Image:Get lautrec 1881 driving the mail couch at nice.jpg Image:Get lautrec 1889 the laundress.jpg Image:Get lautrec 1894 dr gabriel tapie.jpg Image:Get lautrec 1894 salon in the rue des moulins.jpg Image:Get lautrec 1896 chocolat dancing in bar darchille.jpg Image:Get lautrec 1901 examination at faculty of medicine.jpg Image:Henri de Toulouse-Lautrec - Combing, 1891.jpg </gallery> sanat-taslak ressam-taslak commons|Category:Henri de Toulouse-Lautrec

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Henri de Toulouse-Lautrec maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Henri de Toulouse-Lautrec Resimleri


  • Yatakta adlı eseri, 1893

  • Moulin Rouge'da Lautrec

  • Henri de Toulouse-LautrecYorumlar - Lütfen konu (Henri de Toulouse-Lautrec) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.