Hipokrat yemini

Hipokrat Yemini (Hipokrat Andı da denir), Hekim|hekimlerin mesleğe başlarken ettikleri yemin.

Hipokrat yemini12. yüzyıl Bizans yazmasında haç şeklinde düzenlenmiş yemin metni
Hipokrat Yemini (Hipokrat Andı da denir), hekimlerin mesleğe başlarken ettikleri

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
yemin.

Sağ el; bereket; güç, kuvvet ve güzel mevki, yaralayıcı; kişinin bir haberi kuvvetlendirmek veya bir işi yapıp yapmamak hususundaki azim ve iddiaya güç vermek için Allah'a kasem ya da boşama ve köle azadı gibi bir şeye bağlamak suretiyle akit etmesi anlamında bir fıkıh terimi.

Yemin daha çok Allah'ın isimleri veya zâtî sıfatlarından birisi anılarak yapılan kasem için kullanılır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

Adı, eski
Somut ve soyut bütün varlıkları dilegetiren sözcük... Felsefede özellikle adcılık akımı, ad kavramını önemsetmiştir. Ad ve adlama çağdaş mantığın ve semantiğin başlıca konusudur. Çağdaş mantığa göre sadece her sözcük değil, her söz ve her deyiş bir addır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Yunan bilgini

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Hippokrates'in adından kaynaklanan Hipokrat yemini,
Hippokrates M.Ö. 460-377 yılları arasında yaşamış Yunanlı hekim. Zamanının büyücülük ve yanlış inançlara dayanan tıp bilgilerine zamanımızda doğru olmadığı anlaşılan birçok yeni görüşler getirmiştir. Bu sebeple batılılar tarafından şiddetle savunulmuş ve “tıbbın babası” olarak kabul edilmiştir.

Hippokrates, devrinin Ünlü hekimi Selbyrialı Herodius’un derslerine devam etmiştir. Yaptığı seyahatlerle bilgisini arttırmaya çalışmıştır. Halkın inançlarına tamamen zıt düşen görüşler ortaya at
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
ülkeden ülkeye, az da olsa değişiklikler gösterir.
Bütün dünya tarafından bağımsızlığı kabul edilen, bir devletin egemenliği altında bulunan toprakların tümü, diyar, memleket.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Hipokrat yemini Resimleri


  • 12. yüzyıl Bizans yazmasında haç şeklinde düzenlenmiş yemin metniYorumlar - Lütfen konu (Hipokrat yemini) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.