Huguenot

Huguenot, 1560'lardan başlayarak Fransa'da örgütlenen protestan cemaati. calvin öğretisine yakınlıkları ve azizlere tapınma başta olmak üzere çeşitli katolik uygulamalarını reddetmeleriyle tanınırlar, aynı zamanda ölüm cezasını da kabul etmezlerdi. fransa'da bartholomeus gecesi ve protestanlara karşı yürütülen takip kampanyası sonucunda baskı altında bulunan huguenot'lar, otuz yıl savaşları'nda çok önemli rol oynarlar.

HuguenotBir Tanığın Gözünden Aziz Bartolomeus Yortusu Kıyımı - François Dubois (1790 - 1871).

Huguenot hakkında ansiklopedik bilgi

Huguenot, 1560'lardan başlayarak Fransa'da örgütlenen protestan cemaati. calvin öğretisine yakınlıkları ve azizlere "tapınma" başta olmak üzere çeşitli katolik uygulamalarını reddetmeleriyle tanınırlar, aynı zamanda ölüm cezasını da kabul etmezlerdi. fransa'da bartholomeus gecesi ve protestanlara karşı yürütülen takip kampanyası sonucunda baskı altında bulunan huguenot'lar, otuz yıl savaşları'nda çok önemli rol oynarlar. hatta bu nedenle otuz yıl savaşlarına, hugenotten savaşları da denir. özellikle kardinal richelieu'nün baskısı ile fransa'da kalmaları imkansızlaşan bu cemaate almanya kapılarını açar ve burada hessen ve bavyera dükalıklarında yerleşerek kendi cemaatlerini sürdürürler.

yavaş yavaş asimile olmalarına ve ayin dilini giderek almanca'ya çevirmelerine rağmen, kendilerine alman derebeyleri tarafından tanınan imtiyazlar uzun süre devam eder ve hatta rahiplerini isviçre'nin fransızca konuşan kesimlerinden getirirler.

nazi rejimi sırasında resmen genel bir kilise çatısı altında entegre edilmeye çalışıldılarsa da, bugün hala daha adında "fransız reform kilisesi" ibaresi bulunan dört cemaat bulunmaktadır almanya'da. biri frankfurt'ta yer alan bu kiliseler, işte hugenotten kiliseleridir.

hugenotten sözcüğünün etimolojik kökeni tam olarak belli olmamakla birlikte, eidgenosse'den (almanca: yoldaş, anddaş) veya bunun fransızca karşılığı olan aignos'tan geldiği kabul edilmektedir.

Kaynak

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=huguenot

Huguenot Resimleri


  • Bir Tanığın Gözünden Aziz Bartolomeus Yortusu Kıyımı - François Dubois (1790 - 1871).Yorumlar - Lütfen konu (Huguenot) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.