ilginç bilgiler - Kişiler

Evliya Çelebi Doğduğu şehiri on yıl boyunca araştırdıktan sonra 1640 yılında saraydan ayrılıp Bursa, İzmit, Trabzon ve Kırım'a yaptığı gezilerle uzun gezgincilik yıllarını başlatmış.Evliya Çelebi'nin hayatına dair bugünkü bilgi, sadece kendisinin gezi anılarının arasına serpiştirdiği açıklamalarından ibarettir.

 • Evliya Çelebi Doğduğu şehiri on yıl boyunca araştırdıktan sonra 1640 yılında saraydan ayrılıp Bursa, İzmit, Trabzon ve Kırım'a yaptığı gezilerle uzun gezgincilik yıllarını başlatmış.Evliya Çelebi'nin hayatına dair bugünkü bilgi, sadece kendisinin gezi anılarının arasına serpiştirdiği açıklamalarından ibarettir.1611 yılında İstanbul' da doğdu. Ünlü gezgin yaşamının 50 yıla yakın bir bölümünü yollarda geçirdi. bu süre zarfında Orta Avrupa, Balkanlar, Anadolu, Kafkasya, Kırım, Arabistan ve Mısır' ı dolaştı. Seyahatname adlı eseri önemli bir tarihsel coğrafya ve kültür atlası niteliğini taşıdı.
 • Kırk yılı aşkın süre Osmanlı ülkesini ve diğer ülkeleri dolaşarak yazmış olduğu eseri ile adeta bütünleşmiş olan Evliya Çelebi (1611-1684) 17. yüzyılın önde gelen gezginlerdendir. Seyahatnâme adlı eserinde verdiği bilgilere...
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Yuri Gagarin
  yok|right|200px|Yuri GagarinAleksiyeviç Yuri Gagarin SSCB'li hava subayı ve kozmonot. Moskova'da madencilikle ilgili bir okulu bitirdi.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  12 Nisan
  12 Nisan Gregorian Takvimine göre yılın 102. günüdür. Sonraki sene için 263 gün var (Artık yıllarda 264)
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1962 yılında uzaya çıkan ilk insan oldu. Sovyet kozmonot Gagarin uzayda kaldığı süre boyunca tam olarak 40.868 kilometre kat etmiştir. 12 Nisan tarihi sadece Yuri Gagarin' in uzaya çıktığı tarihi işaret etmiyor. 12 Nisan aynı zamanda NASA' nın ilk uzay mekiğini fırlatılışı. Yuri Gagarin 12 Nisan 1961 tarihinde dünya çevresinde 108 dakikalık uçuşunu yaparak tüm insanlık için önem taşıyan uzayın kapılarını bizlere açıyordu. Bu olaydan tam 20 yıl sonra 12 Nisan 1981' de Amerikalılılar, kumandan John Young ve Pilot Bob Crippen kumandasındaki uzay mekiğini gönderdi.

 • 1962 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Charles Darwin
  Charles Robert Darwin (12 Şubat 1809 – 19 Nisan 1882), İngiliz doğa tarihçisi. İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuştur. Darwin'in fikirleri üzerine inşa edilen modern evrim teorisi, bugün biyoloji biliminin temeli ve birleştirici öğesidir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1831 ve
  Dünya'da Meydana Gelen Olaylar
 • Faraday sabiti açıklandı
 • Çin de ilk nüfus sayımı yapıldı
 • 7 Nisan – Brezilya İmparatoru I. Pedro (1798-1834) tahtı II. Pedro’ya bıraktı.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
 • 1836 yılları arasında dünyanın en uzun süreli bilimsel gezisini yapmıştır. Gallapagos Adaları'na ve Güney Amerika pampalarına yaptığı yolculuklar, Evrim Teorisinin temellerini oluşturdu.

 • Dünya'da Meydana Gelen Olaylar
 • Pepsin enzimi keşfedildi
 • Martin Van Buren (1782-1862) ABD’nin 8. başkanı oldu
 • 21 Nisan – San Jacinto Savaşı ile Teksaslılar bağımsızlıklarını ilan ettiler. Doğumlar 27 Ocak - Avusturyalı Yazar, Leopold von Sacher-Masoch (ö.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
 • Neil Armstrong
  Neil Armstrong Neil Armstrong Ay'a ilk defa ayak basan insan. ABD’nin Ohio eyaletinin Wapakonata kentinde 5 Ağustos 1930’da doğdu. Purdue Üniversitesini bitirdi. 1949-1952 yıllarında uçak gemilerinde pilot olarak görev yaptı. Kore savaşlarına katıldı. Milli Uzay ve Havacılık Teşkilatına 1955’te girerek deneme pilotu oldu. Feza ile ilgili çalışmalara katıldı. 1962 yılında astronot görevi verildi. Apollo 5, 8, 11 projelerinde görev aldı.

  16 Temmuz 1969
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  20 Temmuz
  20 Temmuz Gregorian Takvimine göre yılın 201. günüdür. Sonraki sene için 164 (Artık yıllarda 165) gün var
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1969 yılında aya ayak basan ilk insan oldu. Onun bu tarihi yürüyüşünü ve bu tarihi anı tüm dünya televizyon ve radyolardan naklen izledi.

 • 1969 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Etnolog, jeolog ve aynı zamanda bir asker olan Burton, tam 25 dil biliyordu. Nil Nehri'nin kaynağı olan Tanganika Gölü'nü keşfeden ünlü gezgin Arap kılığında Mekke'ye girmeyi başardı. Ayrıca 1001 Gece Masalları ile Kama Sutra kitaplarını İngilizce'ye tercüme etmiştir.

 • Antarktika hariç bütün kıtalara ayak basan ilk insandır.1768 yılında çıktığı ilk gezisinden 1779' da çıktığı üçüncü seferindeki ölümüne kadar neredeyse tüm dünyayı gezdi. Güney Georgia, Hawai, Yeni Kalendonya adalarını keşfetti. Bering Boğazı'na kadar çıktı.

 • Dünyanın beşinci büyük kıtası. Yüzölçümü 14.107.637 kilometrekaredir. Güney kutbu etrafında her tarafı karla kaplı, daima fırtınalı ve buz kütleleri ile çevrili bir kara parçasıdır. Antarktika, Ross ve Wendel deniz körfezleri ile Antarktika Yarımadası hariç ana hatlarıyle hemen hemen çember şeklindedir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Marko Polo
  Marko Polo (Latince Marco Polo) (15 Eylül 1254 - 8 Ocak, 1324), Venedikli tüccar ve kaşiftir.Şimdiki İtalya'da bulunan Venedik ayrı bir devlet iken orada doğan Polo, babası Niccolò ve amcası Maffeo ile birlikte, Çin'e kadar giden İpek Yolu'ndan geçen ilk Batılılardan olmuştur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1271 yılında ve amcası ile Venedik' ten çıkıp, İpek Yolu' nu izleyerek Çin' e ulaştı. Ünlü gezginin bu yolculuğu 14 yıl sürdü.

 • 1271 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1325 yılında hacı olmak amacıyla
  1325 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Mekke'ye doğru yola çıkan
  Mekke (Arapça: مكة), Arap Yarımadası'nda Hicaz eyaletinin başkenti ve Suudi Arabistan'ın en büyük şehri. İslam dini bu şehri kutsal kabul etmektedir ve 'Şehirlerin Anası' diye nitelemektedir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Ortaçağ'ın en ünlü Arap gezgini 'hiçbir yoldan iki kez geçmeme' kuralını benimsemiştir. Bunun sonucunda 30 yılda 120 bin km. yol kat etmiştir.

 • Ortaçağ, Milattan Sonra 5. yüzyıl ve 13. yüzyıllar arasını kapsayan dilimin adı. Bu kelime 17. yüzyıldan beri Avrupa tarihi sözkonusu olduğunda, kullanılmaya başlanmıştır. Bu kavram, genellikle insanların öznel bilincinde biçimlendiği için kesin başlangıç ve bitiş noktalarından söz edilemez. Ancak, bütün bu nedenlere rağmen, tarih kitaplarında Roma imparatorluğunun bölünme tarihi (M.S. 395) yada son Batı Roma İmparatorluğunun düşüş tarihi (476) gibi noktalar Ortaçağın başlangıcı olarak alı
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Kristof Kolomb
  İspanyol bayraklı 3 gemi ile
  Kristof Kolomb (1451 - 20 Mayıs 1506), Cenovalı denizci ve kaşif. 1492'de Atlantik Okyanusu'nu aşarak Amerika'ya ulaşan ilk Avrupalıdır. Bu yolculuğunu İspanyol bayrağı altında yapmıştır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1492 yılında yola çıktı. Bahama adalarına,
  1492 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Jamaika,
  Karayipler, Karayip Denizinde Ada, Küba'nın güneyinde yer alır. Jamaika, Küba'nın güneyinde, Büyük Antiller diye geçen adalarda bulunmaktadır. Konumu Karayiplerin, Karayip denizindeki, Küba'nın güneyindeki bir adadır. Dünya haritasındaki konumu, Orta Amerika ve Karayiplerdir. Jamaika'nın toplam yüzölçümü, 10.990 kilometre karedir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Honduras, Trinidad ve
  Honduras, Orta Amerika'da bir demokratik cumhuriyettir. Britanya Hondurası 'ndan (yani Belize) farklı olarak İspanyol Hondruras 'ı olarak da bilinir. Batısında Guatemala, güneybatısında El Salvador, güneydoğusunda Nikaragua bulunur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Küba'ya ulaştı. Gittiği yerleri
  Küba, Küba Adası, Isla de la Juventud ve komşu küçük adalardan oluşur. Ülke, Kuzey Karayipler'de Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu'nun kesiştiği yerde bulunur. Amerika Birleşik Devletleri ve Bahamalar'ın güneyinde, Türk ve Caicos Adaları ve Haiti'nin batısında, Meksika'nın doğusunda ve Cayman Adaları ve Jamaika'nın kuzeyinde yer alan sosyalist planlı ekonominin aktif olduğu bir devlettir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Hindistan sanan ünlü gezgin yeni bir kıta keşfettiğini öğrenemeden öldü.

 • Hindistan, ya da resmî adıyla Hindistan Cumhuriyeti (Hintçe: Bhārat Gaṇarājya; İngilizce: Republic of India), Güney Asya'da bulunan bir ülkedir. Yüzölçümü açısından dünyada en büyük yedinci ülkesidir. Nüfusu en kalabalık ikinci ülkedir, ve dünyanın en büyük demokrasisidir. Güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal Körfezi olan ülkenin deniz kıyısı 7.517 kilometre uzunluktadır. Başkenti Yeni Delhi'dir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Macellan
  Ferdinand Magellan
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  1519 yılında
  1519 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Arjantin'in en Güneyindeki Tierra del Fuego'yu,Güney Amerika'dan ayıran boğazı keşfetti. Boğaza onun adı verildi.

 • Arjantin 34’ 36’’ Güney enlemleri ve 58’ 27’’ Batı boylamları arasında, Güney Amerika Kıtası’nda yer alan bir ülkedir. Arjantin’in toplam yüzölçümü 2.791.810 km², nüfusu ise 2009 tahmini rakamlarına göre 40.134.425 kişidir. Başkenti Buenos Aires olan ülkenin resmi dili İspanyolca ve para birimi Peso'dur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Pablo Picasso,
  parasızlık çektiği günlerinde yaptığı resimleri yakarak ısınırdı.

 • Başkan
  Pablo Picasso, tam adı ile Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Clito Ruiz y Picasso (25 Ekim 1881 – 8 Nisan 1973), İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  , yirmi dakikada dört gazete okuyabilirdi.

 • Yazar Rudyard Kipling sadece siyah mürekkep kullanırdı.

 • Larry Hagman (JR.) Dallas dizisinin setinde hiç kimsenin sigara içmesine izin vermezdi.

 • Joseph Rudyard Kipling 30 Kasım 1865 Bombay'da doğdu, 18 Ocak 1936 Londra'da öldü; İngiliz şair, roman ve hikayeci.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Beethowen beste yapmadan önce kafasını soğuk suya sokardı.

 • Ludwig van Beethoven (Bonn, 17 Aralık 1770 - Viyana, 26 Mart 1827) Alman besteci.

  Üzerinde çalıştığı her müzik formunda reform yapan tek besteci olan Beethoven, müzik tarihindeki en büyük isimlerden biridir. Beethoven ailesinin kökleri Belçika’da bulunan Brabant’a dayanır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Rodin'in ünlü 'Düşünen Adam' heykeli aslında

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  İtalyan şair

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Dante'nin portresidir.

 • Marilyn Monreo'nun altı ayak parmağı vardı.

 • Michael Jordan saçını Salı ve Cuma günleri tıraş ediyor.

 • Thomas Edison karanlıktan korkuyordu. Mumyaların ayak parmakları tek tek sarılarak mumyalanmıştır.

 • Tom Sawyer daktiloda yazılan ilk romandır.

 • Beethowen beste yapmadan önce kafasını soğuk suya sokardı.

 • Charles Dickens, uykusuzluk hastalığına yakalanmıştı. Sadece yüzünü kuzeye dönerse uyuyabileceğine inanıyordu.

 • Benjamin Franklin güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını başlatmıştır.

 • Barbie'nin tam adı Barbara Millicent Roberts'dir.

 • Michael Jordan bir yılda Malezya'daki Nike fabrikasında çalışan tüm işçilerin toplam gelirinden daha fazla gelir kazanmaktadır.

 • Walt Disney'in kendisi fareden korkardı!

 • Marlboro şirketinin ilk sahibi akciğer kanserinden öldü!

 • Yaratıklar üç beş isimden sorulurdu: Lon Chaney, Bela Lugosi, Boris Karloff, Christopher Lee gibi kült figürler,

  Gary Oldman; Coppola'nın "Bram Stoker'ın Drakulası"

 • Müthiş aktörler Boris Karloff, Bela Lugosi, Lon Chaney'in oğlu Lon Chaney Jr., Murnau'nun "Nosferatu"sunda Kont Orlac'ı nam-ı diğer Dracula'yı canlandırarak hâlâ ulaşılamayan lezzetini veren Max Schrek

 • Klaus Kinski de Werner Herzog imzalı "Nosferatu"

 • Gaston Leroux'nun aynı adlı romanından Rupert Julian'ın uyarladığı "Operadaki Hayalet"

 • 1932'de Karl Freund'ün "Mumya"sında Boris Karloff'un, 40'lı yıllardaki "Mumya'nın Mezarı", "Mumya'nın Laneti", "Mumya'nın Hayaleti"

 • Andy Warhol'un Dracula'sı Udo Kier

 • Anne Rice uyarlaması "Vampirle Görüşme"nin birbirinden yakışıklı kan emicileri Tom Cruise, Brad Pitt ve Antonio Banderas.

 • 1941 yapımı George Waggner imzalı "The Wolf Man / Kurtadam"da Lon Chaney Jr.

 • 1961 yapımı Terence Fisher imzalı "The Curse of the Werewolf / Kurtadamın Laneti"nde Oliver Reed

 • Chaney Jr. "Face of the Screaming Werewolf / Haykıran Kurtadamın Yüzü"nde (1964)

  Mike Nichols'ın "The Wolf / Kurt"unda Jack Nicholson

 • 1981'de Joe Dante'nin başlattığı ve tam altı devam filmi çekilen "The Howling"lerde ise John Carradin  Yorumlar - Lütfen konu (ilginç bilgiler - Kişiler ) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.