Kültepe

Kültepe Kayseri’nin 21 km kuzeydoğusunda bulunan, Karaev olarak da bilinen Karahöyük köyünün yakınındaki eski bir yerleşim yeri. Kültepe, yerlilerin oturduğu ve Kaniş olarak bilinen höyükten, diğeri aşağı şehir veya Asurlu tüccarların yerleştiği Karum alanından meydana gelmiştir. Höyüğün çapı 500 m, ova seviyesinden yüksekliği 20 metredir. Tepeyi dört yanından aşağı şehir, Karum çevirmiştir.Karum üç yönünde düz ova şeklinde görülmekle beraber doğu yönü ova seviyesinden 1.5, 2.5 metrelik b

KültepeKültepe

Kültepe hakkında ansiklopedik bilgi

Kültepe Kayseri’nin 21 km kuzeydoğusunda bulunan, Karaev olarak da bilinen Karahöyük köyünün yakınındaki eski bir yerleşim yeri. Kültepe, yerlilerin oturduğu ve Kaniş olarak bilinen höyükten, diğeri aşağı şehir veya Asurlu tüccarların yerleştiği Karum alanından meydana gelmiştir. Höyüğün çapı 500 m, ova seviyesinden yüksekliği 20 metredir. Tepeyi dört yanından aşağı şehir, Karum çevirmiştir.Karum üç yönünde düz ova şeklinde görülmekle beraber doğu yönü ova seviyesinden 1.5, 2.5 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Çapı 2 kilometreyi bulan Karum ve Kaniş kuvvetli birer sur ile çevrilidir.

On dokuzuncu yüzyılın sonlarından itibaren başlatılan ve halen devam ettirilen kazılar neticesinde bölgede eski dünyanın önemli ticaret merkezlerinden Kaniş Karum diye bilinen şehir ortaya çıkarıldı. Günümüzden yaklaşık dört bin yıl önce Kuzey Mezopotamyalı Asurlu tüccarların, Anadolu’da kurdukları, aşağı yukarı yüz elli sene süren ticari münasebetler döneminde, Anadolu’da yaşayan insanlar Mezopotamya’nın uygarlığına açılmış, onlardan yazıyı öğrenmiş, kültür seviyelerini yükseltmişlerdir. Ortaya çıkanlar eski Asur dilinde yazılmış çivi yazılı tabletler Anadolu ile Asurlular arasındaki ticari faaliyetler hakkında bilgi vermektedir. Anadolu’nun en eski, yazılı belgeleri olan ve Kültepe’de ortaya çıkarılan tabletler, Kaniş, Karum’un Anadolu’daki bu ticaret sisteminin başşehri olduğunu ve aynı zamanda Kaniş Krallığının da merkezi olduğunu ortaya koymaktadır.

Kaniş-Karum birbirinden taş döşeli sokaklarla ayrılan büyük mahalleleri, tam planlarıyla ortaya çıkarılmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde eski dünyanın ayrı dilleri konuşan iki ülkesinin temsilcilerinin bu şehirlerde yanyana yaşadıkları, onların tam planlarıyla korunmuş evleri, arşivleri, atölyeleri, depoları, dükkanları ortaya çıkarıldı. Geniş teşkilatlı evlerin çoğunda ofis, oturma odaları, arşiv ve depolar birbirinden ayrılmıştır.Her iki şehir de yangınla tahrip edilmiş, bu felaketten sonra insanlar ancak canlarını kurtarabilmişler, yangına dayanıklı bütün eşyaları zamanımıza terk etmişlerdir.

Hitit ve Roma dönemlerinde de önemli bir merkez olma özelliğini koruyan Kaniş-Karum civarında yapılan kazılarda çok sayıda çanak çömlek kalıntıları, taşınabilir banyo küvetleri, taş sanduka mezarlarda değerli taş ve metallerden yapılmış takılar, mızrak ucu, balta gibi tunç silahlar, terazi ağırlıkları da ele geçirilmiştir. Taş kalıplara dökülerek yapılmış kurşun tanrı figürleri ve üç boyutlu oturan kadın figürleri, kabartma figürlerle bezeli ortostat parçaları da bulunmuştur.Helenistik dönemden önemli bir buluntu çıkmayan Kültepe’de,Roma dönemine ait çanak çömleğin yanı sıra ithal kaplar ele geçmiştir.

Kültepe’de ilk bilimsel ve sistemli kazı 1948’de birTürk ekibi tarafından Türk Tarih Kurumu adına başlatıldı. Kazılar bugün de sürdürülmektedir. Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Kültepe Resimleri


  • Kültepe'de ortaya çıkarılmış Hitit ritonları

  • Kültepe'de ortaya çıkarılmış altın süsler

  • Kültepe'de ortaya çıkarılmış bir iki başlı tanrıça figürini

  • KültepeYorumlar - Lütfen konu (Kültepe) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

Hıradağı Nurdağı: Asurlular ile ilgili bilgi ararken sitenize ulaştım. ben çok önemli bir bilgiyi milletimle paylaşmak istiyorum. Kayseri Kültepede 60- yıldır bu kazılar yapılıyormuş.bu gün gazetelerde okudugum habere göre Asurluların kökeni Ön Türklere dayanıyormuş. tabletlerdeki yazılar Ön Türkce olarak okunabiliyor. O halde benim milletime 60 senedir neden yanlış tarih öğretiliyor ? Anadoludan bulunan her Tarihi iz ve Kalıntıya raslandığında neden Romaya Veya başkalarına mal ediliyor.Türkler Anadolu'ya 1071 de değil M.Ö.15.000 yıllarında Geldiler Anadolu'nun heryerinden Ön Türk tarihi fışkırıyor. Lütfen tarihine sahib çık... - 3 yıl, 10 ay önce yazıldı.