Kılık ve Kıyafet Kanunu

Mustafa Kemal Atatürk`ün kılık ve kıyafette çağdaş tarza paralelliği sağlamak düşüncesindeydi ve bu isteğini çeşitli konuşmalarında belirtmiştir. Bunun sonucu Bakanlar Kurulu 2 Eylül 1925`te memurların şapka giymeleri yönünde bir karar almıştır. Ancak meclis bu kararı anayasaya aykırı bularak kabul etmek istememiştir. Bunun üzerine 25 Kasım 1925 tarihinde T.B.M.M` de “Şapka Giyilmesi” hakkında bir kanun kabul edilmiştir. Yine 2 Eylül 1925 günü alınan bir kararla, din

Kılık ve Kıyafet Kanunu hakkında ansiklopedik bilgi

Mustafa Kemal Atatürk'ün kılık ve kıyafette çağdaş tarza paralelliği sağlamak düşüncesindeydi ve bu isteğini çeşitli konuşmalarında belirtmiştir. Bunun sonucu Bakanlar Kurulu 2 Eylül 1925'te memurların şapka giymeleri yönünde bir karar almıştır. Ancak meclis bu kararı anayasaya aykırı bularak kabul etmek istememiştir. Bunun üzerine 25 Kasım 1925 tarihinde T.B.M.M' de “Şapka Giyilmesi” hakkında bir kanun kabul edilmiştir. Yine 2 Eylül 1925 günü alınan bir kararla, din adamı dışındaki kişilerin cübbe ve sarık giymeleri yasaklanmıştır. Daha sonra 3 Aralık 1934'te din adamlarının, dinî kıyafetlerini (en yüksek din görevlisi hariç) sadece ibadet yerlerinde giymeleri esası getirilmiştir.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Kılık ve Kıyafet Kanunu maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.Yorumlar - Lütfen konu (Kılık ve Kıyafet Kanunu) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.