Kadirilik

Kadirilik (Kadiriye, Osmanlıca : ﻪﻴﺮﺪﺎﻗ ) en büyük sufi tarikatlardan biri. Hz. Abdülkadir Geylani yolunun takipçileri tarafından 12.yy'da kuruldu. Sesli zikir yapılması nedeniyle cehri tarikatlar arasında sayılır. Mensupları arasında İkinci Abdülhamid, Mustafa Hayri Öğüt gibi tanınmış kişiler vardır. Tarikat bütün dünyaya yayılmıştır.

Kadirilik ( Kadiriye,

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Osmanlıca : ﻪﻴﺮﺪﺎﻗ ) en büyük sufi tarikatlardan biri.
Kasgarli Mahmud'un Dîvân'inda bahsettigi Oguz ve Hâkâniye diye adlandirdigi iki edebi siveden birî olan Oguz Türklerinin kullandigi dilin devami olan ve Tüklügün îslâmi devlet içinde gelisen, Osmanli hanedanina nisbetle, devlete ve resmî yazisma diline sâmil olarak Osmanlica adini alan, Selçuklularin son zamanlarindan Cumhuriyet Devrine kadar yedi yüzyil kullanilan^ ve kesintisiz eserlerini veren Osmanli Türklügü'nün dilidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Hz. Abdülkadir Geylani yolunun takipçileri tarafından 12.yy'da kuruldu. Sesli zikir yapılması nedeniyle
İslâm alimlerinin ve velilerinin büyüklerinden Hazreti Abdülkadir Geylani, 1078 yılında İran'ın Geylan şehrinde doğdu. Künyesi, Ebu Muhammed'dir. Muhyiddin, Gavs-ül-a'zam, Kutb-i Rabbani, Sultan-ul-evliya, Kutb-i a'zam gibi lâkabları vardır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
arasında sayılır. Mensupları arasında İkinci Abdülhamid,
Sultan İkinci Abdülhamid, 21 Eylül 1842 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası Sultan Birinci Abdülmecid, annesi Tir-i Müjgan Kadın Efendi'dir. Annesi Çerkezdir. Sultan İkinci Abdülhamid çok küçük yaşta iken annesini kaybettiği için öksüz büyüdü ve onu üvey annesi Piristu Kadın yetiştirdi. Çocukluğunda çok zayıf bir bünyeye sahip olan Sultan İkinci Abdülhamid sık sık hasta olurdu.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Mustafa Hayri Öğüt gibi tanınmış kişiler vardır.
Mustafa Hayri Öğüt (h.1311 - 1395 m.1895 - 1979 ). Büyük mutasavvuf ve Kadiri Hülafalarındandır.Malatya'nın Eşrafından Seyyit Battal Gazi ocağından , ma'ruf ve meşhur Koca Vaiz hz. nin sevgili torunlarından olup secereleri Sevgili Peygamberimiz'e (sav) ulaşmaktadır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Tarikat bütün dünyaya yayılmıştır.

Kadirilik bir çok kola ayrılarak günümüzde de etkinliğini sürdürmektedir. Bu kollar şunlardır:
Tarîkat, lügatte “yol” mânâsına gelir. Tarîkatların esâsını tasavvuf bilgileri teşkil eder. Bu bilgilerin, insanlara farklı şekillerde sunulmasından tarîkatlar meydana gelmiştir. Tasavvuf bilgilerinin hepsi Peygamber efendimizden gelmektedir. Bütün Eshâb-ı kirâm radıyallahü anhüm, bu bilgileri silsile yoluyla kendilerinden sonrakilere ulaştırdı.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
, , gibi. Kadiri tarikatının 2. Pir-i Sâni'si Şeyh İsmail-i Rumî'ye ait Kadirihâne Tekkesi Tophane'deki Kadiriler Yokuşunda bulunmaktadır. Bütün tarikatların menbaı ve mebdei Kadiri Tarikatı'dır. Hz. Abdülkadir-i Geylani Baz-ül Eşheb ve Gavs-ül Azam olarak da bilinir.

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.Yorumlar - Lütfen konu (Kadirilik) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.