Karma yem

Karma yem; fenni yem yada fabrika yemi olarak ta adlandırılan yem.

Karma yem; fenni yem yada fabrika yemi olarak ta adlandırılan yem. Karma yem insan
Yem Hayvanlara yedirilen organik ve inorganik maddeler veya bunların karışımları. Yem hayvana madde ve enerji bakımından yaşama ve verim ihtiyaçlarını karşılamak gayesiyle yedirilir. Yemde; ham protein ham yağ, ham selüloz, azotsuz öz maddeler, kalsiyum, fosfor gibi temel gıda maddeleri bulunur.

Yem çeşitleri: Nebati yemler, hayvani yemler, mineral yemler ve preparat yemler olmak üzere üç sınıfta gösterilir.

1. Nebati yemler: Yaş ve kuru olarak doğrudan doğruya kullanılmaya elveriş
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
gıdası olarak tüketilemeyecek olan nişasta, un, yağ, alkol sanayi yan ürünleri ve hububat, baklagil gibi bitkisel ürünler ile hayvansal bazı ürünlerin yem fabrikalarında eleme, kırma, karıştırma işlemlerine tabi tutulması ile elde edilir. Yem kanununda yapılan tarifte ise, madde ve enerji bakımından hayvanların yaşama ve verim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ve belli sınır ve şartlarda yedirildiği zaman hayvan sağlığına zararlı olmayan
Gıda öncelikle Karbonhidratlar, Yağlar, Su ve/veya Protein lerin karışımından oluşan bir unsurdur. Bir hayvan veya insan tarafından beslenme veya istek ve arzuyla yenebilir veya içilebilir. Bahse konu olan gıdalar bitki, hayvansal kaynaklardan veya Mantar gibi diğer kategorilerden veya Alkol gibi fermantasyonla elde edilmiş yiyeceklerden sağlanabilir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
organik ve
Organik kelimesinin çeşitli anlamları ve ilgili makaleler vardır. Asıl anlamı, canlı bir şeyin parçası veya ondan meydana gelmiş bir şeyi anlatmak için kullanılır.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
inorganik maddeler veya bunların karışımıdır. Bir başka tanımda ise; ''Karma yem evcil hayvanların çok miktarda ve nitelikli ürün verebilmelerini sağlayan, yapısı garanti edilmiş ve ağız yoluyla tüketilen organik ve anorganik maddeler karışımıdır'' (Ergül, 1994).

Dünya'da Karma yem üretimi

Dünya karma yem üretimi son 20 yılda %63,8 oranında artmış ve 2003 yılında 612 milyon tona ulaşmıştır. Dünyada karma yem üretiminin yoğun olarak yapıldığı bölgeler Güney Amerika, Asya ve AB'dir. Amerika, dünya karma yem üretiminin %23,6'sını karşılayan en büyük üretici ülkedir. Amerika'yı %10 ile Çin, %6,4 ile Brezilya takip etmektedir.

Türkiye'de Karma yemin durumu

Türkiye'de karma yem sanayi konusunda ilk önemli girişim
Organik olmayan anlamına gelir. Biyolojide su, mineral, asit, baz ve tuzlar gibi canlıların yapısında bulunan ancak canlı olmayan veya bir canlı tarafından üretilmemiş bileşiklerdir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
26 Kasım
26 Kasım Gregorian Takvimine göre yılın 330. günüdür. Sonraki sene için 35 (Artık yıllarda 36) gün var.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
1956 tarihinde
1956 yılında meydana gelen olaylar, doğumlar ve ölümler.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
iktisadi devlet teşekkülü olarak

...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
'nin kurulmasıdır. Karma yem üretiminin, teknolojinin gelişerek bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ve hayvancılığın ticari bir saha olarak gelişmeye başlamasıyla üst seviyelere çıkması sonucu 1993/1995 yılları arasında kamuya ait olan 30 adet yem fabrikasının özelleştirmesi ile devlet 35 yılı aşkın bir süredir kurulmasına ve gelişmesine katkıda bulunduğu sektörde istenilen düzeye gelindiğini düşünerek ve liberal ekonominin de bir gereği olarak bu sektörden çekilmiştir. 14.5 milyon ton kurulu kapasite ve 606 fabrikasıyla 2003 yılı toplam karma yem üretim miktarı 5.700.000 ton/yıl'dır. Kanatlı ve büyükbaş yemleri miktarı hemen hemen aynı olup 2.700.000 ton/yıl iken küçükbaş hayvan yemi miktarı 170.000 ton/yıl civarıdır. Türkiye'de yaklaşık olarak (VIII. Beş Yıllık Kalkınma Raporu'na göre) 420 adet faal Karma yem fabrikası vardır. Karma yem üretimi konusunda sektörün en gelişmiş olduğu yer olan Adana büyük deneyime sahip ulusal ve uluslararası firmalara sahiptir. Türkiye'de başta mısır ve ekstraksiyon küspe olmak üzere yem sanayinin ihtiyacı olan ana hammaddeler Çukurova Bölgesi'nden karşılanmaktadır. Ülkenin en büyük entegre tesisi olan
Adana Türkiye'nin güney bölgesinde 'Beyaz Altın' (Pamuk) ambarı ve en bereketli toprakları bağrında bulunduran bir il. Türkiye'nin yüzölçümü bakımından dokuzuncu, nüfus bakımından dördüncü büyük şehridir. Doğu Akdeniz bölgesinde; Kayseri, Kahramanmaraş, Gaziantep, Niğde, İçel (Mersin), Osmaniye ve Hatay illeri ile çevrilidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Çukobirlik'e ait yağ ünitesi yem sanayinin ihtiyacı olan küspe çeşitlerinin üretimini yaparak piyasada regülatör rolü oynamaktadır.

Hammadde

Karma yem sanayinde kullanılan başlıca hammade girdileri;
 • Nişasta Sanayi yan ürünleri; Mısır Küspesi, Mısır Glüteni, Massarasyon suyu, DDC
 • Değirmencilik yan ürünleri;
  Çukobirlik, 15 Ekim 1940 yılında 2834 sayılı Tarım Satış Kooperatifleri Yasası'na göre; Adana, Ceyhan ve Tarsus Tarım Satış Kooperatifleri'nin bir araya gelerek, Çukurova bölgesinde pamuk üreticilerinin ürünlerini değerlendirmek ve üreticiye destek sağlamak amacı ile 275 ortakla oluşturdukları bir Kooperatifler Birliği'dir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Kepek, Razmol, Bonkalite, Buğday elekaltı
 • Şeker sanayi yan ürünleri;
  Kepek Daha ziyade yağlı bünyeye sahip kişilerde, saçlı derinin kabuklanması neticesinde baştan dökülen ince ve beyaz renkte olan kabuklar.

  Saçların kepeklenmesi oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Bu durum bünyenin fazla yağlı olmasından ileri gelmektedir ki, böyle bünyelere seboreik bünye denilmektedir. Kepeklenme aşırı olmadıkça önemli değildir.

  Yağlı bünyeye sahip kişilerde aynı zamanda saçlar da kolay dökülmektedir. Dolayısıyla kepeklenmeye, saçların dökülmesi de eşlik etmekte
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Melas, Pancar posası peleti
 • Yağ Sanayi yan ürünleri;
  Melas Şeker üretiminde, artık olarak ele geçen şekerli, kahverengimsi kıvamlı sıvı. Dünyada melasın çoğu Küba, Brezilya ve Hindistan gibi sıcak iklimli ülkelerde yetişen şekerkamışından elde edilir. Pancar melası ise daha çok ılıman iklime sahip BDT, Amerika, Almanya, Fransa ve diğer ülkelerde üretilir.

  Şekerkamışı melası: Şekerkamışından ham şeker elde edilirken, santrifüj ismi verilen döner makineler yardımıyla kamış melası, şeker kristallerinden ayrılır. Bu işlem üç kademede yapılır
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Yağ,
  Lipit, hem bitki hem de hayvan hücrelerinde yedek madde olarak depolanan maddeler.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Küspe
 • Alkol sanyi yan ürünleri; Malt çili
 • Hayvansal ürünler; Et-kemik unu, Balık unu

  Kaynakça

 • http://216.239.59.104/search?q=cache:cSgHwnggJp4J:ekutup.dpt.gov.tr/gida/oik647.pdf+yem+sanayi&hl=tr&ct=clnk&cd=12 VIII. Beş Yıllık Kalkınma Planı
 • http://www.turkiyeyembir.org.tr/portal/index.php?area=1&p=static&page=istatistik Türkiye Yem Sanayicileri Birliği
 • http://www.yumurtaureticileri.org.tr/default.aspx?pid=6351&nid=13164 Türkiye Yumurta Üreticileri Birliği
 • http://216.239.59.104/search?q=cache:r1qDFRRuWisJ:www.zmo.org.tr/etkinlikler/6tk05/046cengizakdeniz.pdf+karma+yem+sanayicileri+birli%C4%9Fi&hl=tr&ct=clnk&cd=8 Ziraat Mühendisleri Odası

  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
  Yakacak veya gübre olarak kullanılan, yağı ve/veya suyu çıkarılmış her türlü yağlı tohum ve bitki artığından oluşan organik ürüne verilen ad.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.  Yorumlar - Lütfen konu (Karma yem) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.