Keloğlan

Keloğlan hakkında ansiklopedik bilgi

right|thumb|Hızlı Gazeteci (Keloğlan) Tanınmış bir halk öyküleri kahramanı. Anadolu insanının büyük düşler kurabilen, ama en büyük ödülleri de elinin tersiyle itebilen, erdemli, sağduyulu, biraz saf, biraz romantik, fazlasıyla pratik zekâlı temsilcisi. Ankara Birlik, Eti Çocuk Tiyatroları ve pek çok özel topluluklarca defalarca sahnelenmiş, büyük ilgi ve beğeni görmüş Tahsin Melan'ın yazmış olduğu Keloğlan'ın becerikli eşeği adında çocuklara yönelik müzikli danslı bir tiyatro eseri de mevcuttur <ref>http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?p=8694#8694</ref> Ayrıca, Necdet Şen'in Hızlı Gazeteci çizgi romanının 1989 yılında Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmış, 1991 yılında da Remzi kitabevi tarafından kitap olarak basılmış bir macerasının adıdır. Genç milletvekili Doğan Önder'in siyaset sahnesindeki hızlı yükselişini ve kısa sürede bir başka yüzüyle tanıdığı siyaset çarkına uyum sağlayamayıp, iktidar ile onur arasında bir tercih yapmak zorunda kalışını anlatır. Öykü, aynı zamanda ülkemizdeki rant bölüşümü üzerine kurulu parti içi demokrasisinin de çizgi roman yoluyla yapılmış dikkate değer bir eleştirisidir.

Linkler

 • http://www.hizligazeteci.com/gazeteci/kitap/remzi.shtml Dí©ja Vu
 • Keloğlan
 • Bacı
 • http://vlib.iue.it/carrie/texts/carrie_books/paksoy-8/The_Bald_Boy_Keloglan_and_the_Most_Beautiful_Girl_in_the_World.pdf The Bald Boy Keloğlan and the Most Beautiful Girl in the World

  Kaynakça

  <references/>

  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Keloğlan maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.  Yorumlar - Lütfen konu (Keloğlan) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.

  Misafir: keloğlan masalları diye trt çocukta keloğlanın filmi var izlemenizi öneririm - 3 yıl, 7 ay önce yazıldı.